کد خبر: 596385
تاریخ انتشار :

مراقب باشیم شاید ترامپ بخواهد ماجرا جویی کند

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

«سید جلال ساداتیان» در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، درباره باید و نبایدهای سیاست خارجی ایران تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: انتخابات ریاست جمهوری آمریکا موضوع داخلی این کشور است اما نتایج آن دارای آثار منطقه‌ای و بین‌المللی است و به همین خاطر، ‌ این انتخابات از سوی بسیاری از کشورهای مختلف دنیا مورد تعقیب و رصد قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه چه کسی رییس‌جمهور می‌شود و آن فرد چه وعده‌هایی در مورد ایران داده، مهم نیست، اظهار داشت: همانطور که محمد جواد ظریف چند روز پیش در گفت‌وگو با فرید ذکریا مطرح کرد، برای ایران مهم نیست ترامپ رئیس‌جمهور شود یا جو بایدن بلکه رفتار رییس‌جمهور بعدی آمریکا در قبال ایران برای تهران مهم است. آنچه اهمیت دارد، این است که رفتار رئیس‌جمهور آتی آمریکا مبتنی بر تعهدات این کشور در برجام و در چارچوب حقوق و روابط بین‌المللی باشد. در این صورت، می‌توان به ایجاد گشایش‌هایی در روابط تهران و واشنگتن امیدوار بود.

ساداتیان با اشاره به سیاست فشار حداکثری دولت کنونی آمریکا علیه ایران تصریح کرد: ترامپ به اذعان متحدین اروپایی و روسای فعلی و قبلی شورای امنیت و همچنین دبیرکل سازمان ملل متحد نشان داده که رویکردش در مورد ایران مبتنی بر یکجانبه‌گرایی، زورگویی و اقدامات غیرقانونی است.

وی با بیان اینکه خروج آمریکا از برجام به دستور ترامپ راه هر گونه تعامل میان تهران و واشنگتن را مسدود کرد، خاطرنشان کرد: اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران، مضاعف‌تر کردن فشارها و تحریم‌ها علیه کشورمان، تحریم نهادهایی نظیر سپاه، رهبری، وزیر امور خارجه و... و همچنین ترور سردار سلیمانی موجب شده تا ایران دید مثبتی برای تعامل و گفت‌وگو با دولتی مانند ترامپ را نداشته باشد.

این دیپلمات پیشین با بیان اینکه تاکنون ایران دخالتی برای تاثیرگذاری بر روند انتخابات و نتایج آن نداشته است، ابراز داشت: هرچند آمریکایی‌ها مدعی هستند که ایران در کنار روسیه و چین می‌خواهد بر نتایج انتخابات اثر بگذارد ولی اینها صرفا اتهاماتی است که دولت ترامپ برای تحت فشار قرار دادن تهران و انحراف افکارعمومی مطرح می‌کند.

به گفته ساداتیان، لابی‌ها در سیاست آمریکا اثرگذاری بالایی دارند و دو لابی اسرائیلی آیپک و اعراب به دلیل نفوذ و پولی هنگفتی که خرج می‌کنند، در آمریکا تاثیرگذارند اما با وجود آنکه جمعیت قابل توجهی از ایرانیان در آمریکا ساکن هستند که افراد توانمند و فرهیخته‌ای هستند، اما لابی مسنجم و قدرتمند ایرانی در این کشور وجود ندارد.

وی با بیان اینکه دولت ترامپ درصدد به دست آوردن موفقیت در عرصه سیاست خارجی به ویژه در قبال ایران است، عنوان کرد: آنها می‌خواهند این موفقیت را به هر قیمتی به دست آورند بنابراین به هر وسیله‌ای متمسک می‌شوند و از تمامی ابزارها برای فشار به ایران استفاده می‌کنند تا ایران تسلیم شده و بگویند توانستیم تهران را به پای میز مذاکره بکشانیم.

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی افزود: این ادعا در حالی است که ایران می‌گوید، این واشنگتن است که میز مذاکره را ترک کرده و در صورت جبران خسارت و برگشت برجام می‌تواند به توافق هسته‌ای و میز مذاکره برگردد که به نظر می‌رسد این موضوع تا زمان برگزاری انتخابات غیرممکن باشد.

ساداتیان با تاکید بر اینکه ایران باید خنثی‌کننده اقدامات دولت آمریکا باشد، یادآور شد: احتمالا تندروها برای موفق نشان دادن خود و ایجاد التهاب‌آفرینی به منظور کسب رای بیشتر، دست به تحرکات نظامی بزنند کماآنکه طی روزهای گذشته یک ناو هواپیمابر نظامی آمریکایی از تنگه هرمز عبور کرده و در خلیج فارس حضور دارد.

وی با تاکید بر اینکه احتمال ماجراجویی از سوی دولت ترامپ علیه ایران وجود دارد، عنوان کرد: اگر بر مبنای شرایط کنونی رای‌گیری در آمریکا انجام شود، ترامپ همچنان از بایدن عقب است و به همین خاطر، تندروها مجبور به ایجاد شرایطی برای جبران این فاصله هستند.

سفیر اسبق ایران در لندن با بیان اینکه ترامپ می‌خواهد با شکست ایران به پیروزی برسد، گفت: دولت کنونی آمریکا در موضوعات سیاست خارجی موفق نبوده است. آنها طی سه سال اخیر سیاست فشار حداکثری را علیه ایران در پیش گرفته‌اند و با وجود آنکه این سیاست‌ها فشارهای شدیدی علیه ایران ایجاد و مشکلاتی زیادی را برای مردم فراهم کرده اما این اقدامات موجب به زانو درآمدن مردم و عقب‌نشینی دولت نشده است.

ساداتیان با اشاره به روانشناسی ترامپ اظهار داشت: ترامپ فردی است که براساس کیش‌شخصیتی، توهم و خودمحوری با دنیا و نه فقط در ایران رفتار می‌کند و همین مسئله موجب بروز شکاف‌های جدی میان آمریکا و متحدان این کشور از جمله اروپایی‌ها شده است.

وی اتخاذ تدابیر لازم از سوی ایران برای خنثی کردن نقشه‌های تندروها را ضروری دانست و تصریح کرد: بهانه‌ای که آمریکایی‌ها از قالب آژانس دنبال می‌کردند، می‌توانست به تهدیدی جدی تبدیل شود اما ایران مسئولانه و مدبرانه این تهدید را به فرصت تبدیل و بهانه را از آمریکایی‌ها گرفت.

این کارشناس مسائل بین‌الملل اضافه کرد: آمریکایی‌ها با جوسازی و انجام اقدامات نمایشی می‌خواهند علیه ایران فضاسازی کنند. طرح بحث تلاش ایران برای ترور سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی در راستای انتقام ترور سردار سلیمانی هم در این چارچوب بود.

ساداتیان درباره رویکرد ترامپ در صورت انتخاب مجدد به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا درباره ایران خاطرنشان کرد: من فکر می‌کنم اگر ترامپ رئیس‌جمهور شود، اقدامات تندتری علیه ایران در چهار سال آینده انجام دهد. او نشان داده به تنها چیزی که تعهد دارد، حفظ منافع اسرائیل و حمایت بی چون و چرا از آنهاست.

به گفته این دیپلمات پیشین، ترامپ در این مدت تلاش بسیاری برای جلب نظر صهیونیست‌ها و لابی‌های اسرائیلی کرده است و در صورتی که مجددا رئیس‌جمهور شود، تعهد بیشتری نسبت به گذشته در قبال اسرائیل خواهد داشت.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما