کد خبر: 616778
تاریخ انتشار :

استحکامات دفاعی ائتلاف سعودی در مأرب فرو ریخت

تسنیم/ نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با سرعت در حال فروریختن استحکامات دفاعی نیروهای وابسته به ائتلاف سعودی، القاعده و شبه نظامیان هستند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به دستاوردهای راهبردی خود در اطراف مأرب ادامه می‌دهند و استحکامات متجاوزان و مزدوران آنها را در هم می‌شکنند.

نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در شمال غربی شهر مأرب پیشروی‌های جدیدی داشته‌اند و وزارت دفاع صنعا به طور رسمی از نزدیک بودن فتح مأرب خبر داده است.

نیروهای صنعا طی ساعات گذشته پیشروی‌های خیره کننده و چشمگیر داشته‌ و در اطراف «الطلعه الحمراء» و سلسله جبال راهبردی «البلق» دستاوردهای مهمی داشتند و این در میان حملات گسترده ائتلاف سعودی-اماراتی است.

الاخبار گزارش داد: نیروهای وابسته به «عبد ربه منصور هادی» تلاش کردند که مواضعی که از دست داده‌اند را در اطراف تپه «المصاریه» و منطقه «المیل» در شمال غرب مأرب بازپس بگیرند و این پس از فرو ریختن استحکامات دفاعی آنها در مناطق «دش الخشب»، «ایدات الراء»، «الحمه الحمراء»، «العطیف» و «المشجح» طی هفته‌های گذشته است؛ اما با وجود اینکه همه توان خود را به کار بستند نتوانستند کاری از پیش ببرند و متحمل خسارات سنگین شدند و بدون هیچ دستاوردی عقب نشستند.

نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن، نیروهای هادی که از سوی حزب الاصلاح پشتبیانی می‌شدند را در اطراف منطقه «المیل» در شمال غرب شهر غافلگیر کردند و از دو محور به سمت سلسله جبال «البلق القبلی» مشرف به «الطلعه الحمراء» و تپه «المصاریه» و منطقه «الجفینه »واقع در حومه جنوبی مرکز استان مأرب پیش رفتند و این همزمان با نبرد در شرق «الطلعه» بود.

الاخبار گزارش داد: این درحالی است که وزارت دفاع یمن از نزدیک بودن آزادسازی شهر مأرب خبر داده است و اینکه صنعا همه مقدمات برای آزادسازی را پس از ضربات مهلکی که طی هفته‌های گذشته به نیروهای هادی وارد کرد، مهیا کرده است. در هفته‌های گذشته و طی عملیات‌های حساب شده، نیروهای هادی کمین‌هایی گرفتار شده‌اند که به کشته شدن شماری از این نیروها و نیز شبه نظامیان حزب الاصلاح و و تروریست‌های القاعده و داعش در حومه شهر منجر شده است.

نیروهای صنعا طبق طرح‌های نظامی از پیش تعیین شده در ورودی غربی و جنوبی شهر به پیش می‌روند. ارتش و کمیته‌های مردمی یمن روند نبرد را به گونه‌ای به جلو می‌برند که جان غیرنظامیان در اردوگاه‌های آوارگان حفظ شود به ویژه که نیروهای هادی از این آوارگان به عنوان سپرانسانی استفاده می‌کنند.

یک منبع قبیله ای به الاخبار گفت: ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به نیروهای هادی از دو محور حمله کرده‌اند و با به دست آوردن موفقیت‌های جدید، نبرد را به مناطقی که هنوز تحت کنترل هادی در شرق و جنوب مأرب است، کشاندند.

این منبع اعلام کرد که نبرد ادامه دارد و نیروهای هادی همه مواضع نظامی مشرف به «الطلعه الحمراء» را از دست داده‌اند و این منطقه در آستانه فتح به دست نیروهای صنعا قراردارد.

الاخبار گزارش داد: در جبهه شمال غربی شهر مأرب نیروهای صنعا ضمن دفع حملات نیروهای هادی در منطقه واقع میان «تومه علیا» و «المصاریه» و «المحروق» نزدیک به «جبل الخشب» در همان جبهه، تلفات سنگینی به نیروهای هادی وارد کردند و این پس از کشاندن آنها به کمین های موفق و هلاکت آنها بود.

فروپاشی‌های سریع نیروهای هادی در اطراف شهر مأرب سبب شده است که قبایلی که در کنار این نیروها می‌جنگیدند علیه آن شوند و افراد قبایل «عبیده» علیه شبه نظامیان الاصلاح وارد جنگ شدند و این در حالی است که طی روزهای گذشته درگیری‌های شدیدی میان طرفین در منطقه «العرقین» در نزدیک منطقه نفتی «صافر» درگرفته است.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما