کد خبر: 586416
تاریخ انتشار :

آمریکا با پهپادهای «ام کیو-9 ریپر» علیه روسیه جاسوسی می‌کند

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پهپادهای «ام کیو-9 ریپر» آمریکا برای نخستین بار برای کمک به عملیات تجسسی ناتو علیه روسیه و پوشش هوایی مطلوب، در پایگاه هوایی «آماری» در استونی مستقر می‌شوند.

به نوشته وبگاه «استرایپس» نیروی هوایی آمریکا مستقر در اروپا با اعلام این خبر افزود که پهپادهای ام کیو-9 ریپر مستقر در پایگاه هوایی «میروسلاویچ» در شمال غربی لهستان به استونی اعزام می‌شوند. این جابجایی نیروهای ناتو را در عملیات جاسوسی در منطقه بالتیک، بخشی که ارتش روسیه حضور فعالی دارد تقویت می‌کند.

نیروی هوایی آمریکا مستقر در اروپا به دلایل امنیتی از ذکر شمار پهپادها و نیروهای اعزامی به استونی خودداری کرده است. این پهپادها از سال 2018 در لهستان بودند و البته برای مدتی نیز با پرواز از لهستان در رومانی ماموریت‌هایی انجام دادند. نیروی هوایی آمریکا در اروپا اعزام این پهپادها به استونی را «موقتی» عنوان کرده است.

ام‌کیو-۹ ریپر با قابلیت حمل موشک و دارای امکان کنترل از راه دور و سامانه‌های تجسسی در نیروی هوایی آمریکا در حال فعالیت است.

نیروهای دفاع ساحلی متعلق به ناوگان «بالتیک» نیروی دریایی روسیه روز یکشنبه در واکنش به رزمایش ناتو با استفاده از موشک‌های «اسکندر»، حمله‌ای موشکی را شبیه‌سازی کردند. ناوگان بالتیک در بیانیه‌ای اعلام کرد، حمله موشکی شبیه‌ سازی شده با استفاده از واحدهای تاکتیکی عملیاتی اسکندر انجام شد. این اقدام در پاسخ به رزمایش مشترک نیروهای «پیمان آتلانتیک شمالی» (ناتو) در دریای بالتیک که از ۷ ژوئن (۱۸ خرداد) آغاز شده و تا ۱۶ ژوئن (۲۷ خرداد) نیز ادامه خواهد داشت، ترتیب داده شد.

از سوی دیگر آمریکا و لهستان نیز در حال انجام رزمایش مشترک جداگانه‌ای با حضور ۴ هزار نیروی آمریکایی و ۲ هزار نیروی لهستانی هستند که از ۵ ژوئن آغاز شده و تا ۱۹ ژوئن ادامه خواهد داشت.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما