کد خبر: 50054
تاریخ انتشار :

برای اولین بار از سوی نامه منتشر شد/ بررسی تغییرات کمیسیون‌های تخصصی 9 دوره مجلس شورای اسلامی و هیئت رئیسه‌هایی که هر کمیسیون را اداره کردند+جدول

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه مجلس شورای ملی در جریان بازنگری در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۶۸ به مجلس شورای اسلامی تغییر نام پیدا کرد و هفتم خرداد ماه 1359 اولین دوره مجلس شورای اسلامی آغاز به کار کرد. طبق اصل ۶۲ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مجلس شورای اسلامی از نمایندگان ملت که به طور مستقیم و با رأی مخفی انتخاب می‌شوند تشکیل می‌گردد. دوره نمایندگی در این مجلس چهار سال است که انتخابات هر دوره باید پیش از پایان دوره قبل برگزار شود، به طوری که کشور در هیچ زمان بدون مجلس نباشد.
مجلس شورای اسلامی برای رسیدگی تخصصی به طرح‌ها و لوایح و قانون‌گذاری کشور، کمیسیون‌های تخصصی را تشکیل داد که در طول زمان و در طول نه دوره‌ای که از تولد مجلس شورای اسلامی می‌گذرد، این کمیسیون‌ها کم و زیاد شده و بعضا تغییر نام پیدا کرده است. هر کمیسیون تخصصی یک هیئت رئیسه شامل رئیس، دو نایب رئیس، دو دبیر و یک سخنگو دارد که با برگزاری انتخابات در هر کمیسیون، از میان اعضا انتخاب می‌شوند.
برپایه اصل ۶۶ قانون اساسی، تعداد کمیسیون‌ها و دوره تصدی نمایندگان در آنها در آیین نامه داخلی مجلس مشخص خواهد شد. همچنین در اصل ۸۵ قانون اساسی آمده‌است: «... مجلس نمی‌تواند اختیار قانونگذاری را به شخص یا هیأتی واگذار کند ولی در موارد ضروری می‌تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیون‌های داخلی خود تفویض کند، در این صورت این قوانین در مدتی که مجلس تعیین می‌نماید به صورت آزمایشی اجرا می‌شود و تصویب نهایی آنها با مجلس خواهد بود. همینین مجلس شورای اسلامی می‌تواند تصویب دایمی اساسنامه سازمانها، شرکتها، موُسسات دولتی یا وابسته به دولت را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیون‌های ذیربط واگذار کند و یا اجازه تصویب آنها را به دولت بدهد...». به صورت معمول، طرح‌ها و لوایح مجلس ابتدا در کمیسیون‌های مربوط مورد بررسی کارشناسی قرار می‌گیرد و در هنگام طرح در صحن علنی مجلس، نظر نهایی کمیسیون پرسیده و اعلام می‌شود.
هیئت رئیسه کمیسیون‌های تخصصی در سال پایانی اولین دوره مجلس شورای اسلامی، با برگزاری انتخابات از میان اعضای هر کمیسیون انتخاب شدند و هیئت رئیسه هر کمیسیون‌ به طور رسمی آغاز به کار کرد. در جداول زیر نام اعضای هیئت رئیسه کمیسیون‌های مختلف در هر سال، از مجلس اول تا مجلس هشتم بررسی و تغییرات تعداد و نام‌های کمیسیون‌های تخصصی مجلس ذکر شده است.

مجلس یکم ـ از 7 خرداد ماه 1359 تا 6 خرداد ماه 1363

کمیسیون آموزش، فرهنگ و تحقیقات

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمدهادی عبدخدایی

نایب رییس اول

کاظم اکرمی

نایب رییس دوم

مرتضی کتیرایی

مخبر

علی قائمی

منشی اول

گوهرالشریعه دستغیب

منشی دوم

عزت‌الله دهقان

کمیسیون ارشاد و هنر اسلامی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

اسماعیل فدایی

نایب رییس اول

علی کاظمی

نایب رییس دوم

حسین موسوی خراسانی

مخبر

حسین هراتی

منشی اول

نصرالله هاتفی

منشی دوم

مرتضی محمودی/عباس متین/علی حمزه‌ای

کمیسیون امور اقتصادی و دارایی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدهادی حسینی خامنه‌ای

نایب رییس اول

فؤاد کریمی

نایب رییس دوم

محمئکاظم موسوی بجنوردی

مخبر

محمد خزاعی

منشی اول

شکرالله زینلی

منشی دوم

محمد اخلاقی‌نیا

کمیسیون امور برنامه و بودجه

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

قربانعلی دری نجف‌آبادی

نایب رییس اول

غلامحسین نادی

نایب رییس دوم

سیدعلی‌اکبر قره‌باغی

مخبر

عباس مظفر

منشی اول

سیدابوالفضل حائری‌زاده

منشی دوم

سیدمصطفی کیایی

کمیسیون امور نفت

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدجلیل سیدزاده

نایب رییس اول

محمود رشیدیان

نایب رییس دوم

سیدمحمود کیاوش

مخبر

احمد ناطق نوری

منشی اول

علی طاهری

منشی دوم

غلامعباس زائری

کمیسیون صنایع و معادن

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

مرتضی الویری

نایب رییس اول

مجید انصاری

نایب رییس دوم

عبدالمجید آقارحیمی

مخبر

محمدرضا امین ناصری

منشی اول

سیدتقی خاموشی

منشی دوم

رضا رمضانی خورشیددوست

کمیسیون کار و امور اجتماعی و امور اداری و استخدامی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمود هنجی

نایب رییس اول

عبدالکریم شرعی

نایب رییس دوم

مصطفی ناصری

مخبر

حسین کمالی

منشی اول

علی عجم

منشی دوم

محمدعلی خسروی

کمیسیون مسکن و شهرسازی و راه و ترابری

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

علی‌اصغر باغانی

نایب رییس اول

غلامعلی شهرکی

نایب رییس دوم

محمدحسن نبوی

مخبر

سیداحمد کاشانی

منشی اول

احمد زمانیان

منشی دوم

محمدرضا عباسی فرد

کمیسیون امور قضایی و حقوقی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدمحمدخامنه‌ای

نایب رییس اول

سیدابوالفضل موسوی تبریزی

نایب رییس دوم

محمد یزدی

مخبر

...

منشی اول

احمد علیزاده

منشی دوم

اسدالله بیات

کمیسیون امور دفاعی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

حسن روحانی

نایب رییس اول

رسول منتجب‌نیا

نایب رییس دوم

صباح زنگنه

مخبر

مهدی طیب

منشی اول

مصطفی فومنی حائری

منشی دوم

محمدتقی آل سیدغفور

کمیسیون سیاست خارجی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمدعلی هادی

نایب رییس اول

سیدمحمود دعایی

نایب رییس دوم

عطاءالله مهاجرانی

مخبر

حسین شاهچراغی

منشی اول

منوچهر متکی

منشی دوم

عادل اسدی‌نیا

کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمدعلی موحدی کرمانی

نایب رییس اول

علی موحدی ساوجی

نایب رییس دوم

مهدی قائمی

مخبر

سیدمحمود علوی

منشی اول

مرتضی فضلعلی

منشی دوم

...

کمیسیون امور بهداری و بهزیستی و امداد و تأمین اجتماعی و هلال احمر

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

موسی زرگر

نایب رییس اول

محمد خلیلی

نایب رییس دوم

جواد شیرازیان

مخبر

عباس شیبانی

منشی اول

لطیف صفری

منشی دوم

مهدی اژه‌ای

کمیسیون امور پست و تلگراف و نیرو

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

علی ارومیان

نایب رییس اول

قدرت‌الله نجفی

نایب رییس دوم

سیدعباس میریونسی

مخبر

سیداحمد حسینی

منشی اول

سیداحمد حسینی (همزمان)

منشی دوم

محمدرضا راشد

کمیسیون امور بازرگانی و توزیع

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محسن مجتهد شبستری

نایب رییس اول

محمدعلی صدوقی

نایب رییس دوم

سعید امانی همدانی

مخبر

محمد فروغی

منشی اول

حسین پورسالاری

منشی دوم

محمد نوروزی

کمیسیون امور کشاورزی و عمران روستاها

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محی‌الدین فاضل هرندی

نایب رییس اول

احمد همتی

نایب رییس دوم

اسماعیل رفیعیان

مخبر

اسدالله کیان ارثی

منشی اول

حسین عالی‌پور

منشی دوم

لطیف صفری

کمیسیون امور سازمان‌های وابسته به نخست‌وزیری

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

مهدی کروبی

نایب رییس اول

محمدحسین انزابی

نایب رییس دوم

اسماعیل فردوسی‌پور

مخبر

سیدابوالحسن حسینی

منشی اول

سیدحسن حسینی طباطبایی

منشی دوم

مطلب وحید

کمیسیون اصل 90 قانون اساسی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدمحمد موسوی خوئینی‌ها

نایب رییس اول

حسینعلی رحمانی

نایب رییس دوم

فضل‌الله صلواتی

مخبر

سیدفضل‌الله حسینی برمایی

منشی اول

مسلم میرزاپور

منشی دوم

محمود مروی سماورچی

کمیسیون دیوان محاسبات و بودجه و امور مالی مجلس

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدهاشم حمیدی

نایب رییس اول

علی حقیقت‌افشار

نایب رییس دوم

سیدفخرالدین موسوی ننه‌کران

مخبر

کاظم نوروزی

منشی اول

محمد فرض‌پور

منشی دوم

اسماعیل خوشنویس

کمیسیون نهادهای انقلاب (از قبیل جهاد سازندگی، بنیاد مستضعفین و بنیاد شهید)

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

احمد ملازاده

نایب رییس اول

حسن حسن‌زاده

نایب رییس دوم

محمداسحاق مدنی

مخبر

احمد عطاری

منشی اول

محمدکاظم صبوری

منشی دوم

سیدیوسف جابری

کمیسیون تحقیق

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

حسینعلی رحمانی

نایب رییس اول

مهدی شاه‌آبادی

نایب رییس دوم

سیدابوالفضل سیدریحانی (موسوی تبریزی)

مخبر

احمد عطاری

منشی اول

احمد علیزاده

منشی دوم

محمدرضا باباصفری

کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

اکبر هاشمی رفسنجانی

نایب رییس اول

سیداحمد مصطفی کاشانی

نایب رییس دوم

علی موحدی ساوجی

مخبر

محمد مجتهد شبستری

منشی اول

...

منشی دوم

...

کمیسیون رسیدگی به سؤالات

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

بهاءالدین علم‌الهدی

نایب رییس اول

بهرام تاج‌گردون

نایب رییس دوم

فرج‌الله واعظی

مخبر

غفور گرشاسبی

منشی اول

غفور گرشاسبی (همزمان)

منشی دوم

عاتقه صدیقی (رجایی)

کمیسیون امور سازمان‌های وابسته به نخست‌وزیری

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

نایب رییس اول

نایب رییس دوم

مخبر

منشی اول

منشی دوم

در دومین دوره مجلس شورای اسلامی

مجلس دوم ـ از 7 خرداد ماه 1363 تا 6 خرداد ماه 1367

کمیسیون آموزش و پرورش

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

غلامرضا فدایی عراقی

مرادعلی احمدی

مرادعلی احمدی

نایب رییس اول

عبدالحسین ساوه

سیدعبدالله هجرتی قزوینی

سیدرسول موسوی

نایب رییس دوم

مرادعلی احمدی

احمد بهشتی

سیدعبدالله هجرتی قزوینی

سخنگو

عزت‌الله دهقان

عزت‌الله دهقان

عزت‌الله دهقان

دبیر اول

سیدرسول موسوی

سیدحسین قطمیری

سیدحسین قطمیری

دبیر دوم

سیدحسین قطمیری

سیدرسول موسوی

سیدابوالحسن مخزن موسوی

کمیسیون ارشاد و هنر اسلامی و وسایل ارتباط جمعی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمدحسین چهرگانی انزابی

زین‌العابدین قربانی

زین‌العابدین قربانی

نایب رییس اول

زین‌العابدین قربانی

علی ملکوتی

علی ملکوتی

نایب رییس دوم

علی ملکوتی

سیدابوالحسن حسینی

محمدحسین انزابی

سخنگو

علی نظری منفرد

علی نظری منفرد

علی نظری منفرد

دبیر اول

عزیز حجتی

عزیز حجتی

اسماعیل فدایی

دبیر دوم

مریم بهروزی

مریم بهروزی

عزیز حجتی

کمیسیون امور اداری و استخدامی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

نایب رییس اول

نایب رییس دوم

سخنگو

دبیر اول

دبیر دوم

کمیسیون امور اقتصادی و دارایی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدهادی حسینی خامنه

سیدحسین حسینی شاهرودی

سیدحسین حسینی شاهرودی

نایب رییس اول

محمدعلی عربی

قاسم مهرزاد صدقیانی

عبدالعلی قنبری

نایب رییس دوم

اسدالله بادامچیان

عبدالعلی قنبری

قاسم مهرزاد صدقیانی

سخنگو

محمد خزاعی ترشیزی

اسدالله بادامچیان

اسدالله بادامچیان

دبیر اول

قاسم مهرزاد صدقیانی

سیدمطهر کاظمی

سیدمطهر کاظمی

دبیر دوم

قاسم معماری

...

...

کمیسیون امور برنامه و بودجه

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

قربانعلی دری نجف‌آبادی

عبدالله نوری

عبدالله نوری

نایب رییس اول

غلامحسین نادی

غلامحسین نادی

هادی غفاری

نایب رییس دوم

فؤاد کریمی

هادی غفاری

غلامحسین نادی

سخنگو

سیدابوالحسن حائری‌زاده

قربانعلی دری نجف‌آبادی

سیدابوالحسن حائری‌زاده

دبیر اول

حسین موسویانی

حسین موسویانی

محمدعلی سبحان‌اللهی

دبیر دوم

علی عبدالعلی‌زاده

سیدابوالحسن حائری‌زاده

علی عبدالعلی‌زاده

کمیسیون امور نفت

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدجلیل سیدزاده

حسین هاشمیان

حسین هاشمیان

نایب رییس اول

سیدمحمد کیاوش (علوی‌تبار)

سیدجلیل سیدزاده

سیدجلیل سیدزاده

نایب رییس دوم

محمد رشیدیان

محمد رشیدیان

محمد رشیدیان

سخنگو

نورالله عابدی

محمدجعفر سعیدیان‌فر

محمدجعفر سعیدیان‌فر

دبیر اول

...

نورالله عابدی

مطلب دشتی

دبیر دوم

ولی زمانی

مطلب دشتی

نورالله عابدی

کمیسیون صنایع و معادن

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

حسین محلوج‌چی

سیدمحمدرضا امام‌زاده واقفی

حسین محلوجی

نایب رییس اول

علی ارومیان

علی ارومیان

علی ارومیان

نایب رییس دوم

سیدکمال‌الدین نیکروش

علی‌اصغر رحمانی خلیلی

علی‌اصغر رحمانی خلیلی

سخنگو

سیدمحمدرضا هاشمی

آنه‌محمد کوسه‌غراوی

حسن جعفری

دبیر اول

اسماعیل آهنی

ابوالفضل رحمانی اصل

سیدمحمدرضا هاشمی

دبیر دوم

آنه‌محمد کوسه‌غراوی

حسن جعفری

آنه‌محمد کوسه‌غراوی

کمیسیون کار و امور اجتماعی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

حسین کمالی

حسین کمالی

حسین کمالی

نایب رییس اول

ارسلان صفایی پورزمانی

سیدحسین موسوی‌پور

سیدحسین موسوی‌پور

نایب رییس دوم

علی مطهری

فخرالدین هاشمی

قلی شیخی

سخنگو

مصطفی ناصری

رحمت‌الله رحمتی

رحمت‌الله رحمتی

دبیر اول

سیدحسین موسوی‌پور

قلی شیخی

علی پریزاد

دبیر دوم

علی پریزاد

سیدیحیی عرفانی

سیدمجتبی عرفانی

کمیسیون مسکن و شهرسازی و راه و ترابری

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

غلامرضا شهرکی

غلامرضا شهرکی

غلامرضا شهرکی

نایب رییس اول

محمدرضا باهنر

محمدرضا عباسی‌فرد

محمدرضا عباسی‌فرد

نایب رییس دوم

احمد زمانیان

اکبر پرهیزگار

احمد زمانیان

سخنگو

محمدرضا عباسی‌فرد

محمدرضا باهنر

محمدرضا باهنر

دبیر اول

اکبر پرهیزگار

امیر میر

امیر میر

دبیر دوم

امیر میر

علی‌بابا بابایی

علی‌بابا بابایی

کمیسیون امور قضایی و حقوقی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمد یزدی

محمد یزدی

محمد یزدی

نایب رییس اول

سیدمحمد حسینی خامنه

سیدابوالفضل موسوی تبریزی

سیدابوالفضل موسوی تبریزی

نایب رییس دوم

سیدابوالفضل سیدریحانی

اسدالله بیات

اسدالله بیات

سخنگو

محمداسماعیل شوشتری

محمداسماعیل شوشتری

محمداسماعیل شوشتری

دبیر اول

محمدرضا رحیمی

سیدمحمدحسن علوی

سیدمحمدحسن علوی

دبیر دوم

مهدی یعقوبی

محمدرضا رحیمی

محمدرضا رحیمی

کمیسیون امور دفاعی (شامل امور سپاه پاسداران)

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

حسن روحانی

حسن روحانی

حسن روحانی

نایب رییس اول

محمدعلی هادی نجف‌آبادی

مهدی کروبی

مهدی کروبی

نایب رییس دوم

حسین ابراهیمی

رسول منتجب‌نیا

حسین ابراهیمی

سخنگو

سیدرضا اکرمی

سیدرضا اکرمی

سیدرضا اکرمی

دبیر اول

علی شوشتری

علی شوشتری

علی شوشتری

دبیر دوم

ابوالقاسم رزاقی

جواد شقاقیان

جواد شقاقیان

کمیسیون سیاست خارجی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

احمد عزیزی

احمد عزیزی

محمود مروی سماورچی

نایب رییس اول

سیدمحمود دعایی

سیدمحمود دعایی

عادل اسدی‌نیا

نایب رییس دوم

ابراهیم دشتی

محمود مروی سماورچی

غلامعباس زائری

سخنگو

سیدحسن شاهچراغی

حسین سبحانی‌نیا

حسین سبحانی‌نیا

دبیر اول

عبدالرضا اسدی‌نیا

عبدالرضا اسدی‌نیا

ارسلان صفایی

دبیر دوم

مهدی شاملو محمودی

ارسلان صفایی

محمدصالح احمدوند

کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمدعلی موحدی کرمانی

محمدعلی موحدی کرمانی

محمدعلی موحدی کرمانی

نایب رییس اول

علی موحدی ساوجی

علی موحدی ساوجی

علی موحدی ساوجی

نایب رییس دوم

علی‌محمد غریبانی

علی‌محمد غریبانی

عبدالحسین ساوه

سخنگو

محمد اشرفی اصفهانی

سیدمحمود علوی

سیدمحمود علوی

دبیر اول

نبی‌الله راجی

محمد حصاری

سیدعباس میرحیدری

دبیر دوم

محمد میرزایی

عبدالحسین ساوه

محمد حصاری

کمیسیون امور بهداری و بهزیستی و امداد و تأمین اجتماعی و هلال احمر

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

موسی زرگر

موسی زرگر

موسی زرگر

نایب رییس اول

محمدرضا راه‌چمنی

کامل خیرخواه

کامل خیرخواه

نایب رییس دوم

محمدمهدی رهبری املشی

میرعلی‌نقی سیدخاوری لنگرودی

میرعلی‌نقی سیدخاوری لنگرودی

سخنگو

عباس شیبانی

عباس شیبانی

عباس شیبانی

دبیر اول

محمد شینی‌مصطفی

عطاءالله فضائلی

عطاءالله فضائلی

دبیر دوم

منوچهر کلیمی نیک‌روز

محمد شینی‌مصطفی

ابوالقاسم وافی

کمیسیون امور پست و تلگراف و نیرو

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

غلامرضا حیدری

غلامرضا حیدری

محمد معزی

نایب رییس اول

محسن رهامی

عبدالرضا هاشم‌زایی

عبدالرضا هاشم‌زایی

نایب رییس دوم

عبدالرضا هاشم‌زایی

صدر طباطبایی

محمدجواد راستی لاری

سخنگو

طالب خیاطی

محمد معزی

محمدعلی عربی

دبیر اول

حامد دامنی

محمدجواد راستی

غلامرضا حیدری

دبیر دوم

رحیم علیزاده

طالب خیاطی

طالب خیاطی

کمیسیون امور بازرگانی و توزیع

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محسن مجتهد شبستری

محسن مجتهد شبستری

عیسی ولایی

نایب رییس اول

ابوالقاسم وافی

سعید امانی همدانی

سعید امانی همدانی

نایب رییس دوم

سعید امانی همدانی

ابراهیم اسلامی خرمی

ابراهیم اسلامی خرمی

سخنگو

عباس رحیمی

حسین پورسالاری

حسین پورسالاری

دبیر اول

سیدمحمدحسن علوی حسینی

محمد اشرفی اصفهانی

عبدالکریم اربابی

دبیر دوم

حسین پورسالاری

عبدالکریم اربابی

علی کامیار

کمیسیون امور کشاورزی و عمران روستاها

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدجواد انگجی

محی‌الدین فاضل هرندی

محی‌الدین فاضل هرندی

نایب رییس اول

لطیف صفری

سیدجواد انگجی

سیدجواد انگجی

نایب رییس دوم

غلامرضا سلطانی

لطیف صفری

لطیف صفری

سخنگو

ابوالقاسم داوودالموسوی (دامغانی)

احمد کبیری

احمد کبیری

دبیر اول

فریدون سلیمی

فریدون سلیمی

خداکرم جلالی

دبیر دوم

خداکرم جلالی

خداکرم جلالی

فریدون سلیمی

کمیسیون اصل 90 قانون اساسی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

مرتضی فهیم کرمانی

مرتضی فهیم کرمانی

مرتضی فهیم کرمانی

نایب رییس اول

حسینعلی رحمانی

سیدفضل‌الله حسینی برمایی

سیدفضل‌الله حسینی برمایی

نایب رییس دوم

سیدفضل‌الله حسینی برمایی

حسینعلی رحمانی

حسینعلی رحمانی

سخنگو

غلامرضا رحیمی

علی مطهری

علی مطهری

دبیر اول

محمدعلی صاحب‌الزمانی

فریدون استکی

فریدون استکی

دبیر دوم

فریدون استکی

میرحیدر جعفری

میرحیدر جعفری

کمیسیون دیوان محاسبات و بودجه و امور مالی مجلس

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدهاشم حمیدی

سیدهاشم حمیدی

سیدهاشم حمیدی

نایب رییس اول

سیدمحمدحسن نبوی

سیدمحمدحسن نبوی

سیدمحمدحسن نبوی

نایب رییس دوم

مصطفی قادری

مصطفی قادری

مصطفی قادری

سخنگو

اسماعیل فدایی

هاشم حجازی‌فر

هاشم حجازی‌فر

دبیر اول

هاشم حجازی‌فر

ارطاواس باغومیان

احمد انجیری مطلق

دبیر دوم

سیدمحمد حسینی ‌نژاد

احمد انجیری مطلق

ارطاواس باغومیان

کمیسیون نهادهای انقلاب (از قبیل جهاد سازندگی، بنیاد مستضعفین و بنیاد شهید)

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

مهدی کروبی

مهدی مهدوی

مهدی مهدوی

نایب رییس اول

محمدباقر داوودی

نصرالله صالحی نجف‌ ‌آبادی

محمدباقر داوودی

نایب رییس دوم

علیرضا نظری

محمدباقر داوودی

نصرالله صالحی نجف‌ ‌آبادی

سخنگو

محمدصالح حمدوند

ابوطالب حبیبی

ابوطالب حبیبی

دبیر اول

علی کامیار

علی عبداله‌پور

علی عبداله‌پور

دبیر دوم

یارمحمد عرب عامری

سیدعلی حسینی‌زاده

سیدعلی حسینی‌زاده

کمیسیون تحقیق

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمد یزدی

محمد یزدی

نایب رییس اول

حسینعلی رحمانی

حسینعلی رحمانی

نایب رییس دوم

سیدابوالفضل موسوی تبریزی

سیدابوالفضل موسوی تبریزی

سخنگو

محمداسماعیل شوشتری

محمداسماعیل شوشتری

دبیر اول

سیدمحمد اصغری

سیدمحمد اصغری

دبیر دوم

عزت‌الله دهقان

عزت‌الله دهقان

کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

علی موحدی ساوجی

علی موحدی ساوجی

علی موحدی ساوجی

نایب رییس اول

حسینعلی رحمانی

حسینعلی رحمانی

حسینعلی رحمانی

نایب رییس دوم

مهدی شاملو

مهدی شاملو

مهدی شاملو

سخنگو

سیداحمد مصطفوی کاشانی

سیداحمد مصطفوی کاشانی

علی‌اکبر روحانی‌فرد

دبیر اول

لطیف صفری

لطیف صفری

لطیف صفری

دبیر دوم

سیدمطهر کاظمی

سیدمطهر کاظمی

سیدمطهر کاظمی

کمیسیون امور سازمان‌های وابسته به نخست‌وزیری

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

اکبر حمیدزاده گیوی

اکبر حمیدزاده گیوی

محمدرضا راه‌چمنی

نایب رییس اول

محمداسحاق مدنی

محمداسحاق مدنی

محمداسحاق مدنی

نایب رییس دوم

داوود مصطفوی سیاهمزگی

محمدرضا راه‌چمنی

سیدداوود مصطفوی

سخنگو

رمضان روحانی‌نیا

رمضان روحانی‌نیا

رمضان روحانی‌نیا

دبیر اول

محمد کلاته‌ای

سیدحسین حسینی طباطبایی

سیدحسن آقاحسینی طباطبایی

دبیر دوم

سیدعلی حسینی

سیدداوود مصطفوی

سیدعلی حسینی

کمیسیون فرهنگ و آموزش عالی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمدهادی عبدخدایی

محمدهادی عبدخدایی

محمدهادی عبدخدایی

نایب رییس اول

محمدمهدی پورگل

محمدمهدی پورگل

محمدمهدی پورگل

نایب رییس دوم

مهدی مهدی‌زاده

مهدی مهدی‌زاده

مهدی مهدی‌زاده

سخنگو

ابراهیم اسرافیلیان

ابراهیم اسرافیلیان

ابراهیم اسرافیلیان

دبیر اول

حسن صادقلو

سیدرضا تقوی

سیدرضا تقوی

دبیر دوم

محمود صفری

حسن صادقلو

حسن صادقلو

کمیسیون رسیدگی به سؤالات

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدرضا زواره‌ای

یحیی سلطانی

یحیی سلطانی

نایب رییس اول

یحیی سلطانی

سیدمهدی طباطبایی

سیدمهدی طباطبایی

نایب رییس دوم

میرابوطالب حجازی

اسدالله کیان‌ارثی

اسدالله کیان‌ارثی

سخنگو

سیدعباس موسوی

میرابوطالب کمساری

نورمحمد محمودیان

دبیر اول

علی معرفی‌زاده

آرتور خنانشو

آرتور خنانشو

دبیر دوم

عبدالله عطایی

محمد خانی شاهرودی

محمد خانی شاهرودی

مجلس شورای اسلامی سوم

مجلس سوم ـ از 7 خرداد ماه 1367 تا 6 خرداد ماه 1371

کمیسیون آموزش و پرورش

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

حسین مظفری‌نژاد

محمد قمی

محمد قمی

محمد قمی

نایب رییس اول

محمد قمی

مرتضی کتیرایی

محمدباقر ذاکری

علیرضا رستمی

نایب رییس دوم

مرتضی کتیرایی

غفار اسماعیلی

غفار اسماعیلی

سیدمحسن شفیعی

مخبر

محمدباقر ذاکری

سیدمحسن شفیعی

سیدمحسن شفیعی

محمد باقری باقری‌نژاد فرد

منشی اول

غفار اسماعیلی

عبدالکریم احمدنژاد

عبدالکریم احمدنژاد

عبدالکریم احمدنژاد

منشی دوم

محمد باقری باقری‌نژاد فرد

پرویز صیقلی کومله

علیرضا رستمی

سیدمحمد حسینی

کمیسیون ارشاد و هنر اسلامی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدمحمدعلی شهیدی

سیدمحمدعلی شهیدی

سیدمحمدعلی شهیدی

سیدمحمدعلی شهیدی

نایب رییس اول

سیدعبدالواحد موسوی لاری

سیدعبدالواحد موسوی لاری

حسین اربابی فرد

کامل خیرخواه

نایب رییس دوم

قاسم معماری

محمدحسین چهرگانی انزابی

مفید کیایی‌نژاد

مفید کیایی‌نژاد

مخبر

کامل خیرخواه

کامل خیرخواه

محمود نیازی

حسین اربابی فرد

منشی اول

حسین اربابی فرد

مفید کیایی‌نژاد

مریم بهروزی

مریم بهروزی

منشی دوم

علی‌محمد باباخاص

حسین اربابی فرد

...

...

کمیسیون امور اداری و استخدامی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

علی‌محمد غریبانی

علی‌محمد غریبانی

علی‌محمد غریبانی

سیدعلی عوض‌زاده

نایب رییس اول

سیدعلی عوض‌زاده

علی‌اصغر نوروزی

علی‌اصغر نوروزی

احمد بلوکیان

نایب رییس دوم

غلامرضا فدایی

احمد بلوکیان

احمد بلوکیان

غلامرضا فدایی

مخبر

رحمت‌الله رحمتی

رحمت‌الله رحمتی

رحمت‌الله رحمتی

رحمت‌الله رحمتی

منشی اول

سیدخلیل موشح

محمدکریم مروجی

محمدکریم مروجی

سیدخلیل موشح

منشی دوم

علی‌اصغر نوروزی

سیدخلیل موشح

سیدخلیل موشح

صمد رییسی

کمیسیون امور اقتصادی و دارایی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدهادی خامنه‌ای

سیدهادی خامنه‌ای

سیدهادی خامنه‌ای

سیدهادی خامنه‌ای

نایب رییس اول

محمود آستانه

محمدباقر نوبخت

محمد سلامتی

محمد سلامتی

نایب رییس دوم

محمدباقر نوبخت

قاسم مهرزاد صدقیانی

قاسم مهرزاد صدقیانی

قاسم مهرزاد صدقیانی

مخبر

محمد سلامتی

عین‌الله علاء

محمدباقر نوبخت

محمدرضا بهزادیان

منشی اول

حسینعلی ضیایی

محمد سلامتی

حسینعلی ضیایی

حسینعلی ضیایی

منشی دوم

قاسم مهرزاد صدقیانی

محمدرضا بهزادیان

عین‌الله علاء

علی کامیار

کمیسیون امور برنامه و بودجه

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

مرتضی الویری

مرتضی الویری

مرتضی الویری

مرتضی الویری

نایب رییس اول

اسماعیل داوودی شمسی

علی عبدالعلی‌زاده

اسحاق جهانگیری

اسحاق جهانگیری

نایب رییس دوم

محسن نوربخش

علی آقامحمدی

علی آقامحمدی

علی آقامحمدی

مخبر

علی عبدالعلی‌زاده

هادی غفاری

علی عبدالعلی‌زاده

علی عبدالعلی‌زاده

منشی اول

سیدکاظم میرولد

سیدکاظم میرولد

علی‌محمد احمدی

محمدمهدی رهبری املشی

منشی دوم

علی محمدی

محمد مجدآرا

هدایت‌الله آقایی

علی‌محمد احمدی

کمیسیون امور نفت

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

حسین هاشمیان

سیدجلیل جلیل‌زاده

سیدجلیل سید‌زاده

سیدجلیل سید‌زاده

نایب رییس اول

سیدجلیل جلیل‌زاده

محمد فرض‌پور

محمد فرض‌پور

محمد فرض‌پور

نایب رییس دوم

هاشم حجازی‌فر

هاشم حجازی‌فر

بهرام تاج‌گردون

داوود حاجی ناصری

مخبر

نورالله عابدی

احمد ناطق نوری

احمد ناطق نوری

احمد ناطق نوری

منشی اول

عبدالعظیم خزایی

داوود حاجی ناصری

عبدالعظیم خزایی

عبدالعظیم خزایی

منشی دوم

عبدالحسن مقتدایی

عبدالعظیم خزایی

داوود حاجی ناصری

عبدالحسن مقتدایی

کمیسیون صنایع و معادن

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدمحمدرضا امام‌زاده واقفی

مصطفی مؤذن‌زاده

مصطفی مؤذن‌زاده

مصطفی مؤذن‌زاده

نایب رییس اول

حسین محلوج‌چی

اسدالله عابدی

اسدالله عابدی

اسدالله عابدی

نایب رییس دوم

اسدالله عابدی

علی محقر

علی محقر

مصطفی طاهری‌زاده

مخبر

حسن مختاری

ابوالحسن حائری‌زاده

ابوالحسن حائری‌زاده

حسن مختاری

منشی اول

سیدرضا نوروززاده

سیدرضا نوروززاده

سیدرضا نوروززاده

سیدرضا نوروززاده

منشی دوم

مصطفی مؤذن‌زاده

اسماعیل دلبری

اسماعیل دلبری

سیدعلی‌اکبر طاهایی

کمیسیون کار و امور اجتماعی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

حسین کمالی

سیدفخرالدین هاشمی

سیدفخرالدین هاشمی

سیدفخرالدین هاشمی

نایب رییس اول

محمدرضا باهنر

نادر کاووسی

نادر کاووسی

محمدرضا باهنر

نایب رییس دوم

سیدفخرالدین هاشمی

محمدرضا باهنر

محمدرضا باهنر

نادر کاووسی

مخبر

کریم ملک‌آسا

جواد حسین‌زاده

جواد حسین‌زاده

جواد حسین‌زاده

منشی اول

نادر کاووسی

احمد طه

احمد طه

بخشعلی رحیم‌نژاد

منشی دوم

احمد طه

بخشعلی رحیم‌نژاد

بخشعلی رحیم‌نژاد

احمد طه

کمیسیون مسکن و شهرسازی و راه و ترابری

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

غلامعلی شهرکی

غلامعلی شهرکی

غلامعلی شهرکی

غلامعلی شهرکی

نایب رییس اول

احمد زمانیان

سیدکمال‌الدین شهریاری

سیدکمال‌الدین شهریاری

احمد زمانیان

نایب رییس دوم

مسعود صادقی آزاد

عبدالله نوروزی

عبدالله نوروزی

عبدالله نوروزی

مخبر

رحمت‌الله خسروی

رحمت‌الله خسروی

رحمت‌الله خسروی

سیدکمال‌الدین شهریاری

منشی اول

حسن رضایی

امیر میر

حسن رضایی

حسن رضایی

منشی دوم

امیر میر

حسن رضایی

امیر میر

امیر میر

کمیسیون امور قضایی و حقوقی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

عباسعلی عمید زنجانی

اسدالله بیات

اسدالله بیات

عباسعلی عمید زنجانی

نایب رییس اول

اسدالله بیات

عباسعلی عمید زنجانی

عباسعلی عمید زنجانی

اسدالله بیات

نایب رییس دوم

...

ماشاءالله حیدری مقدم

سیدمحمد رضوی

سیدمحمد رضوی

مخبر

سیدمحمد اصغری

سیدمحمد اصغری

سیدمحمد اصغری

سیدمحمد اصغری

منشی اول

ماشاءالله حیدری مقدم

عبدالرحمن حسینی برزنجی

عبدالرحمن حسینی برزنجی

... قاضی‌پور

منشی دوم

سیدمحمد رضوی

سیدعبدالله حسینی

سیدعبدالله حسینی

ابوطالب حبیبی

کمیسیون امور دفاعی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

رسول منتجب‌نیا

رسول منتجب‌نیا

سیدعلی‌اکبر محتشمی

سیدعلی‌اکبر محتشمی

نایب رییس اول

سیدعبدالرسول موسوی

سیدعبدالرسول موسوی

رسول منتجب‌نیا

رسول منتجب‌نیا

نایب رییس دوم

علی‌محمد سوری لکی

محمود آستانه

محمود آستانه

محمود آستانه

مخبر

میرعلی اشرف عبدالله‌پوری حسینی

میرعلی اشرف عبدالله‌پوری حسینی

میرعلی اشرف عبدالله‌پوری حسینی

میرعلی اشرف عبدالله‌پوری حسینی

منشی اول

ذبیح‌الله صفایی

ابوالفضل حسن‌بیگی

محمدحسین پودینه

ذبیح‌الله صفایی

منشی دوم

ابوالفضل حسن‌بیگی

ذبیح‌الله صفایی

ذبیح‌الله صفایی

ابوالفضل حسن‌بیگی

کمیسیون سیاست خارجی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمدصادق خلخالی

سعید رجایی خراسانی

سعید رجایی خراسانی

سعید رجایی خراسانی

نایب رییس اول

ارسلان صفایی

سیدعلی‌اکبر پرورش

سیدعلی‌اکبر پرورش

سیدعلی‌اکبر پرورش

نایب رییس دوم

مهدی مهدی‌زاده

مهدی مهدی‌زاده

مهدی مهدی‌زاده

مهدی مهدی‌زاده

مخبر

قربانعلی صالح‌آبادی

حسین سبحانی‌نیا

حسین سبحانی‌نیا

حسین سبحانی‌نیا

منشی اول

محمدرضا رحیمی

محمدرضا رحیمی

محمدرضا رحیمی

محمدرضا رحیمی

منشی دوم

غلامعباس زائری

غلامعباس زائری

غلامعباس زائری

غلامعباس زائری

کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمد اشرفی اصفهانی

محمد اشرفی اصفهانی

محمد اشرفی اصفهانی

محمد اشرفی اصفهانی

نایب رییس اول

سیدمحمد حائری

سیدمحمد حائری

سیدمحمد حائری

کریم شافعی

نایب رییس دوم

محمد عظیمی طرقدری

محمدحسین جهانگیری

محمدحسین جهانگیری

سیدمحمد حائری

مخبر

سیدرضی حسینی‌المدنی

سیدرضی حسینی‌المدنی

سیدرضی حسینی‌المدنی

وحید احمدی

منشی اول

خدانظر قاسمی

خدانظر قاسمی

محمدعلی پرتوی

خدانظر قاسمی

منشی دوم

محمدعلی پرتوی

محمدعلی پرتوی

خدانظر قاسمی

محمدعلی پرتوی

کمیسیون امور بهداری و بهزیستی و امداد و تأمین اجتماعی و هلال احمر

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

حسین فروتن

حسین فروتن

حسین فروتن

خسرو ضیاءپور

نایب رییس اول

محمدرضا راه‌چمنی

یدالله اسلامی

یدالله اسلامی

محمدرضا راه‌چمنی

نایب رییس دوم

یدالله اسلامی

محمدرضا راه‌چمنی

محمدرضا راه‌چمنی

یدالله اسلامی

مخبر

غلامحسین آقایی

علیرضا فرزاد

علیرضا فرزاد

علیرضا فرزاد

منشی اول

مسعود هاشم‌زهی

مسعود هاشم‌زهی

مسعود هاشم‌زهی

حسن امین‌لو

منشی دوم

حسین نجفی رشتخواری

منوچهر کلیمی نیکروز

منوچهر کلیمی نیکروز

مسعود هاشم‌زهی

کمیسیون امور پست و تلگراف و نیرو

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمد معزی

محمد معزالدین

محمد معزی

محمد معزی

نایب رییس اول

غلامرضا حیدری

غلامرضا حیدری

غلامرضا حیدری

غلامرضا حیدری

نایب رییس دوم

علی عبدالکریمی نطنزی

محمدرضا توسلی

محمدرضا توسلی

محمدرضا توسلی

مخبر

رضا عبداللهی

امین بیانک

امین بیانک

حمید چیت‌چیتیان

منشی اول

علیرضا خاک

سیدحسن الحسینی

احمد خارستانی

احمد خارستانی

منشی دوم

سیدحسن الحسینی

احمد خارستانی

سیدحسن الحسینی

سیدحسن الحسینی

کمیسیون امور بازرگانی و توزیع

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

عیسی ولایی

عیسی ولایی

عیسی ولایی

عیسی ولایی

نایب رییس اول

سیدمصطفی ذوالقدر

علی پورمحمد فلاح

عباس‌میرزا ابوطالبی

عباس‌میرزا ابوطالبی

نایب رییس دوم

علی پورمحمد فلاح

مجید دبستانی

علی پورمحمد فلاح

علی پورمحمد فلاح

مخبر

فریدون قاسمی

احمد محمود رباطی

سیدمصطفی ذوالقدر

احمد محمود رباطی

منشی اول

عبدالعزیز دادگر

عبدالعزیز دادگر

افلاطون ضیافت

افلاطون ضیافت

منشی دوم

آتور خنانشو

افلاطون ضیافت

عبدالعزیز دادگر

عبدالعزیز دادگر

کمیسیون امور کشاورزی و عمران روستاها

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محی‌الدین فاضل هرندی

محی‌الدین فاضل هرندی

خداکرم جلالی

خداکرم جلالی

نایب رییس اول

سیدمصطفی فارغ

احمد نیکفر

علی کرم محمدیان

علی پناهنده

نایب رییس دوم

احمد نیکفر

خداکرم جلالی

علی پناهنده

علی کرم محمدیان

مخبر

احمد کبیری

احمد کبیری

احمد کبیری

احمد کبیری

منشی اول

علی کرم محمدیان

سیدهاشم بنی‌هاشمی

سیدهاشم بنی‌هاشمی

سیدهاشم بنی‌هاشمی

منشی دوم

خداکرم جلالی

محمد اکبرزاده

سیدمحمود کاظم دینان

حمیدالدین ملازهی

کمیسیون اصل 90 قانون اساسی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدحسین موسوی تبریزی

سیدفخرالدین موسوی ننه‌کران

سیدفخرالدین موسوی ننه‌کران

سیدفخرالدین موسوی ننه‌کران

نایب رییس اول

سیدفخرالدین موسوی ننه‌کران

اسماعیل فردوسی‌پور

حبیب برومند

قاسم شعله‌سعدی

نایب رییس دوم

حبیب برومند

حبیب برومند

اسماعیل فردوسی‌پور

اسماعیل فردوسی‌پور

مخبر

الیاس حضرتی

محمدسعید انصاری

سیدابراهیم میرغفاری

سیدابراهیم میرغفاری

منشی اول

داوود توحیدی

داوود توحیدی

داوود توحیدی

حبیب برومند

منشی دوم

محمدسعید انصاری

ابراهیم میرغفاری

غلامرضا معتمدی‌نیا

داوود توحیدی

کمیسیون دیوان محاسبات و بودجه و امور مالی مجلس

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

علی موحدی ساوجی

علی موحدی ساوجی

علی موحدی ساوجی

علی موحدی ساوجی

نایب رییس اول

ابوالحسن حائری‌زاده

سیدمحمدحسن نبوی

سیدمحمدحسن نبوی

سیدمحمدحسن نبوی

نایب رییس دوم

سیدمحمدحسن نبوی

قهرمان رحمانی

سیدمحمدحسن علوی حسینی

سیدمحمدحسن علوی حسینی

مخبر

سیدمحمدحسن علوی حسینی

سیدمحمدحسن علوی حسینی

قهرمان رحمانی

قهرمان رحمانی

منشی اول

قهرمان رحمانی

عبدالله تاتلی

عبدالله تاتلی

عبدالله تاتلی

منشی دوم

عبدالله تاتلی

جهانشاه دانش

جهانشاه دانش

جهانشاه دانش

کمیسیون نهادهای انقلاب

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدرسول حسینی کوهستانی

رمضانعلی روحانی‌نیا

رمضانعلی روحانی‌نیا

رمضانعلی روحانی‌نیا

نایب رییس اول

عطاءالله فضائلی

عطاءالله فضائلی

سیدرسول حسینی کوهستانی

سیدرسول حسینی کوهستانی

نایب رییس دوم

رمضان روحانی‌نیا

سیدرسول حسینی کوهستانی

علی فاضل مثبت (همدانی)

جاسم جادری

مخبر

علی فاضل مثبت (همدانی)

جاسم جادری

جاسم جادری

علی فاضل مثبت (همدانی)

منشی اول

مروت‌الله پرتو

مروت‌الله پرتو

مروت‌الله پرتو

مروت‌الله پرتو

منشی دوم

اسدالله جامی

عزت‌الله دامادی

عزت‌الله دامادی

عزت‌الله دامادی

کمیسیون رسیدگی به سؤالات

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدنورمحمد محمودیان

سیدمحمدمهدی طباطبایی

سیدمحمدمهدی طباطبایی

سیدمحمدمهدی طباطبایی

نایب رییس اول

سیدعباس موسوی

سیدابوطالب محمودی

سیدعباس موسوی

سیدعباس موسوی

نایب رییس دوم

جاسم جادری

امام موسوی

سیدابوطالب محمودی

سیدابوطالب محمودی

مخبر

اسماعیل سهمی حصاری

یارمحمد عرب عامری

یارمحمد عرب عامری

یارمحمد عرب عامری

منشی اول

سیدیوسف طباطبایی‌نژاد

سیداحمد حسینی زیدآبادی

سیداحمد حسینی سیرجانی

سیداحمد حسینی سیرجانی

منشی دوم

سیدمحمدمهدی طباطبایی

سیدعباس موسوی

...

محمدرضا شفیعی

کمیسیون تحقیق

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدهادی خامنه‌ای

سیدهادی خامنه‌ای

سیدهادی خامنه‌ای

نایب رییس اول

رسول منتجب‌نیا

رسول منتجب‌نیا

رسول منتجب‌نیا

نایب رییس دوم

ماشاءالله حیدری مقدم

غلامرضا حیدری

غلامرضا حیدری

مخبر

محمد اصغری

محمد اصغری

محمد اصغری

منشی اول

حسین مظفری‌نژاد

حسین مظفری‌نژاد

سیدعبدالله حسینی

منشی دوم

سیدعبدالله حسینی

سیدعبدالله حسینی

علی کامیار

کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

اسدالله بیات

عباسعلی عمید زنجانی

عباسعلی عمید زنجانی

عباسعلی عمید زنجانی

نایب رییس اول

علی موحدی ساوجی

علی موحدی ساوجی

علی موحدی ساوجی

علی موحدی ساوجی

نایب رییس دوم

هادی غفاری

سیدجلیل سیدزاده

سیدجلیل سیدزاده

سیدجلیل سیدزاده

مخبر

محمدرضا باهنر

محمدرضا باهنر

محمدرضا باهنر

محمدرضا باهنر

منشی اول

سیدجلیل سیدزاده

محمد فرض‌پور ماچیانی

محمد فرض‌پور ماچیانی

محمد فرض‌پور ماچیانی

منشی دوم

محمدحسین جهانگیری

محمدحسین جهانگیری

میرعلی اشرف عبدالله‌پوری حسینی

میرعلی اشرف عبدالله‌پوری حسینی

کمیسیون فرهنگ و آموزش عالی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

نجفقلی حبیبی

محمدسعید تسلیمی

محمدسعید تسلیمی

محمدسعید تسلیمی

نایب رییس اول

مجید انصاری

سیدرسول موسوی

سیدرسول موسوی

سیدرسول موسوی

نایب رییس دوم

محمدسعید تسلیمی

علی عنایت

اسدالله رضوی

احمد رهبری

مخبر

محمدکریم شهرزاد

نجفقلی حبیبی

نجفقلی حبیبی

نجفقلی حبیبی

منشی اول

سیدرسول موسوی

احمد رهبری

احمد رهبری

محمد اکبرزاده

منشی دوم

گوهرالشریعه دستغیب

قاسم شعله‌سعدی

محمد اکبرزاده

یوسف بسنجیده

چهارمین دوره مجلس شورای اسلامی

مجلس چهارم ـ از 7 خرداد ماه 1371 تا 6 خرداد ماه 1375

کمیسیون آموزش و پرورش

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدعلی‌اکبر موسوی حسینی

سیدعلی‌اکبر موسوی حسینی

سیدعلی‌اکبر موسوی حسینی

سیدعلی‌اکبر موسوی حسینی

نایب رییس اول

محمدصالح طاهری

خرم‌آبادی

رجب رحمانی

محمدصالح طاهری

خرم‌آبادی

محمدصالح طاهری

خرم‌آبادی

نایب رییس دوم

رجب رحمانی

محمدصالح طاهری

خرم‌آبادی

رجب رحمانی

رجب رحمانی

مخبر

محمد قمی

احمد پیش‌بین

احمد پیش‌بین

احمد پیش‌بین

منشی اول

رسول پورزمان

علی مروی

علی مروی

علی مروی

منشی دوم

رضاقلی اللهیاری

علی امامی‌راد

علی امامی‌راد

علی امامی‌راد

کمیسیون ارشاد و هنر اسلامی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدرضا تقوی

سیدرضا تقوی

سیدرضا تقوی

سیدرضا تقوی

نایب رییس اول

حسن کامران دستجردی

سیداکبر پرورش

سیداکبر پرورش

سیداکبر پرورش

نایب رییس دوم

سیدمحمدرضا موالی‌زاده

سیدفتاح مرتضوی

سیدفتاح مرتضوی

سیدفتاح مرتضوی

مخبر

علی زادسر

حسن کامران دستجردی

علی زادسر

علی زادسر

منشی اول

سیدفتاح مرتضوی

سیدمحمدرضا موالی‌زاده

سیدمحمدرضا موالی‌زاده

محمدرضا موالی‌زاده

منشی دوم

لطف‌الله زراعی قنواتی

لطف‌الله زراعی قنواتی

حسن کامران دستجردی

عبدالکریم احمدنژاد

کمیسیون امور اداری و استخدامی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

مصطفی ناصری

محمدباقر بهرامی

محمدباقر بهرامی

محمدباقر بهرامی

نایب رییس اول

ابوالفضل ربیعی

ابوالفضل ربیعی

ابوالفضل ربیعی

بهرام یعقوبی بیجاربنه

نایب رییس دوم

بهرام یعقوبی بیجاربنه

بهرام یعقوبی بیجاربنه

بهرام یعقوبی بیجاربنه

ابوالفضل ربیعی

مخبر

محمدباقر بهرامی

جلیل رشیدی

جلیل رشیدی

محمدرضا مجیدی

منشی اول

مهدی اژه‌ای

خانعلی پورقربان

مهدی اژه‌ای

مهدی اژه‌ای

منشی دوم

خانعلی پورقربان

مهدی اژه‌ای

پرویز روانی

اترک طیار

کمیسیون امور اقتصادی و دارایی و تعاون

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدحسین حسینی شاهرودی

سیدحسین حسینی شاهرودی

سیدمرتضی نبوی

سیدمرتضی نبوی

نایب رییس اول

حسین رشیدی

حسین رشیدی

حسین رشیدی

الیاس حضرتی

نایب رییس دوم

الیاس حضرتی

الیاس حضرتی

الیاس حضرتی

حسین رشیدی

مخبر

محمدرضا باهنر

محمدرضا باهنر

محمدرضا باهنر

محمدرضا باهنر

منشی اول

اسدالله رضوی

اسدالله رضوی

اسدالله رضوی

اسدالله رضوی

منشی دوم

حسن شاخصی

حسن شاخصی

محمدرضا خباز

محمدرضا خباز

کمیسیون امور برنامه و بودجه

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

قربانعلی دری نجف‌آبادی

قربانعلی دری نجف‌آبادی

قربانعلی دری نجف‌آبادی

عباسعلی زالی

نایب رییس اول

عباسعلی زالی

محمد مجدآرا

عباسعلی زالی

محمدمهدی رهبری املشی

نایب رییس دوم

محمدهاشم رهبری

عباسعلی زالی

محمدهاشم رهبری

محمد مجدآرا

مخبر

محمد مجدآرا

سیدکاظم میرولد

محمدباقر نوبخت حقیقی

محمدباقر نوبخت حقیقی

منشی اول

سیدکاظم میرولد

علی مبینی دهکردی

علی مبینی دهکردی

غفار اسماعیلی

منشی دوم

محمدمهدی رهبری املشی

رضا عبداللهی

رضا عبداللهی

رضا عبداللهی

کمیسیون امور نفت

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدمحسن یحیوی

سیدمحسن یحیوی

احمد ناطق نوری

احمد ناطق نوری

نایب رییس اول

علی دانش منفرد

علی دانش منفرد

غلامحسین نوذری

غلامحسین نوذری

نایب رییس دوم

غلامحسین نوذری

محمدسعید انصاری

سیدمحسن یحیوی

سیدمحسن یحیوی

مخبر

احمد ناطق نوری

احمد ناطق نوری

سیدابوالفضل رضوی

سیدابوالفضل رضوی

منشی اول

سیدابوالفضل رضوی

علی مطوری

علی دانش منفرد

علی دانش منفرد

منشی دوم

علی مطوری

علی مطهری

علی مطهری

علی مطهری

کمیسیون صنایع و معادن

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدحسین هاشمی

سیدحسین هاشمی

سیدحسین هاشمی

سیدحسین هاشمی

نایب رییس اول

سیدمجتبی هاشمی

سیدمجتبی هاشمی

سیدمجتبی هاشمی

سیدمجتبی هاشمی

نایب رییس دوم

حسین امینی

حسین امینی

حسین امینی

حسین امینی

مخبر

سیدرضا نوروززاده

سیدرضا نوروززاده

سیدرضا نوروززاده

سیدرضا نوروززاده

منشی اول

قاسم رمضانپور نرگسی

وارطان وارطانیان

وارطان وارطانیان

سیدمحمدحسین دانا

منشی دوم

سیدمحمدحسین زینلی

سیدمحمدحسین دانا

سیدمحمدحسین دانا

وارطان وارطانیان

کمیسیون کار و امور اجتماعی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

علی محمد غریبانی

علی محمد غریبانی

علی محمد غریبانی

علی محمد غریبانی

نایب رییس اول

عبدالرحیم نوربخش

عبدالرحیم نوربخش

حسن مختاری

حسن مختاری

نایب رییس دوم

احمد طه

احمد طه

احمد طه

احمد طه

مخبر

احمد حبیبیان

محمدعلی مقنیان

محمدعلی مقنیان

محمدعلی مقنیان

منشی اول

محمدعلی مقنیان

محمدعلی پرتوی

محمدعلی پرتوی

محمدعلی پرتوی

منشی دوم

محمدعلی پرتوی

صالح روحانی‌زاده

صالح روحانی‌زاده

صالح روحانی‌زاده

کمیسیون مسکن و شهرسازی و راه و ترابری

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمدکاظم سیفیان

محمدکاظم سیفیان

محمدکاظم سیفیان

محمدکاظم سیفیان

نایب رییس اول

جمشید قنبری ممان

سیدکمال‌الدین شهریاری

سیدکمال‌الدین شهریاری

سیدکمال‌الدین شهریاری

نایب رییس دوم

سیدکمال‌الدین شهریاری

جمشید قنبری ممان

جمشید قنبری ممان

سیداحمد حسینی سیرجانی

مخبر

سیدهاشم بنی‌هاشمی

سیدهاشم بنی‌هاشمی

سیدهاشم بنی‌هاشمی

سیدهاشم بنی‌هاشمی

منشی اول

خلیل دادور

خلیل دادور

خلیل دادور

خلیل دادور

منشی دوم

عباس میرحسینی

عباس میرحسینی

سیدابوالقاسم رضایی

مجید دبستانی

کمیسیون امور قضایی و حقوقی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

علی‌اصغر باغانی

علی‌اصغر باغانی

محمدتقی محصل همدانی

علی‌اصغر باغانی

نایب رییس اول

محمدتقی محصل همدانی

میرنقی قاضی‌پور

علی‌اصغر باغانی

محمدتقی محصل همدانی

نایب رییس دوم

میرنقی قاضی‌پور

سیدیوسف طباطبایی‌نژاد

میرنقی قاضی‌پور

میرنقی قاضی‌پور

مخبر

سیدمحمدحسن علوی حسینی

حسن سلیمانی

سیدمحمدحسن علوی حسینی

سیدمحمدحسن علوی حسینی

منشی اول

سیداحمد موسوی

سیداحمد موسوی

سیداحمد موسوی

سیداحمد موسوی

منشی دوم

مریم بهروزی

مریم بهروزی

حسین کیانی فلاورجانی

امان نریمانی

کمیسیون امور دفاعی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمدعلی موحدی کرمانی

محمدعلی موحدی کرمانی

محمدعلی موحدی کرمانی

محمدعلی موحدی کرمانی

نایب رییس اول

محمود آستانه

احمد سالک کاشانی

احمد سالک کاشانی

احمد سالک کاشانی

نایب رییس دوم

احمد سالک کاشانی

حسین ایرانی

حسین ایرانی

حسین ایرانی

مخبر

اسماعیل‌جبارزاده

محمود آستانه

محمود آستانه

محمود آستانه

منشی اول

ابوالفضل حسن‌بیگی

حسین شریفی

حسین شریفی

اسماعیل‌جبارزاده

منشی دوم

سیدحسن شریفی

محمدباقر توکلی

محمدباقر توکلی

ابوالفضل حسن‌بیگی

کمیسیون سیاست خارجی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

حسن روحانی

حسن روحانی

حسن روحانی

حسن روحانی

نایب رییس اول

محمدجواد اردشیر لاریجانی

محمدجواد اردشیر لاریجانی

محمدجواد اردشیر لاریجانی

محمدجواد اردشیر لاریجانی

نایب رییس دوم

مهدی مهدی‌زاده

مهدی مهدی‌زاده

مهدی مهدی‌زاده

مهدی مهدی‌زاده

مخبر

حسین سبحانی‌نیا

حسین سبحانی‌نیا

حسین سبحانی‌نیا

حسین سبحانی‌نیا

منشی اول

حسن قشقاوی

مجید نادری

حسن قشقاوی

حسن قشقاوی

منشی دوم

مجید نادری

حسن قشقاوی

مجید نادری

علیرضا صدرا

کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

علی موحدی ساوجی

علی موحدی ساوجی

علی موحدی ساوجی

علی موحدی ساوجی

نایب رییس اول

علی یوسف‌پور

علی یوسف‌پور

علی یوسف‌پور

محمود صابر همیشگی

نایب رییس دوم

محمود صابر همیشگی

سیدعلی‌اکبر ابوترابی فرد

سیدعلی‌اکبر ابوترابی فرد

سیدمحمود علوی

مخبر

سیدمحمود علوی

حبیب‌الله حبیبی

محمدرضا ناصری

علی یوسف‌پور

منشی اول

سیدمسعود حسینی

محمدرضا ناصری

سیدمسعود حسینی

سیدمسعود حسینی

منشی دوم

نورمحمد ربوشه

سیدمسعود حسینی

حبیب‌الله حبیبی

حبیب‌الله حبیبی

کمیسیون امور بهداری و بهزیستی و امداد و تأمین اجتماعی و هلال احمر

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

عباس پاک‌نژاد

عباس شیبانی

عباس شیبانی

عباس شیبانی

نایب رییس اول

محمدعلی نژاد سارخانی

حسن امین‌لو

حسن امین‌لو

حسن امین‌لو

نایب رییس دوم

حسن امین‌لو

اکبر فرید

سیدشهاب‌الدین صدر

سیدشهاب‌الدین صدر

مخبر

اکبر فرید

احمد نجابت

احمد نجابت

احمد نجابت

منشی اول

سیده قدسیه سیدی علوی

مرضیه وحید دستجردی

پروین سلیحی

پروین سلیحی

منشی دوم

غلامرضا انصاری

پروین سلیحی

مرضیه وحید دستجردی

محمدباقر توکلی

کمیسیون امور پست و تلگراف و نیرو

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

رسول صدیقی بنابی

رسول صدیقی بنابی

رسول صدیقی بنابی

رسول صدیقی بنابی

نایب رییس اول

محمدرضا توسلی

محسن نریمان

محسن نریمان

محسن نریمان

نایب رییس دوم

محمدرضا بهمئی

محمدرضا بهمئی

محمدرضا توسلی

محمدرضا توسلی

مخبر

جاسم جادری

فرامرز گلشنی

جاسم جادری

جاسم جادری

منشی اول

سیدمصطفی سیدهاشمی

سیدعبدالله حسینی

فرامرز گلشنی

فرامرز گلشنی

منشی دوم

سیدمجتبی عرفانی

یاور صالحی

سیدعبدالله حسینی

سیدعبدالله حسینی

کمیسیون امور بازرگانی و توزیع

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محسن مجتهد شبستری

محسن مجتهد شبستری

محسن مجتهد شبستری

محسن مجتهد شبستری

نایب رییس اول

حبیب‌الله عسکراولادی مسلمان

حبیب‌الله عسکراولادی مسلمان

حبیب‌الله عسکراولادی مسلمان

حبیب‌الله عسکراولادی مسلمان

نایب رییس دوم

عزت‌الله دامادی

عزت‌الله دامادی

عبدالله ثانی سعیدی

عزت‌الله دامادی

مخبر

احمد نصرتی راد

احمد نصرتی راد

احمد نصرتی راد

احمد نصرتی راد

منشی اول

سیداحمد رسولی‌نژاد

سیداحمد رسولی‌نژاد

سیدحشمت‌ موسوی

سیدحشمت‌ موسوی

منشی دوم

مدد آذرکیش

عبدالله ثانی سعیدی

براتعلی محمدی‌فر

براتعلی محمدی‌فر

کمیسیون امور کشاورزی و عمران روستاها

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

خداکرم جلالی

خداکرم جلالی

خداکرم جلالی

خداکرم جلالی

نایب رییس اول

علی یعقوبی

علی یعقوبی

علی یعقوبی

احمد نیکفر

نایب رییس دوم

احمد نیکفر

احمد نیکفر

احمد نیکفر

عبدالغفار شجاع

مخبر

جهانشاه صدیق

جهانشاه صدیق

جهانشاه صدیق

جهانشاه صدیق

منشی اول

محمود عطارزاده

محمود عطارزاده

سیدجاسم ساعدی

ذبیح‌الله کریمی

منشی دوم

سیدجاسم ساعدی

سیدجاسم ساعدی

محمود عطازاده

سیدجاسم ساعدی

کمیسیون اصول 88 و 90 قانون اساسی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمدعلی شرعی

محمدعلی شرعی

محمدعلی شرعی

محمدعلی شرعی

نایب رییس اول

سیدمحمباقر مهدوی کرمانی

سیدمحمباقر مهدوی کرمانی

سیدمحمباقر مهدوی کرمانی

سیدمحمباقر مهدوی کرمانی

نایب رییس دوم

سیدحاجمحمد موحد

سیدحسین فتاحی

سیدحسین فتاحی

سیدحسین فتاحی

مخبر

محسن کوهکن

عبدالله نوروزی

عبدالله نوروزی

محسن کوهکن

منشی اول

محمد عباسپور

محمدقاسم کیا

سیدمسعود کریم‌پور

سیدمسعود کریم‌پور

منشی دوم

محمدقاسم کیا

احمد مرادی

محمد عباسپور

محمد عباسپور

کمیسیون دیوان محاسبات و بودجه و امور مالی مجلس

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

علی کامیار

علی کامیار

علی کامیار

علی کامیار

نایب رییس اول

محمد نبوتی

محمد نبوتی

محمد نبوتی

محمد نبوتی

نایب رییس دوم

ولی‌الله احمدی زادسرای

ولی‌الله احمدی زادسرای

احمد حبیبیان

احمد حبیبیان

مخبر

بیت‌الله جعفری

بیت‌الله جعفری

بیت‌الله جعفری

بیت‌الله جعفری

منشی اول

گل‌محمد الیاسی

نصرت صمدزاده

نصرت صمدزاده

نصرت صمدزاده

منشی دوم

نصرت صمدزاده

گل‌محمد الیاسی

گل‌محمد الیاسی

گل‌محمد الیاسی

کمیسیون نهادهای انقلاب

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمدناصر توسلی‌زاده

سیدمحمدعلی موسوی

سیدمحمدعلی موسوی

سیدمحمدعلی موسوی

نایب رییس اول

علی میرکریمی

اسماعیل نوروزی

اسماعیل نوروزی

اسماعیل نوروزی

نایب رییس دوم

اسماعیل نوروزی

علی میرکریمی

فتح‌الله رضایی درشگی

شاپور مرحبا

مخبر

سیدمحمدعلی موسوی

شاپور مرحبا

علی‌میر کرمی

علی‌میر کرمی

منشی اول

اخترمحمد کهرازهی

اخترمحمد کهرازهی

فیروز احمدی

فیروز احمدی

منشی دوم

سیدمسعود حسینی

سیدمسعود حسینی

سیدمسعود حسینی

اخترمحمد کهرازهی

کمیسیون تحقیق

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمدهادی عبدخدایی

محمدهادی عبدخدایی

محمدهادی عبدخدایی

محمدهادی عبدخدایی

نایب رییس اول

سیدمحمدباقر مهدوی کرمانی

سیدمحمدباقر مهدوی کرمانی

سیدمحمدباقر مهدوی کرمانی

سیدمحمدباقر مهدوی کرمانی

نایب رییس دوم

علی اصغر باغانی

علی اصغر باغانی

علی اصغر باغانی

علی اصغر باغانی

مخبر

محمدرضا رحیمی

سیدجلال ساداتیان

سیدجلال ساداتیان

سیدجلال ساداتیان

منشی اول

علی یوسف‌پور

علی یوسف‌پور

علی یوسف‌پور

علی یوسف‌پور

منشی دوم

محمدرضا توسلی

محمدرضا توسلی

محمدرضا توسلی

محمدرضا توسلی

کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

علی موحدی ساوجی

علی موحدی ساوجی

علی موحدی ساوجی

علی موحدی ساوجی

نایب رییس اول

محسن مجتهد شبستری

سیدمرتضی نبوی

سیدمرتضی نبوی

عباس شیبانی

نایب رییس دوم

سیدمرتضی نبوی

عباس شیبانی

عباس شیبانی

سیدمرتضی نبوی

مخبر

محمدرضا باهنر

محمدرضا باهنر

محمدرضا باهنر

محمدرضا باهنر

منشی اول

محسن ارثی

سیدرضا نوروززاده

سیدرضا نوروززاده

محسن کوهکن

منشی دوم

سیدرضا نوروززاده

محسن کوهکن

محمد عباسپور

سیدهاشم بنی‌هاشمی

کمیسیون فرهنگ و آموزش عالی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمدهادی عبدخدایی

محمدهادی عبدخدایی

محمدهادی عبدخدایی

محمدهادی عبدخدایی

نایب رییس اول

کریم زارع

کریم زارع

کریم زارع

کریم زارع

نایب رییس دوم

ابوالقاسم علوی

ابوالقاسم علوی

ابوالقاسم علوی

ابوالقاسم علوی

مخبر

علی عباسپور تهرانی فرد

علی عباسپور تهرانی فرد

علی عباسپور تهرانی فرد

علی عباسپور تهرانی فرد

منشی اول

سیدمصطفی روحانی

سیدمصطفی روحانی

سیدمصطفی روحانی

سیدمصطفی روحانی

منشی دوم

فاطمه همایون مقدم

فاطمه همایون مقدم

فاطمه همایون مقدم

فاطمه همایون مقدم

مجلس شورای اسلامی پنجم

مجلس پنجم ـ از 7 خرداد ماه 1375 تا 6 خرداد ماه 1379

کمیسیون آموزش و پرورش

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدعلی‌اکبر موسوی حسینی

سیدعلی‌اکبر موسوی حسینی

سیدعلی‌اکبر موسوی حسینی

سیدعلی‌اکبر موسوی حسینی

نایب رییس اول

غلامرضا عبدالوند

فریبرز انصاری

محمد رضایی سردره

قلی‌الله قلی‌زاده

نایب رییس دوم

فریبرز انصاری

قلی‌الله قلی‌زاده

فریبرز انصاری

حمد رضایی سردره

مخبر

علی مروی

علی مروی

علی مروی

علی مروی

منشی اول

عبدالعزیز دولتی بخشان

میرحسین سید زاده

میرحسین سید زاده

میرحسین سید زاده

منشی دوم

میرحسین سید زاده

محمد رضایی سردره

نیره اخوان بی‌طرف

نیره اخوان بی‌طرف

کمیسیون ارشاد و هنر اسلامی و وسایل ارتباط جمعی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدرضا تقوی

سیدرضا تقوی

سیدرضا تقوی

سیدرضا تقوی

نایب رییس اول

حمید باقری بنابی

سیدطه هاشمی

سیدطه هاشمی

سیدطه هاشمی

نایب رییس دوم

سیدطه هاشمی

حمید باقری بنابی

علی باغبانیان

حسن کامران

مخبر

علی زادسر

علی‌اصغر هادی‌زاده

علی‌اصغر هادی‌زاده

علی‌اصغر هادی‌زاده

منشی اول

عباسعلی کرامت‌لو

عباسعلی کرامت‌لو

عباسعلی کرامت‌لو

عباسعلی کرامت‌لو

منشی دوم

علی‌اصغر هادی‌زاده

هادی خاتمی

مقداد نجف‌نژاد

مقداد نجف‌نژاد

کمیسیون امور اداری و استخدامی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمدرضا باهنر

محمدناصر توسلی‌زاده

محمدناصر توسلی‌زاده

محمدناصر توسلی‌زاده

نایب رییس اول

احمد رمضانپور نرگسی

حسن الماسی

رجب رحمانی

رجب رحمانی

نایب رییس دوم

محمدناصر توسلی‌زاده

رجب رحمانی

الهه راستگو

الهه راستگو

مخبر

محمدرضا مجیدی

محمدرضا مجیدی

محمدرضا مجیدی

محمدرضا مجیدی

منشی اول

رجب رحمانی

خداداد قبادی

غلامحسین جلیل‌خانی

غلامحسین جلیل‌خانی

منشی دوم

غلام‌حیدر ابراهیم‌بای سلامی

غلام‌حیدر ابراهیم‌بای سلامی

خداداد قبادی

خداداد قبادی

کمیسیون امور اقتصادی و دارایی و تعاون

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدمرتضی نبوی

سیدمرتضی نبوی

سیدمرتضی نبوی

سیدمرتضی نبوی

نایب رییس اول

محمود آستانه

محمود آستانه

محمود آستانه

محمود آستانه

نایب رییس دوم

اسدالله رضوی

حبیب‌الله رشیدی کوچی

داوود دانش‌جعفری

داوود دانش‌جعفری

مخبر

حسن شاخصی

حسن شاخصی

محمدرضا خباز

محمدرضا خباز

منشی اول

محمدرضا خباز

ناصر عاشوری

ناصر خالقی

ناصر عاشوری

منشی دوم

حبیب‌الله رشیدی کوچی

محمدرضا خباز

علیرضا غنی‌زاده

شهربانو امانی انگنه

کمیسیون امور برنامه و بودجه

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

قربانعلی دری نجف‌آبادی

محمدمهدی رهبری املشی

محمدمهدی رهبری املشی

محمدمهدی رهبری املشی

نایب رییس اول

محمدمهدی رهبری املشی

عباسعلی نورا

حسن سبحانی

محمدمهدی مفتح

نایب رییس دوم

مجید انصاری

محمدمهدی مفتح

محمدمهدی مفتح

عباسعلی نورا

مخبر

محمدباقر نوبخت حقیقی

عین‌الله علاء

اسماعیل جبارزاده

اسماعیل جبارزاده

منشی اول

رضا عبداللهی

رضا عبداللهی

لطف‌الله زارعی قنواتی

لطف‌الله زارعی قنواتی

منشی دوم

محمدمهدی مفتح

لطف‌الله زارعی قنواتی

رضا عبداللهی

رضا عبداللهی

کمیسیون امور نفت

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

احمد ناطق نوری

مرتضی زرین‌گل

مرتضی زرین‌گل

مرتضی زرین‌گل

نایب رییس اول

سیدمحسن یحیوی

فرامند هاشمی‌زاده

سیدمحسن یحیوی

احمد ناطق نوری

نایب رییس دوم

کمال دانشیار

کمال دانشیار

احمد ناطق نوری

فرامند هاشمی‌زاده

مخبر

احمد پیش‌بین

احمد پیش‌بین

فرامند هاشمی‌زاده

احمد پیش‌بین

منشی اول

حمید کریمی

حمید کریمی

حمید کریمی

حمید کریمی

منشی دوم

سیدمعروف صمدی

سیدمعروف صمدی

حسین روشن‌چراغ

حسین روشن‌چراغ

کمیسیون صنایع و معادن

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدحسین هاشمی

سیدحسین هاشمی

سیدحسین هاشمی

سیدحسین هاشمی

نایب رییس اول

سیدمحمدحسین دانا

عبدالرضا سپهوند

سیدمحمدحسین دانا

عبدالرضا سپهوند

نایب رییس دوم

قاسم رمضانپور نرگسی

سیدمحمدحسین دانا

عبدالرضا سپهوند

قاسم رمضانپور نرگسی

مخبر

سیدرضا نوروززاده

سیدرضا نوروززاده

سیدرضا نوروززاده

سیدرضا نوروززاده

منشی اول

علی‌اصغر یوسف‌نژاد

عزت‌الله اکبری تالارپشتی

سهراب بهلولی قشقایی

عزت‌الله اکبری تالارپشتی

منشی دوم

وارطان وارطانیان

سهراب بهلولی قشقایی

عزت‌الله اکبری تالارپشتی

محسن خادم عرب باغی

کمیسیون کار و امور اجتماعی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

ابوالقاسم سرحدی‌زاده

ابوالقاسم سرحدی‌زاده

ابوالقاسم سرحدی‌زاده

ابوالقاسم سرحدی‌زاده

نایب رییس اول

الیاس حضرتی

الیاس حضرتی

الیاس حضرتی

الیاس حضرتی

نایب رییس دوم

سیدولی‌الله توکلی‌طباء زواره

سیدولی‌الله توکلی‌طباء زواره

سیدولی‌الله توکلی‌طباء زواره

سیدولی‌الله توکلی‌طباء زواره

مخبر

محمد قمی

محمد قمی

محمد قمی

محمد قمی

منشی اول

سهیلا جلودارزاده

سهیلا جلودارزاده

سهیلا جلودارزاده

سهیلا جلودارزاده

منشی دوم

اسماعیل دوستی

اسماعیل دوستی

اسماعیل دوستی

اسماعیل دوستی

کمیسیون مسکن و شهرسازی و راه و ترابری

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

جمشید قنبری ممان

جمشید قنبری ممان

جمشید قنبری ممان

جمشید قنبری ممان

نایب رییس اول

محمد سقایی

حسن دهگان

حسن دهگان

حسن دهگان

نایب رییس دوم

حسن دهگان

محمد سقایی

حبیب‌الله اسماعیل‌زاده

محمد سقایی

مخبر

مرضیه صدیقی

مرضیه صدیقی

مرضیه صدیقی

حبیب‌الله اسماعیل‌زاده

منشی اول

محمدحسین نخبة‌الفقهایی

ولی‌الله احمدی زادسرای

ولی‌الله احمدی زادسرای

ولی‌الله احمدی زادسرای

منشی دوم

پرویز روانی

محمدحسین نخبة‌الفقهایی

محمدحسین نخبة‌الفقهایی

محمدحسین نخبة‌الفقهایی

کمیسیون امور قضایی و حقوقی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدمحمود نوری‌زاده

سیدفتاح مرتضوی

سیدفتاح مرتضوی

سیدفتاح مرتضوی

نایب رییس اول

ابراهیم عزیزی

کامل خیرخواه

ابراهیم عزیزی

ابراهیم عزیزی

نایب رییس دوم

کامل خیرخواه

علی سهرابی

علی سهرابی

علی سهرابی

مخبر

موسی قربانی

جعفر گلباز

موسی قربانی

موسی قربانی

منشی اول

نفیسه فیاض‌بخش

ابوالقاسم روحی سرخکلایی

ابوالقاسم روحی سرخکلایی

نفیسه فیاض‌بخش

منشی دوم

علی سهرابی

نفیسه فیاض‌بخش

نفیسه فیاض‌بخش

ابوالقاسم روحی سرخکلایی

کمیسیون امور دفاعی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمدعلی موحدی کرمانی

محمدعلی موحدی کرمانی

محمدعلی موحدی کرمانی

محمدعلی موحدی کرمانی

نایب رییس اول

مرضیه حدیدچی دباغ

محمد شاهی عربلو

محمد شاهی عربلو

محمد شاهی عربلو

نایب رییس دوم

محمد شاهی عربلو

مرضیه حدیدچی دباغ

بهمن اخوان

بهمن اخوان

مخبر

قدرتعلی حشمتیان

قدرتعلی حشمتیان

قدرتعلی حشمتیان

قدرتعلی حشمتیان

منشی اول

بهمن اخوان

کوروش فولادی

محمدمهدی قهرمانی

جواد باقرزاده

منشی دوم

کوروش فولادی

بهمن اخوان

جواد باقرزاده

محمدمهدی قهرمانی

کمیسیون سیاست خارجی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

حسن روحانی

حسن روحانی

حسن روحانی

حسن روحانی

نایب رییس اول

محمدجواد اردشیر لاریجانی

سیدمحمود دعایی

محمدجواد اردشیر لاریجانی

محمدجواد اردشیر لاریجانی

نایب رییس دوم

مهدی مهدی‌زاده

مهدی مهدی‌زاده

سیدمحمود علوی

سیدمحمود علوی

مخبر

سیده‌قدسیه سیدی علوی

سیده‌قدسیه سیدی علوی

سیده‌قدسیه سیدی علوی

سیده‌قدسیه سیدی علوی

منشی اول

سیدمحمد حسینی

سیدمحمود علوی

سیدمحمد حسینی

سیدمحمد حسینی

منشی دوم

سیدمحمود علوی

سیدمحمد حسینی

سیدمحمدرضا جعفری

سیدمحمدرضا جعفری

کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

قربانعلی قندهاری

علی موحدی ساوجی

علی موحدی ساوجی

علی موحدی ساوجی

نایب رییس اول

سیدعلی‌اکبر ابوترابی فرد

سیدعلی‌اکبر ابوترابی فرد

سیدعلی‌اکبر ابوترابی فرد

سیدعلی‌اکبر ابوترابی فرد

نایب رییس دوم

مرتضی فضلعلی

مرتضی فضلعلی

مرتضی فضلعلی

مرتضی فضلعلی

مخبر

علی‌اصغر احمدی

علی‌اصغر احمدی

احمد مهدوی ابهری

احمد مهدوی ابهری

منشی اول

مصطفی زارعی

سیدعلی میرخلیلی

علی‌اصغر احمدی

علی‌اصغر احمدی

منشی دوم

احمد مهدوی ابهری

مصطفی زارعی

خدانظر قاسمی

سلمان خدادادی

کمیسیون امور بهداری و بهزیستی و امداد و تأمین اجتماعی و هلال احمر

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدشهاب‌الدین صدر

سیدشهاب‌الدین صدر

سیدشهاب‌الدین صدر

سیدشهاب‌الدین صدر

نایب رییس اول

امیدوار رضایی میرقائد

امیدوار رضایی میرقائد

امیدوار رضایی میرقائد

امیدوار رضایی میرقائد

نایب رییس دوم

منوچهر بهنیا

منوچهر بهنیا

منوچهر بهنیا

منوچهر بهنیا

مخبر

احمد نجابت

احمد نجابت

احمد نجابت

احمد نجابت

منشی اول

عباس جندقی

غلامرضا اشراقی

غلامرضا اشراقی

غلامرضا اشراقی

منشی دوم

غلامرضا اشراقی

منوچهر الیاسی

منوچهر الیاسی

سیداکبر حسینی‌نژاد

کمیسیون امور پست و تلگراف و نیرو

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدحسین مرعشی

سیدحسین مرعشی

سیدحسین مرعشی

سیدحسین مرعشی

نایب رییس اول

جاسم جادری

جاسم جادری

جاسم جادری

محمد خواجه‌پور

نایب رییس دوم

بلال سمرقندی

امین بیانک

بلال سمرقندی

بلال سمرقندی

مخبر

سیدمصطفی سیدهاشمی

سیدمصطفی سیدهاشمی

سیدمصطفی سیدهاشمی

سیدمصطفی سیدهاشمی

منشی اول

محمدرضا علی‌حسینی عباسی

طاهرآقا برزگر تکمه‌داش

محمدرضا علی‌حسینی عباسی

محمدرضا علی‌حسینی عباسی

منشی دوم

طاهرآقا برزگر تکمه‌داش

محمدرضا علی‌حسینی عباسی

حسن‌رضا زمانی‌فر

طاهرآقا برزگر تکمه‌داش

کمیسیون امور بازرگانی و توزیع

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محسن مجتهد شبستری

محسن مجتهد شبستری

محسن مجتهد شبستری

محسن مجتهد شبستری

نایب رییس اول

محمدرئوف قادری

حسین زاجکانی‌ها

سیدمحمدمهدی شاهرخی

حسین زاجکانی‌ها

نایب رییس دوم

حسین انواری

محمدرئوف قادری

شاپور مرحبا

سیدمحمدمهدی شاهرخی

مخبر

سیداحمد رسولی‌نژاد

سیداحمد رسولی‌نژاد

محمدرئوف قادری

سیداحمد رسولی‌نژاد

منشی اول

مصطفی مطورزاده

مصطفی مطورزاده

صمد قاسم‌پور

صمد قاسم‌پور

منشی دوم

حاجی‌انور حبیب‌زاده بوکانی

حاجی‌انور حبیب‌زاده بوکانی

حاجی‌انور حبیب‌زاده بوکانی

حاجی‌انور حبیب‌زاده بوکانی

کمیسیون امور کشاورزی و عمران روستاها

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

عبدالغفار شجاع

عبدالغفار شجاع

عبدالغفار شجاع

عبدالغفار شجاع

نایب رییس اول

غلامعباس آقاعلیخانی

رحمانقلی قلی‌زاده

غلامعباس آقاعلیخانی

رحمانقلی قلی‌زاده

نایب رییس دوم

عنایت‌الله تورنگ

غلامعباس آقاعلیخانی

سیدجاسم ساعدی

غلامعباس آقاعلیخانی

مخبر

همت بیگ مرادی

غضنفر عید گل‌تپه‌ای

علی یعقوبی

علی یعقوبی

منشی اول

شمشون مقصودپور

شمشون مقصودپور

همت بیگ مرادی

شمشون مقصودپور

منشی دوم

احمد ناصری‌گهر

احمد ناصری‌گهر

شمشون مقصودپور

همت بیگ مرادی

کمیسیون اصول 88 و 90 قانون اساسی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

هاشم هاشم‌زاده اصل هریسی

هاشم هاشم‌زاده اصل هریسی

محمدرضا فاکر

هاشم هاشم‌زاده اصل هریسی

نایب رییس اول

علی معلمی

علی معلمی

علی معلمی

سیدحاجی‌محمد موحد

نایب رییس دوم

سیدحاجی‌محمد موحد

سیدحاجی‌محمد موحد

یدالله طاهرنژاد

یدالله طاهرنژاد

مخبر

سیدابوالفضل رضوی اردکانی

عبدالرحیم نوربخش

عبدالرحیم نوربخش

عبدالرحیم نوربخش

منشی اول

ابراهیم کریمی منجرمویی

محمد کریمیان

محمد کریمیان

محمد کریمیان

منشی دوم

سیدمجتبی موسوی اجاق

سیدمجتبی موسوی اجاق

سیدمجتبی موسوی اجاق

سیدمجتبی موسوی اجاق

کمیسیون دیوان محاسبات و بودجه و امور مالی مجلس

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

ایرج صفاتی دزفولی

سیدعباس موسوی

سیدعباس موسوی

ایرج صفاتی دزفولی

نایب رییس اول

حمیدرضا حاجی‌بابایی

محمد نبوتی

حمیدرضا حاجی‌بابایی

حمیدرضا حاجی‌بابایی

نایب رییس دوم

سیدحسین شریفی

مصطفی احمدیه

مصطفی احمدیه

سیدحسین شریفی

مخبر

محمد نبوتی

سیدحسین شریفی

اصغر رییسی دهکردی

محمد نبوتی

منشی اول

اصغر رییسی دهکردی

صالح اکبری

صالح اکبری

صالح اکبری

منشی دوم

حسین عسگری

حسین عسگری

ابراهیم کریمی

حسین عسگری

کمیسیون نهادهای انقلاب

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدمحمدعلی موسوی

سیدباقر موسوی جهان‌آباد

سیدباقر موسوی جهان‌آباد

سیدباقر موسوی جهان‌آباد

نایب رییس اول

محمدباقر ذاکری

سیدمحمدعلی موسوی

محمدباقر ذاکری

عبدالله کعبی

نایب رییس دوم

عیسی مقدمی زاد

محمدباقر ذاکری

عبدالله کعبی

محمدباقر ذاکری

مخبر

سیدباقر موسوی جهان‌آباد

عیسی مقدمی زاد

سیدعلی موسوی کوزه‌کنانی

سیدعلی موسوی کوزه‌کنانی

منشی اول

سیدمصطفی هاشمی ریسه

سیدمصطفی هاشمی ریسه

سیدمصطفی هاشمی ریسه

سیدمصطفی هاشمی ریسه

منشی دوم

جعفرقلی راهب

عبدالله کعبی

خدابخش رییسی

خدابخش رییسی

کمیسیون تحقیق

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمدرضا فاکر

محمدرضا فاکر

محمدرضا فاکر

محمدرضا فاکر

نایب رییس اول

محمد نبوتی

محمد نبوتی

محمد نبوتی

محمد نبوتی

نایب رییس دوم

محمود جمالی

محمود جمالی

محمود جمالی

محمود جمالی

مخبر

محمدرضا باهنر

محمدرضا باهنر

محمدرضا باهنر

محمدرضا باهنر

منشی اول

احمد مهدوی ابهری

احمد مهدوی ابهری

احمد مهدوی ابهری

احمد مهدوی ابهری

منشی دوم

مهدی‌رضا درویش‌زاده

مهدی‌رضا درویش‌زاده

مهدی‌رضا درویش‌زاده

مهدی‌رضا درویش‌زاده

کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

مجید انصاری

مجید انصاری

مجید انصاری

مجید انصاری

نایب رییس اول

سیدمحمود علوی

سیدمحمود علوی

سیدمحمود علوی

سیدمحمود علوی

نایب رییس دوم

مهدی مهدی‌زاده

مهدی مهدی‌زاده

مهدی مهدی‌زاده

مهدی مهدی‌زاده

مخبر

محمدمهدی رهبری املشی

محمدمهدی رهبری املشی

محمدمهدی رهبری املشی

محمدمهدی رهبری املشی

منشی اول

محمد عظیمی طرقدری

محمد عظیمی طرقدری

محمد عظیمی طرقدری

محمد عظیمی طرقدری

منشی دوم

ابوالقاسم روحی سرخکلایی

ابوالقاسم روحی سرخکلایی

ابوالقاسم روحی سرخکلایی

ابوالقاسم روحی سرخکلایی

کمیسیون فرهنگ و آموزش عالی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمدعلی شیخ

محمدعلی شیخ

علی عباسپور تهرانی فرد

علی عباسپور تهرانی فرد

نایب رییس اول

سیدمحمدرضا میلانی حسینی

علی آل کاظمی

حسن غفوری فرد

حسن غفوری فرد

نایب رییس دوم

علی آل کاظمی

سیدمحمدرضا میلانی حسینی

محمدعلی شیخ

محمدعلی شیخ

مخبر

محمدابراهیم مداحی

محمدابراهیم مداحی

حسینعلی قاسم‌زاده

حسینعلی قاسم‌زاده

منشی اول

حسینعلی قاسم‌زاده

عبدالله حاجیانی

عبدالله حاجیانی

عبدالله حاجیانی

منشی دوم

عبدالله حاجیانی

قدرت‌الله نظری‌نیا

عبدالمحمد رستاد

عبدالمحمد رستاد

کمیسیون امور زنان، جوانان و خانواده

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

مرضیه وحید دستجردی

مرضیه وحید دستجردی

مرضیه وحید دستجردی

نایب رییس اول

ابراهیم عزیزی

ابراهیم عزیزی

ابراهیم عزیزی

نایب رییس دوم

علی معلمی

حمید ترقی

حمید ترقی

مخبر

منیره نوبخت

منیره نوبخت

منیره نوبخت

منشی اول

حمیدرضا ترقی

الهه راستگو

الهه راستگو

منشی دوم

الهه راستگو

نفیسه فیاض‌بخش

نفیسه فیاض‌بخش

ششمین دوره مجلس شورای اسلامی

مجلس ششم ـ از 7 خرداد ماه 1379 تا 6 خرداد ماه 1383

کمیسیون آموزش و تحقیقات

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

احمد شیرزاد

عباسعلی اللهیاری

عباسعلی اللهیاری

احمد شیرزاد

نایب رییس اول

بیژن شهبازخانی

حسین امیری

بیژن شهبازخانی

حسین امیری

نایب رییس دوم

حسین روزبهی

حسین روزبهی

حسین روزبهی

حسینعلی قاسم‌زاده

سخنگو

جعفر کامبوزیا

فخرالدین صابری

علی تقی‌زاده

علی تقی‌زاده

دبیر اول

فخرالدین صابری

باقر کرد

باقر کرد

باقر کرد

دبیر دوم

علی‌محمد نمازی

علی حسنی

فخرالدین صابری

کمیسیون اجتماعی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

ابوالقاسم سرحدی‌زاده

ابوالقاسم سرحدی‌زاده

ابوالقاسم سرحدی‌زاده

ابوالقاسم سرحدی‌زاده

نایب رییس اول

محمد غریبانی

سیدمصطفی سیدهاشمی

سیدمصطفی سیدهاشمی

سیدمصطفی سیدهاشمی

نایب رییس دوم

سیدمحمد رضوی یزدی

محمد غریبانی

خداداد قبادی

خداداد قبادی

سخنگو

عبدالرحمان تاج‌الدین خوزانی

بهیار سلیمانی

بهیار سلیمانی

بهیار سلیمانی

دبیر اول

احمد پیش‌بین

باقر امامی

سیدسبحان حسینی

سیدسبحان حسینی

دبیر دوم

باقر امامی

احمد پیش‌بین

احمد پیش‌بین

احمد پیش‌بین

کمیسیون اقتصادی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

رضا عبداللهی

رضا عبداللهی

رضا عبداللهی

رضا عبداللهی

نایب رییس اول

حسین انواری

محمد شاهی عربلو

محمد شاهی عربلو

محمد شاهی عربلو

نایب رییس دوم

محمد شاهی عربلو

حسین انواری

امرالله محمدی جزی

حسین انواری

سخنگو

جهانبخش محبی‌نیا

جهانبخش محبی‌نیا

جهانبخش محبی‌نیا

جهانبخش محبی‌نیا

دبیر اول

رسول جماعتی مالوانی

قهرمان بهرامی حسین‌آبادی

قهرمان بهرامی حسین‌آبادی

قهرمان بهرامی حسین‌آبادی

دبیر دوم

قهرمان بهرامی حسین‌آبادی

رسول جماعتی مالوانی

علی‌اکبر جعفری

قاسم عزیزی

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محسن میردامادی

محسن میردامادی

محسن میردامادی

محسن میردامادی

نایب رییس اول

محسن آرمین

غلامرضا گرزین

محسن آرمین

محسن آرمین

نایب رییس دوم

قربانعلی قندهاری

ابوالفضل شکوری

سیدمیرطاهر موسوی

سیدمیرطاهر موسوی

سخنگو

احمد بورقانی فراهانی

الهه کولایی

الهه کولایی

جعفر گلباز

دبیر اول

علی تاجرنیا

محسن ترکاشوند

کاظم جلالی

کاظم جلالی

دبیر دوم

محمد کیانوش راد (کربلایی)

کاظم جلالی

غلامحسین برزگر

غلامحسین برزگر

کمیسیون انرژی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

مصطفی طاهری نجف‌آبادی

حسین آفریده

حسین آفریده

حسین آفریده

نایب رییس اول

حسین آفریده

حسن الماسی

سیداحمد عظیمی

سیداحمد عظیمی

نایب رییس دوم

محمد رشیدیان

علی یاری

علی یاری

نعمت‌الله علیرضایی

سخنگو

احمد عظیمی

عیسی مقدمی‌زاد

عیسی مقدمی‌زاد

طاهره رضازاده شیرازی

دبیر اول

علی یاری

عبدالله سهرابی

عبدالله سهرابی

عبدالله حاجیانی

دبیر دوم

جاسم شدیدزاده

عبدالزهرا عالمی نیسی

نعمت‌الله علیرضایی

عبدالزهرا عالمی نیسی

کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

مجید انصاری

مجید انصاری

مجید انصاری

مجید انصاری

نایب رییس اول

علی قنبری عدیوی

رسول صدیقی بنابی

رجبعلی مزروعی

رسول صدیقی بنابی

نایب رییس دوم

رسول صدیقی بنابی

محمدرضا خباز

محمدرضا خباز

رجبعلی مزروعی

سخنگو

حسن رمضانیانپور

حسن رمضانیانپور

حسن رمضانیانپور

حسن رمضانیانپور

دبیر اول

امیدوار رضایی میرقائد

غلامحسین تکفلی

علی‌محمد احمدی

سیدمهدی طباطبایی

دبیر دوم

ذبیح‌الله صفایی

سیدمهدی طباطبایی

سیدمهدی طباطبایی

احمد رمضانپور نرگسی

کمیسیون بهداشت و درمان

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

علیرضا نوری

علیرضا نوری

علیرضا نوری

سراج‌الدین وحیدی مهرجردی

نایب رییس اول

سراج‌الدین وحیدی مهرجردی

سراج‌الدین وحیدی مهرجردی

علی باغبانیان

محمدعلی کوزه‌گر

نایب رییس دوم

وحیده علایی طالقانی

مسعود هاشم زهی

مسعود هاشم زهی

ابوالقاسم مختاری

سخنگو

نورالدیم پیرمؤذن

سلیم مرعشی

سیده فاطمه خاتمی

نورالدین پیرمؤذن

دبیر اول

مسعود هاشم زهی

کریم غیاثی مرادی

انوشیروان محسنی بندپی

مهرانگیز مروتی

دبیر دوم

انوشیروان محسنی بندپی

انوشیروان محسنی بندپی

عبدالحسین ناصری

خسرو دبستانی

کمیسیون صنایع و معادن

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدرضا نوروززاده

سیدرضا نوروززاده

سیدرضا نوروززاده

سیدرضا نوروززاده

نایب رییس اول

سیدحسن خوشرو

سیدحسن خوشرو

سیدحسن خوشرو

سیدحسن خوشرو

نایب رییس دوم

سیوولی‌الله توکلی طباء زواره

طاهرآقا برزگر تکمه‌داش

سیدعبدالله حسینی

سیدعبدالله حسینی

سخنگو

سهراب بهلولی قشقایی

سهراب بهلولی قشقایی

سهراب بهلولی قشقایی

سهراب بهلولی قشقایی

دبیر اول

احمد مرادی

علی اکبرزاده

احمد مرادی

علی اکبرزاده

دبیر دوم

احمد رهبری

ولی رعیت

علی اکبرزاده

احمد مرادی

کمیسیون عمران

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محسن نریمان

محسن نریمان

حبیب‌الله اسماعیل‌زاده

حبیب‌الله اسماعیل‌زاده

نایب رییس اول

محمد سقایی

محمد سقایی

محمد سقایی

میرطاهر موسوی

نایب رییس دوم

ولی آذروش

علی‌اکبر آقایی مغانجویی

میرطاهر موسوی

محمد سقایی

سخنگو

غلامعلی هزارجریبی

گل‌محمد صالحی سلح‌چینی

ولی آذروش

ولی آذروش

دبیر اول

قلی‌الله ‌قلی‌زاده

سیدمحمد مؤدب‌پور

حسن شبانپور

قلی‌الله ‌قلی‌زاده

دبیر دوم

سیدمحمد مؤدب‌پور

محمد عباسپور

قلی‌الله ‌قلی‌زاده

سیدمحمد هاشمی

کمیسیون فرهنگی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

احمد پورنجاتی

احمد پورنجاتی

احمد پورنجاتی

احمد پورنجاتی

نایب رییس اول

ولی شجاع‌پوریان

ولی شجاع‌پوریان

ولی شجاع‌پوریان

ولی شجاع‌پوریان

نایب رییس دوم

فاطمه راکعی

فاطمه راکعی

سیدمحمدمهدی پورفاطمی

فاطمه راکعی

سخنگو

علی اصغر شعردوست

علی اصغر شعردوست

علی اصغر شعردوست

علی اصغر شعردوست

دبیر اول

اکرم مصوری‌منش

اکرم مصوری‌منش

سیدمسیح سلیم بهرامی

سیدمسیح سلیم بهرامی

دبیر دوم

جلال جلالی‌زاده

جلال جلالی‌زاده

اکرم مصوری‌منش

اکرم مصوری‌منش

کمیسیون قضایی و حقوقی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدناصر قوامی

سیدناصر قوامی

سیدناصر قوامی

سیدناصر قوامی

نایب رییس اول

غلامعلی عابدی

غلامعلی عابدی

غلامعلی عابدی

غلامعلی عابدی

نایب رییس دوم

سیدناصر موسوی

محمدرضا دولت‌آبادی

محمدرضا دولت‌آبادی

محمدرضا دولت‌آبادی

سخنگو

محمد کاظمی

محمد کاظمی

محمد کاظمی

محمد کاظمی

دبیر اول

ابوالقاسم عابدین‌پور

سیدمحمدکاظم مرتضوی

ابوالقاسم عابدین‌پور

نورمحمد ربوشه

دبیر دوم

نورمحمد ربوشه

نورمحمد ربوشه

نورمحمد ربوشه

ابوالقاسم عابدین‌پور

کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدماشاءالله شکیبی

سیدماشاءالله شکیبی

سیدماشاءالله شکیبی

حمید کهرام

نایب رییس اول

محمد کیافر

محمد کیافر

حمیده عدالت

مرتضی شایسته

نایب رییس دوم

حمید کهرام

حمید کهرام

محمد کیافر

سیدجاسم ساعدی

سخنگو

خلیل آقایی کهلیک بلاغی

مرتضی شایسته

خلیل آقایی کهلیک بلاغی

خلیل آقایی کهلیک بلاغی

دبیر اول

حاصل داسه

عبدالله کعبی

عبدالله کعبی

عبدالله کعبی

دبیر دوم

عبدالله کعبی

رحمان بهمنش

حاصل داسه

مختار وزیری

کمیسیون اصل نودم قانون اساسی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

حسین انصاری راد

حسین انصاری راد

حسین انصاری راد

حسین انصاری راد

نایب رییس اول

داوود حسن‌زادگان رودسری

سیدحاجی محمد موحد

محمدعلی شیخ

محمدعلی شیخ

نایب رییس دوم

سیدحاجی محمد موحد

محمدعلی شیخ

سیدحاجی محمد موحد

سیدحاجی محمد موحد

سخنگو

محمد دادفر

داوود حسن‌زادگان رودسری

داوود حسن‌زادگان رودسری

جمیله کدیور

دبیر اول

محمد نعیمی‌پور

رجب رحمانی

رجب رحمانی

غلامعلی کوهساری

دبیر دوم

رجب رحمانی

کریم فتاح‌پور موانه

غلامعلی کوهساری

رجب رحمانی

کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

مجید انصاری

مجید انصاری

مجید انصاری

مجید انصاری

نایب رییس اول

سیدباقر موسوی جهان‌آباد

سیدباقر موسوی جهان‌آباد

سیدباقر موسوی جهان‌آباد

سیدباقر موسوی جهان‌آباد

نایب رییس دوم

الهه کولایی

فاطمه حقیقت‌جو

فاطمه حقیقت‌جو

فاطمه حقیقت‌جو

سخنگو

محمدرضا سعیدی

محمدرضا سعیدی

محمدرضا سعیدی

محمدرضا سعیدی

دبیر اول

شهباز حسین‌زاده تقی‌آّبادی

محسن ترکاشوند

محسن ترکاشوند

محسن ترکاشوند

دبیر دوم

محسن ترکاشوند

حسینعلی قاسم‌زاده

حسینعلی قاسم‌زاده

حسینعلی قاسم‌زاده

کمیسیون تحقیق

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمدرضا دولت‌آبادی

محمدرضا دولت‌آبادی

محمدرضا دولت‌آبادی

نایب رییس اول

ذبیح‌الله صفایی

ذبیح‌الله صفایی

ذبیح‌الله صفایی

نایب رییس دوم

سیدعبدالله حسینی

سیدعبدالله حسینی

سیدعبدالله حسینی

سخنگو

حمید کهرام

حمید کهرام

حمید کهرام

دبیر اول

ولی رعیت

ولی رعیت

ولی رعیت

دبیر دوم

علی نظری

علی نظری

علی نظری

هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی

مجلس هفتم ـ از 7 خرداد ماه 1383 تا 6 خرداد ماه 1387

کمیسیون آموزش و تحقیقات

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

علی عباسپور تهرانی فرد

علی عباسپور تهرانی فرد

علی عباسپور تهرانی فرد

علی عباسپور تهرانی فرد

نایب رییس اول

ابراهیم کارخانه‌ای

محمدحسن دوگانی آغچقلو

محمدحسن دوگانی آغچقلو

محمدحسن دوگانی آغچقلو

نایب رییس دوم

هاجر تحریری نیک‌صفت

هاجر تحریری نیک‌صفت

هاجر تحریری نیک‌صفت

هاجر تحریری نیک‌صفت

سخنگو

حسین امیری خامکانی

محمدعلی حیاتی

محمدعلی حیاتی

محمدعلی حیاتی

دبیر اول

علیرضا زاکانی

رسول پورزمان

کوروش نیکنام

رسول پورزمان

دبیر دوم

فاطمه آجرلو

فاطمه آجرلو

رسول پورزمان

فاطمه آجرلو

کمیسیون اجتماعی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمدباقر بهرامی

عبدالرضا مصری

محمدباقر بهرامی

محمدباقر بهرامی

نایب رییس اول

شاپور مرحبا

ولی رعیت

ولی رعیت

ولی رعیت

نایب رییس دوم

عبدالرضا مصری

شاپور مرحبا

شاپور مرحبا

عفت شریعتی کوهبنانی

سخنگو

محمدعلی مقنیان

محمدعلی مقنیان

محمدعلی مقنیان

حسین پاپی

دبیر اول

محمد عباسپور

مرادعلی منصوری رضی

محمد عباسپور

محمد عباسپور

دبیر دوم

سیدسبحان حسینی حیدرآبادی

محمد عباسپور

مرادعلی منصوری رضی

مرادعلی منصوری رضی

کمیسیون اقتصادی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

داوود دانش‌جعفری

محمد شاهی عربلو

محمد شاهی عربلو

محمد شاهی عربلو

نایب رییس اول

محمد شاهی عربلو

قاسم عزیزی

قاسم عزیزی

ایرج ندیمی

نایب رییس دوم

محمد خوش‌چهره

سیدجلال حسینی

گل‌محمد الیاسی

سیدجلال حسینی

سخنگو

ایرج ندیمی

ایرج ندیمی

سیدکاظم دلخوش اباتری

سیدکاظم دلخوش اباتری

دبیر اول

انور حبیب‌زاده بوکانی

پیمان فروزش

انور حبیب‌زاده بوکانی

انور حبیب‌زاده بوکانی

دبیر دوم

ناصر عاشوری قلعه‌رودخانی

انور حبیب‌زاده بوکانی

مصطفی مطورزاده

مصطفی مطورزاده

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

علاءالدین بروجردی

علاءالدین بروجردی

علاءالدین بروجردی

علاءالدین بروجردی

نایب رییس اول

محمود محمدی

محمدنبی رودکی

محمدنبی رودکی

محمدنبی رودکی

نایب رییس دوم

محمدنبی رودکی

محمدآشوری تازیانی

محمدآشوری تازیانی

محمدآشوری تازیانی

سخنگو

کاظم جلالی

کاظم جلالی

کاظم جلالی

کاظم جلالی

دبیر اول

سلیمان جعفرزاده

سلیمان جعفرزاده

محمدحسین نژاد فلاح

محمدحسین نژاد فلاح

دبیر دوم

احمد پیش‌بین

احمد پیش‌بین

سلیمان جعفرزاده

سلیمان جعفرزاده

کمیسیون انرژی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

کمال دانشیار

کمال دانشیار

کمال دانشیار

کمال دانشیار

نایب رییس اول

سیدناصر موسوی

ناصر سودانی

ناصر سودانی

سیدمحسن یحیوی

نایب رییس دوم

علی دانش منفرد

علی دانش منفرد

علی دانش منفرد

ناصر سودانی

سخنگو

سیدعبدالمجید شجاع

سیدعبدالمجید شجاع

سیدعبدالمجید شجاع

سیدعماد حسینی

دبیر اول

شکرالله عطارزاده

حسن مرادی

حسن مرادی

سیدحشمت‌الله جاسمی

دبیر دوم

حسن مرادی

سلیمان فهیمی گیگلو

سلیمان فهیمی گیگلو

حسن مرادی

کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

حسن سبحانی

رضا عبداللهی

رضا عبداللهی

رضا عبداللهی

نایب رییس اول

اصغر گرانمایه‌پور

ابوالفضل کلهر

ابوالفضل کلهر

ابوالفضل کلهر

نایب رییس دوم

غفار اسماعیلی

محمد عباسی

محمد عباسی

اسماعیل جبارزاده

سخنگو

محمدمهدی مفتح

محمدمهدی مفتح

محمدمهدی مفتح

محمدمهدی مفتح

دبیر اول

ابوالفضل کلهر

مرتضی تمدن

مرتضی تمدن

مرتضی تمدن

دبیر دوم

حسن سیدآبادی

هادی حق‌شناس

هادی حق‌شناس

علی دیرباز

کمیسیون بهداشت و درمان

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

امیدوار رضایی میرقائد

امیدوار رضایی میرقائد

امیدوار رضایی میرقائد

امیدوار رضایی میرقائد

نایب رییس اول

انوشیروان محسنی بندپی

انوشیروان محسنی بندپی

انوشیروان محسنی بندپی

انوشیروان محسنی بندپی

نایب رییس دوم

علی باغبانیان

علی باغبانیان

علی باغبانیان

علی باغبانیان

سخنگو

نورالدین پیرمؤذن

عوض حیدرپور شهرضایی

عوض حیدرپور شهرضایی

نورالدین پیرمؤذن

دبیر اول

رفعت بیات

محمدقلی مارامایی

محمدقلی مارامایی

جهانبخش امینی

دبیر دوم

فخرالدین حیدری

جهانبخش امینی

جهانبخش امینی

فخرالدین حیدری

کمیسیون صنایع و معادن

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدحسین هاشمی

سیدمصطفی سیدهاشمی

سیدحسین هاشمی

سیدحسین هاشمی

نایب رییس اول

سیدمصطفی سیدهاشمی

رمضانعلی صادق‌زاده شیخان

سیدمحمود ابطحی

رمضانعلی صادق‌زاده شیخان

نایب رییس دوم

حمیدرضا کاتوزیان

حمیدرضا کاتوزیان

حمیدرضا کاتوزیان

حمیدرضا کاتوزیان

سخنگو

احمد مهدوری ابهری

احمد مهدوری ابهری

ولی ملکی

احمد مهدوری ابهری

دبیر اول

سیدقباد مرتضوی فارسانی

حمیدرضا فولادگر

سیدقباد مرتضوی فارسانی

سیدقباد مرتضوی فارسانی

دبیر دوم

احمد بزرگیان

آقابرزگر تکمه‌داش

گیورک وارطان

گیورک وارطان

کمیسیون عمران

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

علی اکبر آقایی مغانجویی

علی اکبر آقایی مغانجویی

علی اکبر آقایی مغانجویی

علی اکبر آقایی مغانجویی

نایب رییس اول

حسن زمانی‌فر

علی مؤیدی

سیداحمد حسینی

حسن زمانی‌فر

نایب رییس دوم

سیدبهلول حسینی

علی زمانی

حمید زنگنه

علی مؤیدی

سخنگو

ولی آذروش

ولی آذروش

علی مؤیدی

ولی آذروش

دبیر اول

جعفر آیین‌پرست

محمدتقی کاویانی‌پور

محمد سلطانی

محمد سلطانی

دبیر دوم

محمد سلطانی

محمد سلطانی

زادعلی خلیل طهماسبی

زادعلی خلیل طهماسبی

کمیسیون فرهنگی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

عماد افروغ

عماد افروغ

عماد افروغ

عباسعلی اختری

نایب رییس اول

جواد آرین‌منش

سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی

سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی

سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی

نایب رییس دوم

سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی

جواد آرین‌منش

جواد آرین‌منش

فاطمه رهبر

سخنگو

عفت شریعتی کوهبنانب

سیدمحمود حسینی دولت‌آبادی

سیدمحمود حسینی دولت‌آبادی

ستار هدایت‌خواه

دبیر اول

غلامرضا میرزایی

غلامرضا میرزایی

غلامرضا میرزایی

لاله افتخاری

دبیر دوم

رضا آشتیانی عراقی

یوناتن بت‌کلیا

یوناتن بت‌کلیا

غلامرضا میرزایی

کمیسیون قضایی و حقوقی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدمحمدتقی محصل همدانی

سیدمحمدتقی محصل همدانی

سیدمحمدتقی محصل همدانی

سیدمحمدتقی محصل همدانی

نایب رییس اول

سیدفضل‌الله موسوی

محمدحسین فرهنگی

محمدحسین فرهنگی

محمد دهقان

نایب رییس دوم

عزت‌الله یوسفیان ملا

عزت‌الله یوسفیان ملا

عزت‌الله یوسفیان ملا

محمدحسین فرهنگی

سخنگو

محمد دهقان

محمد دهقان

حسن سلیمانی

حسن سلیمانی

دبیر اول

نیره اخوان بی‌طرف

سیدمحمدجعفر سادات موسوی

سیدمحمدصادق نیرومند

سیدمحمدصادق نیرومند

دبیر دوم

سیدمحمدجعفر سادات موسوی

نیره اخوان بی‌طرف

سیدمرتضی موسوی

سیدمرتضی موسوی

کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدجاسم ساعدی

سیدجاسم ساعدی

سیدجاسم ساعدی

سیدجاسم ساعدی

نایب رییس اول

علی معلمی‌پور

زین‌الدین طهماسبی سروستانی

علی معلمی‌پور

عبدالله کعبی

نایب رییس دوم

احمد خاص‌احمدی

علی معلمی‌پور

عبدالله کعبی

زین‌الدین طهماسبی سروستانی

سخنگو

عباس رجایی

قربانعلی نعمت‌زاده قراخیلی

قربانعلی نعمت‌زاده قراخیلی

قربانعلی نعمت‌زاده قراخیلی

دبیر اول

هدایت‌الله میرمرادزهی

مختار وزیری

هدایت‌الله میرمرادزهی

هدایت‌الله میرمرادزهی

دبیر دوم

مختار وزیری

هدایت‌الله میرمرادزهی

مختار وزیری

مختار وزیری

کمیسیون اصل نودم قانون اساسی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمدرضا فاکر

محمدرضا فاکر

محمدرضا فاکر

محمدرضا فاکر

نایب رییس اول

مهدی کوچک‌زاده

تیمورعلی عسگری

سیدعلی ریاض

سیدعلی ریاض

نایب رییس دوم

تیمورعلی عسگری

سیدعلی ریاض

تیمورعلی عسگری

تیمورعلی عسگری

سخنگو

علی بنایی

علی بنایی

علی بنایی

علی بنایی

دبیر اول

سیدعلی ریاض

علی‌مراد جعفری

عشرت شایق

عشرت شایق

دبیر دوم

عشرت شایق

عشرت شایق

علی‌مراد جعفری

علی‌مراد جعفری

کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمدباقر بهرامی

نایب رییس اول

ابوالفضل کلهر

نایب رییس دوم

رسول پورزمان

سخنگو

حسن سلیمانی

دبیر اول

سیدجاسم ساعدی

دبیر دوم

کاظم جلالی

کمیسیون تحقیق

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

نایب رییس اول

نایب رییس دوم

سخنگو

دبیر اول

دبیر دوم

هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی

مجلس هشتم ـ از 7 خرداد ماه 1387 تا 6 خرداد ماه 1391

کمیسیون آموزش و تحقیقات

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

علی عباسپور تهرانی فرد

علی عباسپور تهرانی فرد

علی عباسپور تهرانی فرد

علی عباسپور تهرانی فرد

نایب رییس اول

طیبه صفایی

محمدحسن دوگانی آغچقلو

محمدحسن دوگانی آغچقلو

سیدمحمود حسینی دولت‌آبادی

نایب رییس دوم

غلامحسین مسعودی ریحان

اسدالله عباسی

غلامحسین مسعودی ریحان

غلامحسین مسعودی ریحان

سخنگو

محمدعلی حیاتی

سیدکاظم موسوی

نورالله حیدری دستنایی

سعدالله نصیری قیداری

دبیر اول

لاله افتخاری

علیرضا سلیمی

علیرضا سلیمی

علیرضا سلیمی

دبیر دوم

سیدمحمود حسینی دولت‌آبادی

فاطمه آجرلو

فاطمه آجرلو

سیدقدرت‌الله حسینی‌پور

کمیسیون اجتماعی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سلیمان جعفرزاده

سلیمان جعفرزاده

سلیمان جعفرزاده

هادی مقدسی

نایب رییس اول

مجید نصیرپور سردهایی

هادی مقدسی

هادی مقدسی

مهدی عیسی‌زاده

نایب رییس دوم

عفت شریعتی کوهبنانی

محمدرضا محسنی ثانی

مهدی عیسی‌زاده

رضا رحیمی‌نسب

سخنگو

سیروس برنا بلداجی

سیدجواد زمانی

سیدجواد زمانی

سیدجواد زمانی

دبیر اول

هادی مقدسی

جواد صبور آقجه‌کندی

جواد صبور آقجه‌کندی

جواد صبور آقجه‌کندی

دبیر دوم

سیدمحمدمهدی پورفاطمی

محمدقیوم دهقانی

محمدقیوم دهقانی

صمد فدایی

کمیسیون اقتصادی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

غلامرضا مصباحی مقدم

ارسلان فتحی‌پور

ارسلان فتحی‌پور

ارسلان فتحی‌پور

نایب رییس اول

ارسلان فتحی‌پور

سیدکاظم دلخوش اباتری

سیدکاظم دلخوش اباتری

صمد مرعشی

نایب رییس دوم

پیمان فروزش

یوسف نجفی

مصطفی مطورزاده

مصطفی مطورزاده

سخنگو

محمدرضا خباز

محمدرضا خباز

سیدعلی موسوی جرف

سیدعلی موسوی جرف

دبیر اول

سیدناصر موسوی لارگانی

صمد مرعشی

سیدناصر موسوی لارگانی

سیدناصر موسوی لارگانی

دبیر دوم

صمد مرعشی

سیدناصر موسوی لارگانی

صمد مرعشی

فرهاد دلقپوش

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

علاءالدین بروجردی

علاءالدین بروجردی

علاءالدین بروجردی

علاءالدین بروجردی

نایب رییس اول

اسماعیل کوثری

حسین سبحانی‌نیا

حسین ابراهیمی

اسماعیل کوثری

نایب رییس دوم

حسین سبحانی‌نیا

اسماعیل کوثری

اسماعیل کوثری

حسین ابراهیمی

سخنگو

کاظم جلالی

کاظم جلالی

کاظم جلالی

کاظم جلالی

دبیر اول

محمد کرمی راد

زهره الهیان

شبیب جویجری

شبیب جویجری

دبیر دوم

زهره الهیان

محمد کرمی راد

فاطمه آلیا

محمد کرمی راد

کمیسیون انرژی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

حمیدرضا کاتوزیان

حمیدرضا کاتوزیان

حمیدرضا کاتوزیان

حمیدرضا کاتوزیان

نایب رییس اول

سیدناصر موسوی

عبدالله کعبی

عبدالله کعبی

عبدالله کعبی

نایب رییس دوم

ناصر سودانی

ناصر سودانی

ناصر سودانی

ناصر سودانی

سخنگو

سیدعلی ادیانی راد

سیدعماد حسینی

سیدعماد حسینی

سیدعماد حسینی

دبیر اول

مؤید حسینی صدر

جهانبخش امینی

سیدحسین دهدشتی

هاشم سواری

دبیر دوم

حسن شبانپور

عسگر جلالیان

حسن شبانپور

مؤید حسینی صدر

کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

رضا عبداللهی

رضا عبداللهی

رضا عبداللهی

رضا عبداللهی

نایب رییس اول

محمدحسین فرهنگی

علیرضا منادی سفیدان

موسی‌الرضا ثروتی

حمید سعادت

نایب رییس دوم

اصغر گرانمایه‌‌پور

جعفر قادری

عباسعلی نورا

هادی قوامی

سخنگو

محمدمهدی مفتح

محمدمهدی مفتح

محمدمهدی مفتح

محمدمهدی مفتح

دبیر اول

هادی قوامی

هادی قوامی

بهمن مرادنیا

علی بنایی

دبیر دوم

علی بروغنی

جبار کوچکی‌نژاد

ارم ساداتی

سیدحسین حسینی

بهمن مرادنیا

کمیسیون بهداشت و درمان

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

سیدشهاب‌الدین صدر

سیدشهاب‌الدین صدر

حسینعلی شهریاری

حسینعلی شهریاری

نایب رییس اول

حسینعلی شهریاری

حسینعلی شهریاری

انوشیروان محسنی بندپی

محمدرضا رضایی کوچی

نایب رییس دوم

انوشیروان محسنی بندپی

انوشیروان محسنی بندپی

اکبر رنجبرزاده

اکبر رنجبرزاده

سخنگو

شاهرخ رامین

محمدرضا رضایی کوچی

حسن تأمینی لیچایی

حسن تأمینی لیچایی

دبیر اول

علی‌اصغر حسنی

حسن تأمینی لیچایی

عبدالعزیز جمشیدزهی

محمد ضابطی طرقی

دبیر دوم

علی کاییدی

عبدالعزیز جمشیدزهی

محمد ضابطی طرقی

عبدالعزیز جمشیدزهی

کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

روح‌الله حسینیان

روح‌الله حسینیان

روح‌الله حسینیان

نایب رییس اول

علی‌اصغر زارعی

علی‌اصغر زارعی

نایب رییس دوم

علی‌اصغر زارعی

سلمان خدادادی

سلمان خدادادی

سخنگو

عبدالحسین ناصری

عبدالحسین ناصری

عبدالحسین ناصری

دبیر اول

محمدحسین نژاد فلاح

حسن نوروزی

ایوب پاپری مقدم

دبیر دوم

سیدمحمدجواد ابطحی

ایوب پاپری مقدم

حسن نوروزی

کمیسیون صنایع و معادن

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

عزت‌الله اکبری تالارپشتی

سیدحسین هاشمی

سیدحسین هاشمی

سیدحسین هاشمی

نایب رییس اول

رضا رحمانی

رضا رحمانی

رضا رحمانی

رضا رحمانی

نایب رییس دوم

احمد مهدوی ابهری

احمد مهدوی ابهری

احمد مهدوی ابهری

احمد مهدوی ابهری

سخنگو

علی‌اصغر یوسف‌نژاد

علی‌اصغر یوسف‌نژاد

علی‌اصغر یوسف‌نژاد

علی‌اصغر یوسف‌نژاد

دبیر اول

سیداحمدرضا دستغیب (فخرالدین)

سیداحمدرضا دستغیب (فخرالدین)

سیداحمدرضا دستغیب (فخرالدین)

سیدشریف حسینی

دبیر دوم

سیدشریف حسینی

سیدشریف حسینی

سیدشریف حسینی

سیداحمدرضا دستغیب (فخرالدین)

کمیسیون عمران

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

علی‌اکبر آقایی مغانجویی

محمدحسین مقیمی

علی‌اکبر آقایی مغانجویی

علی‌اکبر آقایی مغانجویی

نایب رییس اول

محمدحسین مقیمی

علی‌اکبر آقایی مغانجویی

محمدرضا ملک‌شاهی راد

محسن نریمان

نایب رییس دوم

امین شعبانی

محسن نریمان

محسن نریمان

محمدرضا ملک‌شاهی راد

سخنگو

ابوالقاسم رحمانی

عبدالله رستگار

محمدرضا حسین‌نژاد

محمدرضا حسین‌نژاد

دبیر اول

حمیدرضا پشنگ

محمدرضا ملک‌شاهی راد

ابوالقاسم رحمانی

عبدالله رستگار

دبیر دوم

مهرداد بائوج لاهوتی

مهرداد بائوج لاهوتی

مهرداد بائوج لاهوتی

مهرداد بائوج لاهوتی

کمیسیون فرهنگی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

غلامعلی حداد عادل

غلامعلی حداد عادل

غلامعلی حداد عادل

غلامعلی حداد عادل

نایب رییس اول

جواد آرین‌منش

جواد آرین‌منش

جواد آرین‌منش

سیداحمدرضا دستغیب

(علی‌اصغر)

نایب رییس دوم

فاطمه رهبر

سیداحمدرضا دستغیب

(علی‌اصغر)

فاطمه رهبر

سیدرمضان شجاعی کیاسری

سخنگو

ستار هدایت‌خواه

ستار هدایت‌خواه

ستار هدایت‌خواه

ستار هدایت‌خواه

دبیر اول

سیدعلی طاهری

سیدعلی طاهری

سیدعلی طاهری

سیدعلی طاهری

دبیر دوم

حمید رسایی

بهروز جعفری

بهروز جعفری

سیدعلی حسینی

کمیسیون قضایی و حقوقی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

علی شاهرخی

علی شاهرخی

علی شاهرخی

علی شاهرخی

نایب رییس اول

فرهاد تجری

فرهاد تجری

موسی غضنفرآبادی

فرهاد تجری

نایب رییس دوم

علی اسلامی‌پناه

عبدالرضا مرادی

علی اسلامی‌پناه

عبدالرضا مرادی

سخنگو

امین‌حسین رحیمی

امین‌حسین رحیمی

امین‌حسین رحیمی

امین‌حسین رحیمی

دبیر اول

غلامرضا دهقان ناصرآبادی

غلامرضا اسداللهی

غلامرضا دهقان ناصرآبادی

خلیل حیات مقدم

دبیر دوم

غلامرضا اسداللهی

غلامرضا دهقان ناصرآبادی

نیره اخوان بی‌طرف

غلامرضا دهقان ناصرآبادی

کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

عباس رجایی

عباس رجایی

عباس رجایی

عباس رجایی

نایب رییس اول

احمدعلی کیخا

احمدعلی کیخا

احمدعلی کیخا

احمدعلی کیخا

نایب رییس دوم

کاظم فرهمند

کاظم فرهمند

کاظم فرهمند

کاظم فرهمند

سخنگو

محمدمهدی افشاری

محمدمهدی افشاری

عیسی جعفری

عیسی جعفری

دبیر اول

سیدعلی‌محمد بزرگواری

جلال محمودزاده

سیدعلی‌محمد بزرگواری

جلال محمودزاده

دبیر دوم

جلال محمودزاده

داوود محمدجانی

داوود محمدجانی

سیدعلی‌محمد بزرگواری

کمیسیون اصل نودم قانون اساسی

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمدرضا فاکر

محمدرضا فاکر

محمدابراهیم نکونام

محمدابراهیم نکونام

نایب رییس اول

محمدابراهیم نکونام

محمدابراهیم نکونام

حسین فدایی آشتیانی

حسین فدایی آشتیانی

نایب رییس دوم

حسین اسلامی

علیرضا زاکانی

علیرضا زاکانی

علیرضا زاکانی

سخنگو

علی بنایی

حسین اسلامی

حسین اسلامی

حسین اسلامی

دبیر اول

عبدالحسین ناصری

سیدفاضل موسوی

غلامرضا اسداللهی

غلامرضا اسداللهی

دبیر دوم

سیدفاضل موسوی

حسین فدایی آشتیانی

سیدفاضل موسوی

سیدفاضل موسوی

کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمدمهدی مفتح

محمدمهدی مفتح

محمدمهدی مفتح

محمدمهدی مفتح

نایب رییس اول

کاظم جلالی

کاظم جلالی

کاظم جلالی

انوشیروان محسنی بندپی

نایب رییس دوم

انوشیروان محسنی بندپی

انوشیروان محسنی بندپی

انوشیروان محسنی بندپی

امین شعبانی

سخنگو

عزت‌الله یوسفیان ملا

عزت‌الله یوسفیان ملا

عزت‌الله یوسفیان ملا

عزت‌الله یوسفیان ملا

دبیر اول

عزت‌الله دهقانی

محسن نریمان

محسن نریمان

علی‌اصغر یوسف‌نژاد

دبیر دوم

امین شعبانی

علی‌اصغر یوسف‌نژاد

علی‌اصغر یوسف‌نژاد

محسن نریمان

کمیسیون تحقیق

سال یکم

سال دوم

سال سوم

سال چهارم

رییس

محمدابراهیم نکونام

محمدابراهیم نکونام

محمدابراهیم نکونام

محمدابراهیم نکونام

نایب رییس اول

سیدسلمان ذاکر

سیدسلمان ذاکر

سیدسلمان ذاکر

سیدسلمان ذاکر

نایب رییس دوم

محمد دهقانی نقندر

محمد دهقانی نقندر

محمد دهقانی نقندر

محمد دهقانی نقندر

سخنگو

سیدکاظم دلخوش اباتری

سیدکاظم دلخوش اباتری

سیدکاظم دلخوش اباتری

سیدکاظم دلخوش اباتری

دبیر اول

یوسف نجفی

یوسف نجفی

یوسف نجفی

یوسف نجفی

دبیر دوم

عزت‌الله اکبری تالارپشتی

عزت‌الله اکبری تالارپشتی

عزت‌الله اکبری تالارپشتی

عزت‌الله اکبری تالارپشتی

نهمین دوره مجلس شورای اسلامی

مجلس نهم از7 خرداد 1391 تا کنون

کمیسیون آموزش و تحقیقات

سال اول

سال دوم

رئیس

محمد مهدی زاهدی

محمد مهدی زاهدی

نایب رئیس اول

علی اصغر زارعی

جبار کوچکی نژاد

نایب رئیس دوم

جواد هروی

علی اصغر زارعی

سخنگو

عباس مقتدای خوارسگانی

عبدالوحید فیاضی

دبیراول

علیرضا سلیمی

علیرضا سلیمی

دبیر دوم

قاسم جعفری

رضا صابری

کمیسیون اجتماعی

رئیس

عبدالرضا عزیزی

عبدالرضا عزیزی

نایب رئیس اول

حسین طلا

سالار مرادی

نایب رئیس دوم

فرج‌الله عارفی

فرج الله عارفی

سخنگو

سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی

ایرج عبدی

دبیر اول

محمد اسماعیل سعیدی

محمد اسماعیل سعیدی

دبیر دوم

عباس قائیدررحمت

عباس قائیدررحمت

کمیسیون اقتصادی

رئیس

ارسلان فتحی پور

ارسلان فتحی پور

نایب رئیس اول

روح الله بیگی ئیلانلو

محمد رضا پور ابراهیمی داورانی

نایب رئیس دوم

محمد رضا پورابراهیمی داورانی

روح الله بیگی

سخنگو

محمد علی پور

رحیم زارع

دبیر اول

سعید اربایی

محمد سعید اربابی

دبیر دوم

ابراهیم نکو

ابراهیم نکو

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی

رئیس

علاءالدین بروجردی

علاءالدین بروجردی

نایب رئیس اول

سید احمدرضا دستغیب

سید احمدرضا دستغیب

نایب رئیس دوم

منصور حقیقت پور

منصور حقیقت پور

سخنگو

سید حسین نقوی حسینی

سید حسین نقوی حسینی

دبیر اول

محمد حسن آصفری

فتح الله حسینی

دبیر دوم

سید باقر حسینی

محمد حسن آصفری

کمیسیون انرژی

رئیس

سید مسعود میرکاظمی

سید مسعود میرکاظمی

نایب رئیس اول

ناصر سودانی

علی مروی

نایب رئیس دوم

علی مروی

سید حسین دهدشتی

سخنگو

حسین امیر خامکانی

شمس‌الله بهمنی

دبیر اول

سید حسین دهدشتی

سید موسی موسی

دبیر دوم

موسی احمدی

موسی احمدی

کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات

رئیس

غلامرضا مصباحی مقدم

غلامرضا مصباحی مقدم

نایب رئیس اول

غلامرضا تاجگردون

غلامرضا تاجگردون

نایب رئیس دوم

هادی قوامی

الیاس نادران

سخنگو

غلامرضا کاتب

غلامرضا کاتب

دبیر اول

غلامرضا اسداللهی

اسماعیل جلیلی

دبیر دوم

محمد سقائی

محمد سقائی

کمیسیون بهداشت و درمان

رئیس

حسینعلی شهریاری

حسینعلی شهریاری

نایب رئیس اول

علی کائیدی

مراد هاشم زهی

نایب رئیس دوم

حسن تامینی

عبدالرحمان رستمیان

سخنگو

سلیمان عباسی

محمد حسین قریانی

دبیر اول

محمد جواد نظری مهر

رسول خضری

دبیر دوم

احمد آریائی نژاد

محمد جواد نظری مهر

کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور

رئیس

امیر خجسته

امیر خجسته

نایب رئیس اول

محمد جواد کولیوند

محمد جواد کولیوند

نایب رئیس دوم

محمد ابراهیم رضایی

محمد ابراهیم رضایی

سخنگو

دخیل عباس زارع زاده مهریزی

دخیل عباس زارع زاده

کمیسیون صنایع و معادن

رئیس

رضا رحمانی

رضا رحمانی

نایب رئیس اول

عزیر اکبریان

عزیر اکبریان

نایب رئیس دوم

محمد رضا خان محمدی خرمی

محمدرضا خان محمدی

سخنگو

روح الله عباسپور

روح الله عباسپور

دبیر اول

الیاس طاهری

الله وردی دهقانی

دبیر دوم

سید محمد بیاتیان

محمد بیاتیان

کمیسیون عمران

رئیس

علی اکبر آقایی مغانجوقی

سید مهدی هاشمی

نایب رئیس اول

محمدرضا رضایی کوچی

علی اکبر آقایی

نایب رئیس دوم

احمد علی مقیمی

عبدالکریم حسین زاده

سخنگو

مهرداد بائوج لاهوتی

حامد قادرمزی

دبیر اول

حمیدرضا پشنگ

محمد فیروزی

دبیر دوم

محمد ابراهیم محبی

حمیدرضا پشنگ

کمیسیون فرهنگی

رئیس

مرتضی آقا تهرانی

احمد سالک کاشانی

نایب رئیس اول

احمد سالک کاشانی

مرتضی آقا تهرانی

نایب رئیس دوم

بیژن نوباوه وطن

بیژن نوباوه وطن

سخنگو

سید علی طاهری

علی طاهری

دبیر اول

لاله افتخاری

مرتضی حسینی

دبیر دوم

محمد باقری

لاله افتخاری

کمیسیون قضائی و حقوقی

رئیس

الهیار ملکشاهی

الهیار ملکشاهی

نایب رئیس اول

سید حمید رضا طباطبایی نائینی

حمید رضا طباطبایی

نایب رئیس دوم

محمد رزم

محمد رزم

سخنگو

محمد علی اسفنانی

محمد علی اسفنانی

دبیر اول

میرهادی قره سید رومیانی

میرهادی قره سید رومیانی

دبیر دوم

ابوالفضل ابوترابی

ابوالفضل ابوترای

کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی

رئیس

عباس رجایی

عباس رجایی

نایب رئیس اول

محمد اسماعیل نیا

ناصر صالحی نصب

نایب رئیس دوم

ناصر صالحی نصب

غلامرضا نوری قزلچه

سخنگو

عباس بابایی زاده بالگان

محمد مهدی برومندی

دبیر اول

سید محمد علی بزرگواری

سید محمد سادات ابراهیمی

دبیر دوم

سید محمد سادات ابراهیمی

هدایت الله میرمرادزهی

اکمیسیون صل نود قانون اساسی

رئیس

محمد علی پورمختار

محمد علی پورمختار

نایب رئیس اول

داوود محمدی

داوود محمدی

نایب رئیس دوم

فاطمه رهبر

فاطمه رهبر

سخنگو

مصطفی افضلی فرد

مصطفی افضلی فرد

دبیر اول

حسین آذین

حسین آذین

دبیر دوم

محمد رضا باهنر

محمدرضا باهنر

کمیسیون آئین نامه داخلی مجلس

رئیس

عزت الله یوسفیان ملا

عزت الله یوسفیان ملا

نایب رئیس اول

غلامرضا کاتب

غلامرضا کاتب

نایب رئیس دوم

سید احمدرضا دستغیب

سید احمدرضا دستغیب

سخنگو

شهبار حسن پور

شهباز حسن پور

دبیر اول

سید هادی حسینی

سید هادی حسینی

دبیر دوم

محمدرضا پورابراهیمی داورانی

محمدرضا پور ابراهیمی داورانی

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها