کد خبر: 648172
تاریخ انتشار :

قیمت دلار افزایش پیدا کرد

معامله گران باتجربه بازار معتقدند وقتی دلار در یک محدوده خاص گیر می‌کند و اخبار نیز هر لحظه یک جهت دارند، ریسک پول‌سوزی در اتاق‌های معاملاتی بوجود می‌آید.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

قیمت دلار در این هفته آینده چگونه می شود؟ قیمت دلار نسبت به آخرین معاملات افزایش یافت. قیمت دلار هرروز متغیر است.قیمت دلار غیر قابل پیش بینی است .

در روزی که دلار نیما با افت، وارد کانال 23 هزار تومان شد، در بازار فیزیکی اتفاق معکوسی رخ داد. نرخ دلار صرافی ملی با 500 تومان افزایش در یک قدمی 25 هزار تومان قرار گرفت و دلار تهران در بازار فردوسی نیز تا 26 هزار و 600 تومان رشد کرد که نسبت به روز گذشته 300 تومان بیشتر بود.

تقاضا برای دلار مسافرتی کم شد

به گزارش اکوایران، در روزهای پایانی سال، حضور افراد در بازار ارز کم شده بود. شاید بسیاری تصور می‌کردند که تقاضای سفر خارجی برای نوروز موجب افزایش نرخ در این روزها شود، اما حداقل مشاهدات میدانی چنین چیزی را نشان نمی‌دهد.

در مقایسه با سال های قبل، تقاضای کمتری برای دلار مسافرتی وجود دارد.

سیگنال های برجامی به بازار ارز

آنچه که بازار را هدایت کرده، اخبار سیاسی مربوط به برجام بود. تردیدها نسبت به احیای برجام همچنان بر جو بازار غالب است. البته صحبت‌های لاوروف، وزیر خارجه روسیه در مورد تضمین کتبی آمریکا به این کشور و تایید این خبر از سوی بلومبرگ باعث شده تا کمی جو بازار آرام بگیرد. معامله‌گران ارائه تضمین را اینطور تعبیر می کنند که آمریکا در شرایط فعلی حاضر است به هر قیمتی توافق را امضا کند.

قیمت دلار زندانی شد

البته که در اتفاق روز سه‌شنبه، برخی از معامله‌گران رفتار بازارساز را هم پررنگ می‌دانند. نرخ دلار در یک مرحله تا 26 هزار و 500 تومان رشد کرده بود و در حال محک زدن این سطح تا حدود ساعت 3 بعد از ظهر بود، چرا که این سطح مقاومت مهمی برای حرکت دلار محسوب می‌شود. در حدود یک ماه گذشته نرخ دلار بین 25 هزار و 800 تا 26 هزار و 500 تومان حبس شده است.

چراغ سبز بازارساز به افزایش قیمت دلار

اما در حوالی ساعت 3، صرافی ملی نرخ دلار را با 133 تومان افزایش به روی تابلو برد که باعث شد خیلی‌ها، روی همین موج سوار شوند و ادعای چراغ سبز بازارساز به افزایش نرخ دلار را بکنند. بعد از این، جو معامله‌گران بود که دلار تهران هم افزایشی شد و تا 26 و 600 بالا رفت.

سطح 26 هزار و 500 تومان در بازار مهم است و به نظر فعالان بازار اگر این سطح شکسته شود، بعضی‌ها را برای صعود به بازار می‌کشاند. فعلا تثبیتی بالای این سطح رخ نداده و قیمت به شدت متزلزل است.

آینده بازار چطور پیش‌بینی می‌شود؟

در حالیکه یک گروه از معامله‌گران معتقدند تا زمان تعیین تکلیف برجام، ‌روند دلار صعودی است اما 2 دلیل نمی‌گذارد که خواسته این گروه محقق شود. از نظر معامله‌گرای باسابقه یکی از آن دلایل کنترل بازارساز است، چرا که در چنین شرایطی بانک مرکزی موظف به کنترل هیجانات بازار ارز می‌شود.

دلار بخرید، پودر می شوید

دلیل دوم نیز این بود که کنترل تنش‌ها در یک سطح محدود، باعث شده تا راه توافق باز بماند. این احتیاط را می‌شود در معامله‌گران بزرگتر بازار دید.‌ معامله‌گران درهم روند دلار را باور ندارند و معادل دلاری درهم، 200 تومان ارزانتر از نرخ دلار در بازار آزاد بود. زمانیکه دلار به 26 هزار و 600 رسید معامله‌گران با تجربه بازار هشدار می‌دادند و این هشدار را با یک اصطلاح بازاری می‌گفتند که ممکن است خریدار پودر شود. آن‌ها معتقدند وقتی دلار در یک محدوده خاص گیر می‌کند و اخبار نیز هر لحظه یک جهت دارند،  ریسک پول‌سوزی در اتاق‌های معاملاتی بوجود می‌آید.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها