کد خبر: 612619
تاریخ انتشار :

دلایل علمی که می گویند اکالیپتوس برای سلامتی مفید است

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

فواید اسانس روغنی اکالیپتوس برای سلامتی کمک به کاهش سرفه سرفه کردن نه تنها سینه و ریه ها را تحریک می کند، بلکه اغلب انرژی تان را نیز می گیرد. سرفه کردن یک واکنش حیاتی است که کمک می کند راه های هوایی شما از محرک ها و موکوس اضافی پاکسازی شوند. هر چند سرفه کردن مفید است، اما می تواند احساس خشکی و خراشیدگی در حلقتان ایجاد کند.

مطالعات علمی نشان می دهند اکالیپتوس یک ضد سرفه قدرتمند است. اکسپکتورانت یا ضد سرفه ماده ای است که کمک می کند ترشحات غلیظ و چسبناک در راه های هوایتان رقیق شوند تا بتوانید آن ها را خارج کنید. به همین دلیل است که اکالیپتوس در بیشتر مرهم های سینه و بخورها وجود دارد.

روش مصرف:

دو تا سه قطره اسانس اکالیپتوس را به یک قاشق غذاخوری روغن حامل اضافه کنید و ترکیب حاصل را روی سینه، گردن و پشتتان بمالید.

تخفیف علائم آلرژی فصلی آیا شما هم جزو کسانی هستید که آلرژی فصلی دارند؟ این آلرژی ها معمولاً در فصل بهار و تابستان، زمانی که میزان گرده ها و دیگر میکروب ها بیشترین است، بدتر می شوند. آلرژی فصلی موجب عطسه، سرفه، گرفتگی بینی، آبریزش بینی، گلودرد و خارش چشم می شود.

اگر می خواهید علائم آلرژی تان را به طور طبیعی کاهش دهید، می توانید اسانس اکالیپتوس را امتحان کنید. طبق یافته های علمی، خاصیت ضدالتهابی اکالیپتوس می تواند بر واکنش ایمنی بدن اثر بگذارد. بنابراین اکالیپتوس برای مهار خیلی از علائم آلرژی مفید است.

روش مصرف:

پنج تا هفت قطره از اسانس خالص اکالیپتوس را در دستگاه بخور بریزید و در محل کار و زندگی تان از آن استفاده کنید.

همچنین می توانید با ترکیب سه قطره اسانس اکالیپتوس در یک قاشق غذاخوری روغن بادام شیرین، یک پماد درست کرده و به گردن و سینه و پایین بینی تان بمالید.

کمک به مشکلات تنفسی اسانس اکالیپتوس به دلیل خواص ضدالتهابی که دارد و سیستم ایمنی را تقویت می کند، می تواند برای درمان مشکلات تنفسی نیز مفید باشد. این مشکلات تنفسی شامل برونشیت مزمن، آسم و بیماری مزمن انسدادی ریه می شوند.

روش مصرف:

پنج تا هفت قطره اسانس اکالیپتوس را در بخور بریزید.

همچنین می توانید یک فنجان آب جوش را در کاسه ای بزرگ ریخته و سه تا پنج قطره اسانس اکالیپتوس به آن اضافه کنید، روی سرتان حوله ای بیندازید و بخار آرامش بخش این ترکیب را پانزده دقیقه استنشاق کنید.

کاهش درد و التهاب اگر دچار درد و التهاب در حد خفیف تا متوسط هستید، می توانید از اکالیپتوس برای آروماتراپی استفاده نمایید. در مطالعه ای که روی تعدادی از افرادی انجام شده بود که عمل جایگزینی مفصل انجام داده بودند، یک گروه به مدت سه روز و هر روز 30 دقیقه اسانس اکالیپتوس تنفس کردند. وقتی محققان علائم حیاتی و شاخص درد را در این افراد با گروه کنترل مقایسه کردند دریافتند تنفس اکالیپتوس به میزان مؤثری توانسته بود دردشان را کاهش دهد. این مطالعه نتیجه گرفت استفاده از اسانس اکالیپتوس می تواند ابزار مفیدی برای کاهش درد و کاهش فشارخون بعد از عمل جراحی جایگزینی مفصل باشد.

اگر استفاده از اسانس روغنی اکالیپتوس بعد از یک عمل جراحی دردناک توانسته درد را کاهش دهد، پس به احتمال زیاد می تواند به کاهش دیگر دردهای حاد و مزمن نیز کمک بکند.

روش مصرف:

در یک بطری اسانس خالص اکالیپتوس بریزید و سه تا پنج دقیقه آن را تنفس کنید.

برای استفاده ی موضعی، دو تا سه قطره از این اسانس را با یک چهارم فنجان روغن حامل ترکیب کرده و آن را به آرامی به موضع درد بمالید.

مبارزه با عفونت ها بدن شما دارای شبکه ی دفاعی منحصربه فردی است که سیستم ایمنی نام دارد. اگر هر چیز خارجی وارد بدنتان شود، گلبول های سفید خون آن را احاطه کرده و به آن حمله می کنند. پیامد این مبارزه، التهاب و عفونت است. برخی از متداول ترین عفونت هایی که می شناسید می توانند ناشی از پاتوژن های میکروسکوپی مانند باکتری ای کولای و باکتری اس. اورئوس باشند که منجر به عفونت های استافیلوکوکی می شوند. طبق یافته های علمی، اسانس اکالیپتوس می تواند به عنوان یک عامل آنتی باکتریال و ضد قارچ عمل کند.

روش مصرف:

اگر ناحیه ای در بدنتان دچار عفونت شده، دو تا سه قطره اسانس اکالیپتوس را با یک قاشق غذاخوری روغن حامل ترکیب کرده و به آرامی به ناحیه مورد نظر بزنید.

اگر می خواهید به صورت تنفسی از آن استفاده نمایید، سه تا پنج قطره از این اسانس را در بخور ریخته و استنشاق کنید.

کمک به التیام زخم ها در مورد زخم ها و بریدگی های جزئی، اسانس اکالیپتوس می تواند یک راهکار مناسب درمانی باشد. اکالیپتوس به دلیل خاصیت ضد میکروبی و آنتی بیوتیکی که دارد، استفاده ی موضعی از آن به التیام جای بریدگی و سوختگی های جزئی یا جای گزش حشرات کمک می کند.

نتایج علمی نشان داده اند اسانس اکالیپتوس می تواند در درمان برخی از مشکلات پوستی مؤثر باشد. از میان 88 عصاره روغنی که مورد مطالعه بوده، معلوم شده اسانس اکالیپتوس دارای فواید بالقوه ای در درمان دست کم 20 عارضه ی پوستی می باشد. این عوارض شامل درماتیت ها، پای ورزشکار، سوختگی ها، تاول ها، شینگلز و حتی آبله مرغان می شوند.

روش مصرف:

سه تا پنج قطره اسانس اکالیپتوس را با یک چهارم فنجان روغن حامل ترکیب کنید و آن را به آرامی به ناحیه مورد نظر بمالید تا التیام بیابد.

تسکین گوش درد گوش درد عارضه ای دردناک و آزاردهنده است که در میان کودکان شایع می باشد اما افراد بزرگسال نیز می توانند دچارش شوند. گوش درد می تواند ناشی از عفونت یا التهاب در گوش میانی یا گوش داخلی باشد. گاهی گوش درد با تب، درد آرواره و نشت مایعات از گوش مشکل دار همراه است.

آیا می دانستید اکالیپتوس خاصیت آنتی باکتریال و ضد درد دارد که می تواند یک گوش درد دردناک را تسکین دهد؟ گاهی ممکن است به دلیل سرماخوردگی یا آلرژی، در گوشتان عفونت ایجاد شود یا مایعات تجمع کنند؛ مقداری اکالیپتوس می تواند در تسکین دردتان مفید باشد.

روش مصرف:

اکالیپتوس را با روغن حامل رقیق کرده و پنبه ای را به آن آغشته کرده و به آرامی پنبه را در گوش مورد نظر قرار دهید.

افزایش تمرکز و وضوح فکری دانشمندان دریافته اند اسانس اکالیپتوس دارای خواص محافظت کنندگی عصب ها نیز هست. این اسانس روغنی دارای آنتی اکسیدان هایی است که از سلول ها محافظت کرده و جلوی پیری زودرس را می گیرند. از آنجایی که اسانس اکالیپتوس از سلول های مغز نیز محافظت می کند، استفاده از آن به عنوان آروماتراپی می تواند وضوح فکری تان را افزایش دهد.

روش مصرف:

حتماً با سستی و خواب آلودگی بعد از ناهار آشنا هستید؛ مقداری اسانس خوشایند اکالیپتوس را استنشاق کنید و تفاوت را ببینید. دو تا سه قطره اسانس اکالیپتوس را با یک روغن حامل ترکیب کرده و آن را در ظرف شیشه ای کوچکی بریزید و در طول روز از آن استفاده کنید. کافی است آن را بو بکشید یا کمی از آن را روی مچ دستتان یا زیر بینی تان بمالید.

تسکین خستگی و درد عضله بعد از یک روز سخت کاری، بدنتان ممکن است از سر تا پا دردناک شود. شاید هم بعد از تمرین و ورزش عضلاتتان درد بگیرد. بدن درد و احساس خستگی در روزهایی که سرماخورده اید یا آنفلوانزا دارید نیز عجیب نیست.

پس می توانید از اسانس اکالیپتوس برای ماساژ بدنتان استفاده کنید. این عصاره را با یک روغن حامل ترکیب کرده و موضعی استفاده کنید. ضمناً اسانس اکالیپتوس می تواند درد آرتریت را نیز تسکین دهد.

روش مصرف:

با ترکیب هفت تا نه قطره اسانس اکالیپتوس با یک فنجان روغن حامل، مرهمی برای تسکین عضلات خود درست کنید. این مرهم را در ظرف دربسته ای دور از نور نگه دارید و هر وقت لازم شد روی عضلات و مفاصل دردناکتان بمالید.

کمک به خواب بهتر آیا حتی صبح بعد از بیدار شدن از خواب هم احساس خستگی و کسالت می کنید؟ شاید خوب و کافی نمی خوابید. توصیه شده است افراد بزرگسال هفت تا نه ساعت خواب شبانه داشته باشند. اگر برای به خواب رفتن مشکل دارید، اسانس روغنی اکالیپتوس می تواند به شما کمک کند. مطالعات نشان داده اند استفاده از اسانس اکالیپتوس به صورت موضعی یا در بخور می تواند سینوس ها را بیشتر باز کرده و به خواب بهتر کمک کند.

روش مصرف:

شب کنار تختخوابتان بخور بگذارید و پنج تا هفت قطره اسانس اکالیپتوس در آن بریزید تا وقتی در خواب هستید آن را تنفس کنید.

همچنین می توانید دو قطره از اسانس اسطوخودوس نیز به آن اضافه کنید تا خاصیت آرامش بخشی آن بیشتر شود.

هشدار برگ های اکالیپتوس غذایی حیاتی برای کوالاها هستند اما این دلیل نمی شود خوردن اسانس این گیاه برای انسان نیز بی خطر باشد. از این محصول طبیعی فقط به صورت موضعی یا استنشاقی استفاده کنید. از اسانس اکالیپتوس به صورت خوراکی استفاده نکرده و آن را داخل چشم یا دهانتان نزنید.

منبع: باشگاه خبرنگاران

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما