کد خبر: 619021
تاریخ انتشار :

آموزش عیب یابی و تعمیرات بخور سرد

از دستگاه بخور سرد می‌توان جهت برطرف کردن خشکی محیط اطراف خود استفاده کرد. همان طور که مستحضر هستید، بخور آب برای رفع خشکی پوست بسیار مثمر ثمر است، زیرا باعث مرطوب شدن لایه شاخی پوست شده و پوست شما را شاداب می‌کند. همچنین دستگاه بخور سرد می‌تواند سرمای هوا را تعدیل کند. ضمنا استفاده از این دستگاه می‌تواند از بروز سرماخوردگی، بروز آلرژی، آسم، دردهای سینوسی و مشکلات تنفسی در برخی افراد جلوگیری کند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

 

تعمیر دستگاه بخور سرد

قبل از اینکه موارد رایج از خرابی‌ها و ایرادات دستگاه بخور سرد را خدمتتان توضیح دهیم، بهتر است با اجزای تشکیل‌دهنده این دستگاه ساده آشنا شوید. دستگاه بخور سرد از بخش‌های مخزن آب، مدار الکترونیکی، بخارساز، رطوبت‌سنج و فن تشکیل شده‌است. مسلما ایراد در هر یک از این بخش‌ها کارکرد و عملکرد دستگاه بخور سرد را دچار اشکال می‌کند. در ادامه به برخی از رایج‌ترین ایرادات در تعمیر بخور سرد با آن مواجه می شویم اشاره میکنیم تا با آشنایی با آنها بتوانید خودتان مشکلات کوچک را در این دستگاه برطرف کنید.

  • تعمیرات دستگاه بخور سرد که روشن نمی شود

مسلما وقتی که دستگاهی روشن نمی‌شود به این معنی است که جریان الکتریسیته در مدار وارد نمی‌شود. برای آزمایش این مسئله ابتدا باید از سالم بودن پریز خود اطمینان حاصل کنید. برای این کار شما می‌توانید از پریز دیگری استفاده کرده یا با فازمتر پریز فعلی را آزمایش کنید تا از وجود جریان الکتریسیته در داخل آن مطمئن شوید. اگر این موارد مشکلی نداشتند، بهتر است فیوز و مدار برق ورودی دستگاه را بررسی کنید.

همچنین در برخی دستگاه‌هایی که رطوبت سنج دارند باید دقت شود که درجه رطوبت سنج به درستی تنظیم شده باشد، زیرا اگر این درجه از محیط اطرافش کمتر باشد، دستگاه روشن نخواهد شد. بررسی مخزن آب و خود سیستم رطوبت سنج نیز می‌تواند دلایل دیگر این امر باشد که باید بررسی شود.

اگر پس از این مراحل به نتیجه نرسیدید، حتما سرویس بخور سرد خود را به تعمیرکاران حرفه‌ای  بسپارید.

2

سرویس بخور سرد که پس از روشن شدن به درستی کار نمی‌کند

اگر دستگاه بخور سرد رطوبت مورد نیاز شما را تامین نمی‌کند و پیوسته در حال کار است، به احتمال زیاد اندازه دستگاه با اتاق شما تناسب معقولی ندارد یا بخار تولید شده از منافذ موجود در اتاق خارج می‌شود. پس برای این کار ابتدا با مطالعه مقالات مرتبط بررسی کنید که آیا اندازه دستگاه بخور سرد شما با اتاق یا سالن مدنظرتان هم‌خوانی لازم را دارد یا خیر. سپس منافذ موجود در اتاق را بررسی کنید و اگر منفذی را مشاهده کردید ببندید تا بخار تولید شده به بیرون درز نکند. همچنین بررسی کنید که در داخل مخزن دستگاه به میزان کافی آب وجود داشته باشد. اگر این موارد نبود، دستگاه را خاموش کرده و منافذ خروجی دستگاه را بررسی کنید تا چیزی جلوی خروج بخار را نگرفته باشد. در عیب یابی بخور سرد گاهی اوقات در این حالت ممکن است موتور فن دستگاه بخور سرد شما نیاز به روغن‌کاری داشته باشد.

  • تولید بوی نامطبوع از دستگاه بخور سرد

یکی از علل این مسئله راکد ماندن آب داخل مخزن است، زیرا به مرور زمان دستگاه بخور به علت رطوبت زیاد منشا ایجاد قارچ و کپک خواهد شد. به همین دلیل سعی کنید همیشه دستگاه بخور سرد خود را تمیز نگه داشته و آن را شستشو دهید. به منظور سلامت بیشتر سعی کنید برای تمیز کردن آن از مواد شیمیایی استفاده نکنید. تا آنجا که می‌شود از مخلوط سرکه و آب اکسیژنه برای این کار استفاده نمایید، چون سرکه قارچ‌ها و میکروب‌ها را از بین برده و آب اکسیژنه ذرات باقی‌مانده از سرکه را تمیز می‌کند.

  • تعمیر بخور سرد که بخار ندارد

در همه این نوع دستگاه‌ها سوپاپ اطمینانی وجود دارد. قبل از هر چیز دقت کنید که این سوپاپ اطمینان به درستی در جای خود قرار گرفته باشد، زیرا در غیر این صورت بخار تولید نمی‌شود. معمولا با دستکاری کوچکی سوپاپ در جای اصلی خود قرار گرفته و شروع به کار می‌کند.

  • عیب یابی بخور سرد که حجم بخار آن کم شده

شایان ذکر است که حجم بخار تولید شده در دستگاه‌های مختلف بخور سرد متفاوت است. به همین دلیل قبل از خرید حتما به این نکته توجه کنید و دستگاه مورد نظر خود را با توجه به کاربرد و اندازه محیط مورد نظرتان انتخاب کنید. اگر این مسئله را رعایت کرده‌اید و مشکلی از این بابت وجود نداشت، برای بهبود در عملکرد دستگاه بهتر است از آب مقطر در دستگاه خود استفاده کنید، زیرا رسوبات موجود در آب معمولی هم باعث کاهش عملکرد دستگاه شده و هم در دراز مدت به دستگاه آسیب می‌رساند. اگر دستگاه شما دچار رسوب شده است، سعی کنید هر هفته آن را با سرکه و آب اکسیژنه رسب‌زدایی کنید. این کار طول عمر دستگاه را زیاد خواهد کرد.

3

  • تعمیر بخور سرد که سر  و صدای زیاد دارد

معمولا دو صدا در این دستگاه وجود دارد که برای مصرف‌کنندگان آن خوشایند نیست. اولین مورد صدایی است که در هنگام تخلیه آب از سمت مخزن به سمت صفحات آلتراسونیک دستگاه هدایت می‌شود که صدایی شبیه به هورت کشیدن دارد. دومین صدا معمولا زمانی است که صفحه آلتراسونیک کار کرده و صدایی شبیه وزوز ایجاد می‌کند. معمولا این‌گونه صداها در ابتدای کار با دستگاه وجود ندارد و به مرور و پس از استفاده مداوم به وجود می‌آید که در برخی موارد با تمیز کردن دستگاه برطرف می‌شود. البته صداهای دیگری نیز ممکن است از سمت موتور فن نیز به علت عدم روغن‌کاری مناسب و کثیف بودن تولید شود. عیب یابی بخور نشتی آب در بخور سرد

اگر مشاهده کردید که مخزن دستگاه در حال چکه کردن است یا آب به داخل دستگاه نفوذ می‌کند، سریعا دوشاخه دستگاه را از پریز برق خارج کرده و سپس دریچه، لوله و همه اجزای انتقال آب دستگاه بخور سرد را بررسی کنید تا مطمئن شوید قسمتی از این مسیر مسدود نشده باشد. اگر از درستی این مورد مطمئن شدید، مخزن را نیز بررسی کنید تا ترک و شکستگی نداشته باشد.

به یاد داشته باشید که استفاده از اسانس در درون آب مخزن دستگاه بخور سرد می‌تواند سبب نشتی دستگاه شود. به همین دلیل سعی کنید در دستگاه‌های بخور سردی که محفظه‌ای برای اسانس در آن تعبیه نشده‌است، از اسانس در داخل آب آن استفاده نکنید.

  • سرویس بخور سرد که المنت آن خراب است

استفاده مداوم از دستگاه باعث استهلاک و فرسودگی برخی از قطعات دستگاه از جمله المنت آن نیز می‌گردد. به همین دلیل معمولا در صورتی که المنت دستگاه دچار آسیب شود، باید نسبت به تعویض آن اقدام کرد.

  • عدم عملکرد درست کلیدهای تنظیم دستگاه بخور سرد

معمولا این ایراد به فلت ارتباط‌دهنده صفحه کلید و برد الکترونیکی فرمان دستگاه بخور سرد مرتبط است که معمولا پس از تعویض این مشکل حل می‌شود. اگر با تعویض فلت این امر محقق نشد، باید به فکر تعمیر برد این بخش از دستگاه باشید. برای این کار با تعمیرکاران ما در  در تماس باشید.

4

تعمیر حرفه‌ای دستگاه بخور سرد

اگر با توضیحات ارایه شده در این مقاله موفق به تعمیر دستگاه خود نشده‌اید، می‌توانید با کارشناسان و تعمیرکاران ما در تماس گرفته و مشکلاتتان را مطرح کنید تا گروه متخصص و حرفه‌ای ما به شما مشاوره‌ های لازم را برای تعمیر کلیه لوازم خانگی منزل از جمله تعمیرات بخور سرد ارایه دهند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما