کد خبر: 646953
تاریخ انتشار :

علت گرانی وحشتناک برنج چیست ؟

این روزها قیمت برنج ایرانی بیش از عطرش هوش از سر مردم استان گلستان برده است، مردمانی که سالها در نسخ های شالی در گِل فرو رفته بودند و با مشقت فراوان نسبت به کشت برنج اقدام می‌کردند هیچ وقت در مخیله‌شان نمی‌گنجید که قیمت‌ها اینگونه افزایش پیدا کند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

قیمت برنج چند وقتی است گران شده.قیمت برنج خیلی نسبت به قبل بالا رفته است. به دلیل بالا رفتن قیمت برنج ، برنج در فروشگاه ها کمیاب شده است.آیا قیمت برنج به قیمت قبل بر می گردد؟

افزایش بی‌رویه قیمت برنج باز همان داستان تکراری ضعف دستگاه‌های نظارتی را به میان می آورد و به نظر می‌رسد یکی از ابزارها برای کنترل این اسب سرکش گرانی کنترل بازار، تشدید نظارت از سوی دستگاه‌های نظارتی و برخورد قاطع با محتکران و سودجویان است.

این روزها قیمت برنج ایرانی بیش از عطرش هوش از سر مردم استان گلستان برده است، مردمانی که سالها در نسخ های شالی در گِل فرو رفته بودند و با مشقت فراوان نسبت به کشت برنج اقدام می‌کردند هیچ وقت در مخیله‌شان نمی‌گنجید که قیمت‌ها اینگونه افزایش پیدا کند.

برنج کارانی که پس از برداشت محصول به خاطر مشقت زندگی مجبور به فروش شالی شده بودند و برخی دیگر که برنج را به قیمت 35 هزار تومان به فروش رساندند نیز از این قیمت های نجومی مات و مبهوت مانده‌اند، چطور می شود که دسترنج یک سال تلاش به قیمت بیش از دو برابر در بازار به فروش برسد و این مسئله برای آنها جای سوال بوده که آیا مسئولان نظارت نمی کنند و یا آنکه سر آنها کلاه رفته است؟!

به هر حال مردم می‌گویند؛ دخلشان با خرجشان جور نیست، در این شرایط اقتصادی توان خرید برنج با قیمت 90 هزار تومان را ندارند و این مسئله موجب شده که برنج اصیل ایرانی با برنج های خارجی جایگزین شود و تقریبا می‌توان، گفت قیمت برنج خارجی هم بیش از آنچیزی که تصور می شد قد کشیده است.

متأسفانه با وجود افزایش بی رویه قیمت‌ها برخی مسئولان مدعی ارزانی هستند و معتقدند توانستند شاخ غول بشکنند و قیمت ها را از مبادی تولید مدیریت کنند ولی آن چیزی که مردم از سطح بازار لمس می کنند گزش گرانی و افزایش قیمت برنج است که تمامی ندارد.

به نظر می رسد با افزایش سرسام‌آور قیمت برنج بسیاری از خانواده‌ها به ویژه قشر ضعیف دیگر باید با برنج خداحافظی کنند چراکه یک خانواده چهار نفره باید در طول سال بالغ بر 15 میلیون تومان را صرف خرید برنج کند و این در توان بسیاری از خانواده های گلستانی که سرانه درآمد آنها چنگی به دل نمی زند، نیست.

جانشین رئیس سازمان جهاد کشاورزی گلستان اظهار کرد: به استناد قانون تمرکز و انتزاع از حدود دو ماه گذشته تأمین و توزیع اقلام و کالاهای اساسی و نظارت بر بازار محصولات کشاورزی به سازمان صمت گلستان واگذار شد و نیروهای صمت با بسیج و مردم در حال نظارت در سطح بازار هستند.

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها