کد خبر: 621376
تاریخ انتشار :

واکنش پاپ فرانسیس به کشف گور جمعی کودکان بومی کانادا

مهر/ رهبر کاتولیک های جهان از نقش واتیکان در کشتار کودکان بومی کانادا ابراز تاسف کرد اما حاضر نشد با عذرخواهی کردن از بابت این موضوع، بار اتهام را به تنهایی به دوش بکشد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان از بابت کشف گور جمعی در کانادا که حاوی بقایای اجساد دست کم ۲۱۵ کودک بومی بود؛ ابراز تاسف کرد اما حاضر نشد آنگونه که خواست دولت اتاوا بود؛ از بابت نقش کلیسای کاتولیک در این جنایت عذرخواهی کند.

پاپ فرانسیس از مقام‌های سیاسی و رهبران مذهبی در کانادا خواست که به منظور روشن شدن این موضوع با عزم و اراده با یکدیگر همکاری کنند و به دنبال آشتی و شفا بخشیدن به درد ناشی از کشف این گور جمعی باشند.

پیشتر، جاستین ترودو نخست وزیر کانادا از کلیسای کاتولیک خواسته بود از بابت مدیریت مدرسه‌ای که بقایای ۲۱۵ کودک بومی در آن کشف شد؛ عذرخواهی کند.

به گزارش مهر، اگرچه دولت اتاوا می کوشد همه بار مسئولیت را متوجه کلیسای کاتولیک کند تا به این ترتیب از اتهام حقوق بشری مبرا شود؛ اما این مساله یادآور فصل تاریک و شرم آوری از تاریخ کانادا محسوب می شود که طی آن، کودکان بومی در راستای ممنوعیت استفاده از زبان مادری، از والدین خود جدا و در مدارس شبانه روزی وابسته به کلیساهای کاتولیک اسکان داده می شدند.

«روزان کازیمیر» رئیس قبیله TteS در شهر «کملوپس» استان بریتیش کلمبیا گفت: آنچه کشف شده، یک فقدان غیرقابل تصور است که هرگز توسط مدیران مدرسه ثبت نشده بود.

برخی از اجساد کشف شده متعلق به کودکان سه ساله است. هنوز علت و زمان مرگ این افراد مشخص نیست. گزارش‌های متعددی از سوء استفاده های جسمی، عاطفی و جنسی، در چنین نهادهایی منتشر شده است.

اسناد موجود نشان می‌دهد دانش‌آموزان این مدرسه در معرض شیوع سرخک، سل، آنفلوانزا و سایر بیماری های مسری قرار داشتند و بسیاری جان خود را از دست دادند.

از زمان شکل گیری کانادا در قرن ۱۹ میلادی، دولت، کودکان بومیان کانادا را از خانواده و قبیله جدا می‌کرد و آنها را در مدارس شبانه روزی و نزد خانواده های سفید پوست به فرزند خواندگی می‌فرستاد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما