کد خبر: 609757
تاریخ انتشار :

تمام اصول نگهداری کاکتوس­ها را در 5 دقیقه بیاموزید!

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

تمام اصول نگهداری کاکتوس­ها را در 5 دقیقه بیاموزید!

کیفیت بالا در کنار نازل ترین قیمت کاکتوس ، گلخانه ملک را به فروشگاهی بی رقیب در عرضه این محصول تبدیل کرده است. علاوه بر کیفیت و قیمت، به تنوع محصول نیز توجه ویژه ای شده و انواع کاکتوس برای فرووش آماده است.

کارشناسان گلخانه ملک همواره آماده اند تا پاسخگوی هرگونه سوال و ابهام در مورد شیوه نگهداری انواع کاکتوس باشند. با این حال سعی کرده ایم در این مقاله روش نگهداری انواع کاکتوس و نکات مهمی در مورد نور، دما، رطوبت، خاک و آبیاری کاکتوس را برای علاقه مندان ذکر کنیم.

آبیاری کاکتوس

در فصل رشد که معمولا از بهار تا پاییز است، کاکتوس به آبیاری منظم نیاز دارد. در ماههای گرم و خشک کاکتوس شما معمولا به هفته ای یک بار آبیاری نیازمند است.

با این حال بهترین روش برای شناخت زمان ایده آل برای آبیاری کاکتوس، چک کردن میزان رطوبت و خشکی سطح خاک است. پس از اینکه یکی دو سانت از سطح بالایی خاک گلدان کاملا خشک شده بود، آبیاری کاکتوس ضروری است.

اگر سطح خاک همچنان مرطوب بود، از آبیاری کاکتوس جدا پرهیز کنید در غیر اینصورت به مرور عواقب جبران ناپذیری همچون پوسیدگی تنه و ریشه کاکتوس رقم خواهد خورد.

در نظر داشته باشید که کاکتوس کاشته شده در گلدان به نسبت کاکتوس درون باغچه و فضای باز، به آبیاری منظم تر و بیشتری نیازمند است. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که میزان بارندگی زیاد است و در باغچه و فضای سبز کاکتوس پرورش می دهید، دقت کنید که آبیاری کاکتوس را در هنگام بارندگی قطع کنید.

برخی از گیاه شناسان معتقدند که در هنگام خواب زمستانه بهتر است آبیاری کاکتوس قطع شود اما بسیاری نیز بر این باورند که باید میزان آب دریافتی کم شود اما هرگز قطع نگردد. توصیه ما به شما این است که در فصل زمستان روند رشد و وضعیت کاکتوس خود را همواره با دقت بررسی کنید تا بتوانید زمان و مقدار آبیاری کاکتوس را مشخص کنید.

کاکتوسی که آب کافی دریافت نکرده باشد برگ هایی کمرنگ، رنگ پریده، ضعیف، و خشک دارد. زیاده روی در آبیاری کاکتوس نیز موجب رنگ پریدگی، افتادگی گیاه، زرد شدن برگ ها، پوسیدگی ریشه و حتی ریزش برگها می گردد.

دمای مناسب برای نگهداری انواع کاکتوس

همانطور که می دانید کاکتوس گیاهی بیابانی است و به همین جهت دمای بالا را می پسندد. دمای ایده آل برای نگهداری انواع کاکتوس بین 7 درجه سانتی گراد الی 29 درجه است.

البته در فصول سرد سال (پاییز و زمستان) دمای بین 7 الی 12 درجه سانتی گراد هم کفایت می کند.

تمام اصول نگهداری کاکتوس­ها را در 5 دقیقه بیاموزید!

رطوبت مورد نیاز انواع کاکتوس

انواع کاکتوس رطوبت کم و محیطی که هوا در آن جریان داشته باشد را می پسندند. برخی از انواع کاکتوس با رطوبت بالاتر مشکلی ندارند اما به هر حال قادر به تحمل رطوبت شدید نیستند. به هر حال کاکتوس گیاهی بیایانی و مخصوص محیط های گرم و خشک است و نگهداری از آن در محیط هایی با رطوبت شدید توصیه نمی شود.

نور مناسب جهت نگهداری انواع کاکتوس

مسلما هر کاکتوسی با توجه به نوع خود به میزان مشخصی از نور نیاز دارد اما به طور کل انواع کاکتوس ها به نور مستقیم و فراوان نیازمندند. نگهداری انواع کاکتوس در پشت پنجره جنوبی منزل بهترین روش برای تامین نور مورد نیاز آن ها است.

خاک ایده آل برای کاشت انواع کاکتوس

انواع کاکتوس خاک حاوی ماسه و سنگریزه را می پسندند. خاکی که متخلخل و زهکش باشد و سریعا آب اضافی خود را از دست داده و خشک شود.

البته فراموش نکنید که حتما مواد مغذی کافی در خاک کاکتوس وجود داشته باشد.

خاک مخصوص انواع کاکتوس در گلخانه ملک به فروش می رسد که علاوه بر تامین مواد مغذی مورد نیاز کاکتوس، سبک و زهکش نیز است. پس از آبیاری به سرعت آب اضافی را از خود عبور می دهد تا از طریق سوراخ های کف گلدان خارج شود و در اطراف ریشه گیاه تجمع نکند.

محاصره ریشه کاکتوس در آب به مرور منجر به پوسیدگی ریشه و سپس پوسیدگی تنه کاکتوس می گردد.

کوددهی انواع کاکتوس

استفاده از کودهای چندمنظوره برای از کاکتوس ها کفایت می کند. با این حال می توانید کود مخصوص کاکتوس را از گلخانه ملک خریداری کنید.

توجه کنید که کود کم نیتروژن و قابل حل در آب بهترین گزینه برای انواع کاکتوس است. می توانید از کودهایی با ترکیب 10-10-5 یا 10-10-10 استفاده کنید. البته توصیه می شود که غلظت آن ها را به یک دوم یا حتی یک چهارم کاهش دهید.

گلدان مناسب کاکتوس

حتما گیاه خود را در گلدانی بکارید که در قسمت پایین خود سوراخ هایی برای خروج آب اضافی داشته باشد در غیر اینصورت تجمع آب درون خاک گلدان موجب پوسیدگی ریشه و در نهایت پوسیدگی گیاه می شود.

اگر می­خواهید منحصر به فردترین و زیباترین کاکتوس­های ایران را مشاهده و خرید کنید، می­تواند همین الان به وب­سایت رسمی گلخانه ملک مراجعه کنید.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما