کد خبر: 633892
تاریخ انتشار :

اصلاح طرح واردات خودرو در اولین جلسه کمیسون صنایع

رد طرح ساماندهی صنعت خودرو از سوی شورای نگهبان این سوال را به وجود آورد که با توجه به مخالف مراجع مختلف با این طرح چه سرنوشتی در انتظار این طرح خواهد بود؟

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

 طرح ساماندهی صنعت خودرو در حالی از سوی شورای نگهبان رد شد که مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز با آن مخالفت کرد تا این تصور به وجود آید که دیدگاه کلی نسبت به این طرح منفی است. اما با وجود تمام مخالفت ها نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس بر این نکته تاکید می کند که این طرح در نخستین جلسه کمیسیون صنایع و معادن اصلاح خواهد شد و با کمک شورای نگهبان این امکان به وجود خواهد آمد که  قانونی مناسب که بتواند رضایت مردم را جلب کند مصوب خواهد شد.

واردات خودرو از سال سه سال گذشته و در راستای حمایت از تولید داخل ممنوع شد و در این سالها طرح های مختلفی برای لغو این ممنوعیت مطرح شد اما هیچ یک از طرح ها نتوانست سد ممنوعیت واردات خودرو را بشکند و آخرین امیدها نیز به طرح ساماندهی صنعت خودرو بود که این طرح نیز با مخالفت شورای نگهبان به مجلس برگشت داده شد تا واردات خودرو همچنان با اما و اگر روبرو شود.

سیداحمد رسولی نژاد نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در خصوص ایراداتی که به طرح واردات خودرو از سوی شورای نگهبان گرفته شده بر این نکته تاکید کرد که در طرح واردات خودرو از منابع ارزی کشور استفاده نمی‌شود و واردات محدود و مدیریت شده خودرو، به تولید داخل لطمه ای نمی‌زند.

رسولی نژاد با بیان اینکه تصویب طرح ساماندهی صنعت خودرو بازتاب مناسبی میان کارشناسان، نخبگان و مردم داشت، گفت: در این طرح دو منشا برای تامین ارز موردنیاز به منظور واردات خودرو پیش‌بینی شده است؛ نخست آنکه در جلسات کمیسیون صنایع و معدن، مدیران عامل ایران خودرو و سایپا ادعا کردند که توانایی صادرات خودروهای تولید داخل به برخی از کشورها را دارند، در طرح مذکور مقرر شد از محل ارزهای حاصل از صادرات خودرو، خودرو وارد کرد.

وی افزود: دومین منشا پیش‌بینی شده برای تامین ارز موردنیاز واردات خودرو، ارز با منشا خارجی است به این معنا که ایرانیان خارج از کشور امکان واردات خودرو داشته باشند با این روش‌ها، از منابع ارزی کشور استفاده نمی‌شود در نتیجه تاثیری بر تورم و .. نخواهد داشت.

وی اضافه کرد: هرچند در طرح ساماندهی صنعت خودرو با واردات محدود موافقت شده اما به نظر می‌رسد که محدودیت‌ها باید کاهش یابد زیرا با تحقق این مهم در تولید خودرو رقابت ایجاد می‌شود و کیفیت خودروهای داخلی ارتقا خواهد یافت.

افزایش کیفیت خودروهای داخلی با طرح ساماندهی

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه مردم حق دارند که خودروهای باکیفیت و ارزان قیمت داشته باشند، ادامه داد: در حال حاضر قیمت خودروهای خارجی بیش از ارزش واقعی است، حتی بهای خودروهای داخلی نیز واقعی نیست و در برخی موارد مردم ناچارند برای خرید خودروی‌های بی‌کیفیت قیمت‌های بسیاری پرداخت کنند.

رسولی‌نژاد با اشاره به اینکه به عنوان نماینده‌ای که تردد بسیاری در جاده‌ها و روستاها دارم، تاکید می‌کنم که مردم باید خودروی باکیفیت سوار شوند، تصریح کرد: با اصلاح و تصویب طرح ساماندهی خودرو، می‌توان به افزایش کیفیت خودروهای داخلی و تنظیم قیمت‌ها کمک کرد.

نائب رئیس کمیسیون صنایع و معادن با بیان اینکه واردات محدود و مدیریت شده خودرو، به تولید داخل لطمه ای نمی‌زند، افزود: در روزهای ابتدایی تصویب این طرح در مجلس، شاهد تاثیر مثبت آن بر بازار بودیم.

وی با بیان اینکه در هیچ دوره‌ای از خودروی خارجی استفاده نکردم، تصریح کرد: حق طبیعی، قانونی و شرعی مردم استفاده از خودروهای باکیفیت است. تا چه زمانی باید خودروهای بی‌کیفیت با قیمت‌های بسیار و به‌دور از هرگونه رقابت به مصرف‌کننده تحمیل شود؟ می توان با برگزاری نظرسنجی، نظر مردم درباره واردات خودرو را جویا و میزان رضایتمندی مردم از طرح مجلس درباره واردات خودرو را مشخص کرد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه طرح ساماندهی صنعت خودرو قابل اصلاح است، ادامه داد: این طرح در نخستین جلسه کمیسیون صنایع و معادن اصلاح خواهد شد و با کمک شورای نگهبان می‌توان قانونی مناسب که رضایت مردم را به دنبال خواهد داشت، تصویب کرد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets