کد خبر: 457232
تاریخ انتشار :

چرا قیمت برنج خارجی قد کشید

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

قاسم‌علی حسنی، عضو اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: روند افزایش قیمت این کالا تقریبا از سه ماه پیش آغاز شده بود، به این دلیل که علاوه بر ممنوعیت ثبت سفارش زمزمه‌های حذف ارز مبادله‌ای از واردات برنج در میان واردکنندگان پیچیده بود.
به گزارش نامه نیوز، حسنی افزود: به همین دلیل واردکنندگان در فروش محصولات خود کمی با احتیاط عمل کردند تا مبادا از بازار جا بمانند و امکان جایگزینی سرمایه‌های خود را نداشته باشند، بنابراین مرحله اول افزایش قیمت تقریبا از اوایل آذرماه سال جاری آغاز شد و شاهد افزایش هزار تومانی قیمت انواع برنج وارداتی بودیم.
وی افزود: بحث احتکار و گران‌فروشی مطرح نیست چون نه تنها هزینه‌های واردات کالاهای ثبت سفارش شده قبلی بالا رفته بلکه فعلاً برای حمایت از تولیدات داخلی، سامانه ثبت سفارش برنج بسته شده است.
این عضو اتحادیه بنکداران گفت: همه چیز متاثر از تصمیم‌گیری‌های دولت و نهادهای تصمیم‌گیرنده مثل وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
حذف ارز مبادله‌ای دلیل گرانی است
از سوی دیگر یزدان سیف، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران و معاون وزیر جهاد کشاورزی درباره روند افزایشی قیمت انواع برنج خارجی گفت: گرانی برنج خارجی ربطی به ممنوعیت ثبت سفارش برنج وارداتی ندارد، به این دلیل که از حدود دو ماه پیش، ارز تخصیصی به برنج خارجی از ارز مبادله‌ای به ارز متقاضی تبدیل شد و همین نکته قیمت برنج را صعودی کرد.
سیف افزود: قبل از این، ارز برنج خارجی ۳۵۰۰ تومان بود، اما هم‌اکنون ۴۲۰۰ تومان محاسبه میشود؛ به این ترتیب واردکنندگان برای هر دلار باید ۷۰۰ تومان اضافه بپردازند که اگر به ازای قیمت هر تن برنج وارداتی ۱۱۰۰ دلار در نظر داشته باشیم یعنی ۷۷۰ تومان به قیمت برنج‌ها افزوده شده است.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران درباره احتمال افزایش مجدد قیمت برنج خارجی در بازار گفت: اجازه نخواهیم داد قیمت بیش از این افزایش یابد و در صورت چنین اتفاقی ذخایر را وارد بازار خواهیم کرد، البته فعلا برنامه‌ای در دستور کار نیست به این دلیل که افزایش قیمت فعلی برنج با قیمت تمامشده محصول متناسب است.
منبع: تجارت نیوز

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما