کد خبر: 487566
تاریخ انتشار :

مطالبات شرکت های ایرانی از اقلیم کردستان عراق

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

مرتضی عبادی در زمینه مطالبات شرکت های ایرانی از اقلیم کردستان عراق گفت : فعالیت عمرانی دراقلیم کردستان عراق از گذشته مورد توجه شرکت های ایرانی بوده و معمولا پیمانکاران و کارفرمایان در تعاملی سازنده در این منطقه فعالیت می کردند اما بحران مالی اقلیم کردستان عراق و هزینه های جنگ با گروهک تروریستی داعش موجب شد تعداد پروژه ها کاهش یافته و از سوی پرداخت بودجه تخصیصی برای انجام پروژه ها با مشکل مواجه شود. که این امر ضمن توقف آن موجبات نگرانی پیمانکاران را فراهم آورد.
این دیپلمات ایرانی افزود : مقامات اقلیم کردستان عراق در تمام جلسات با اذعان به بدهی به شرکت ها به سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران اطمینان دادند در صورت بهبود وضعیت مالی ، نسبت به پرداخت بدهی اقدام خواهند کرد.
سرکنسول ایران در اربیل خاطرنشان کرد: موضوع پرداخت مطالبات شرکت های ایرانی در جلسه چندی پیش با آقای نیچروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق نیز مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد باتفاق وزیر اقتصاد ودارایی اقلیم، آخرین وضعیت شرکت های ایرانی و مطالبات آنها مورد بررسی و جداول زمانی برای پرداخت مطالبات تعیین شود تا به محض بهبود وضعیت مالی نسبت به تخصیص آن اقدام شود.
عبادی در خصوص نتایج دیدار خود با وزیر اقتصاد ودارایی اقلیم در این ارتباط گفت : در دیدار با« ریباز حملان» وزیر اقتصاد و دارایی، اطلاعات و آمار شرکت ها و پیمانکاران ایرانی مورد بررسی قرار گرفت و نظر به نواقص برخی از پرونده ها و نبود اسامی بعضی از طلبکاران توافق شد کارشناسان اقتصادی سرکنسولگری اربیل و نمایندگان وزیر در کوتاهترین زمان ممکن نسبت به بروز رسانی و اصلاح اطلاعات و آمار اقدام و سپس در خصوص چگونگی پرداخت تصمیم گیری شود.
سرکنسول ایران در خصوص اولویت های اقلیم برای باز پرداخت مطالبات افزود: بطور طبیعی تامین بودجه برای شرکت های ایرانی که علی رغم وجود مشکلات مالی و حتی ناامنی های دوران جنگ داعش بر انجام کارخود استوار ماندند در اولویت است و از این رو پس از جلسه با وزیر ، مبالغی برای تعدادی از این دسته از شرکت ها ، اختصاص و تامین شد.
وی افزود گروه دیگری که در باز پرداخت ها مورد توجه خواهند بود شرکت ها و پیمانکارانی هستند که انجام پروژه های واگذاری را به اتمام رساندند.
سرکنسول کشورمان در سفارش به شرکت ها و پیمانکاران ایرانی افزود: اقلیم کردستان عراق از ظرفیت های لازم برای همکاری مشترک اقتصادی از جمله انجام سرمایه گذاری مشترک و تجارت و بازرگانی برخوردار است و روحیه تعاملی مقامات و مردم کرد و همچنین فرهنگ و آداب وسنن مشترک و مرز طولانی و همسایگی، از پتانسیل های قابل اعتماد برای افزایش همکاری هاست لذا ضروری است سرمایه گذاران و تجار و بازرگانان ایرانی همکاری مشترک با کردستان عراق را جدی بگیرند.
وی در ادامه به شرکت های ایرانی که با توجه به مشکلات مالی اقلیم پروژه های واگذاری را نیمه کاره رها کردند اعلام کرد : شرکت ها و پیمانکاران ایرانی که با توجه به مشکلات مالی اقلیم از ادامه فعالیت بازمانده ویا انجام آنرا نیمه کاره رها کردند ضروری است در اولین فرصت با مراجعه به کارشناسان اقتصادی نمایندگی نسبت به تعیین تکلیف پروژه ها اقدام نمایند .
وی همچنین به پیمانکارانی که انجام پروژه ها را به پایان رسانده و مطالبات خود را اخذ نکردند ، تصریح کرد : نظر به اینکه پرونده های ناقص در اولویت پیگیری سرکنسولگری اربیل نیست به شرکت ها و پیمانکاران یادآورشد، حداکثر ظرف یک هفته با حضور در نمایندگی اربیل نسبت به بروزرسانی وضعیت مطالباتی خود اقدام کنند .
مرتضی عبادی همچنین در خصوص بازگشایی بازاچه شیخ صله و نقش آن در توسعه صادرات افزود:
بازارچه مرزی شیخ صله در مرز شهرستان ًثلاث باباجانی از معابری تجاری فعال کشور با شمال عراق بود که بازگشایی آن برای این نمایندگی از اهمیت زیادی برخوردار بود و از این رو استاندار کرمانشاه و همچنین فرماندار شهرستان با اهتمام زیاد مساله بازگشایی مرز را پیگیری می کردند . طبیعتا پیگیری مستمر استاندار و دیگر مقامات و نمایندگی کشورمان در سلیمانیه ، خود دلیل محکمی برای نقش و تاثیر این مرکز است .
وی در همین چارچوب افزود :سکونت مردمی سخت کوش و فعال در دو سوی مرز و اهتمامشان به فعالیت های قانونی تجاری و بازرگانی بطور طبیعی در توسعه اقتصادی مناطق مرزی و همچنین در روان سازی تجارت در گذرگاه پرویزخان تاثیر بسزایی دارد.
منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما