کد خبر: 598511
تاریخ انتشار :

تاکید مقام‌های روسیه بر توسعه همکاری‌های دفاعی با ایران

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

مقام‌های روسیه معتقدند که تهران شریک مطمئن مسکو است و دو کشور می توانند ساختار همکاری های خود را در عرصه های مختلف توسعه دهند که حوزه همکاری های فنی-نظامی نیز شامل آن می شود.

این دیدگاه در هفته های اخیر که آمریکا در تمدید محدودیت تسلیحاتی ایران در شورای امنیت شکست خورد بارها از سوی مقام های روسیه اعلام شد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه ابتدا موضعکشورش را در مورد لغو محدودیت تسلیحاتی ایران بیان و بر توسعه همکاری های مسکو و تهران تاکید کرد.

وزیر امور خارجه روسیه روز اول مهر ماه در گفت وگو با شبکه تلویزیونی العربیه(دفتر نمایندگی نیویورک) که متن آن در سایت وزارت خارجه روسیه منتشر شد تصریح کرد: تحریم تسلیحاتی ایران پس از به سر آمدن موعد آن در روز ۲۷مهرماه سال جاری( ۱۸ ماه اکتبر) لغو خواهد شد.

وی افزود: شورای امنیت در قطعنامه ۲۲۳۱ مطابق با بند هفتم منشور سازمان ملل که برجام را تایید می کند خاطرنشان کرد که ارسال تسلیحات به ایران و از این کشور موضوع مورد بررسی شورای امنیت است.

لاوروف گفت: روز ۱۸ ماه اکتبر سال ۲۰۲۰ تحریم ارسال تسلیحات به ایران و از این کشور متوقف خواهد شد. تحریم تسلیحاتی وجود ندارد و هیچ گونه محدودیتی پس از این تاریخ اعمال نخواهد شد.

وی با بیان اینکه نمی توانم از طرف مقام های آمریکایی سخن بگویم زیرا آنها سخنان عجیب زیادی را بر زبان می رانند، اظهار کرد: اما من احتمالا یک موضوع را می دانم زمانی که مقام های آمریکایی بطور رسمی ادعا می کنند که همچنان عضو برجام هستند من فقط می توانم به آنها یاداوری کنم که به مقررات احترام بگذارند.

ریابکوف: از تحریم های آمریکا در همکاری با ایران نمی ترسیم

سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه و مذاکره کننده ارشد هسته ای و موشکی این کشور نیز اعلام کرد که روسیه از تحریم های آمریکا نمی ترسد زیرا به آن عادت کرده است.

به گفته وی مسکو همکاری ها با تهران را در حوزه های مختلف گسترش می دهد و همکاری های دو کشور در حوزه فنی -نظامی بستگی به نیاز دو طرف و آمادگی متقابل برای چنین همکاری در فضای آرام توسعه خواهد یافت.

شریک مطمئن خود برای توسعه همکاری ها با روسیه

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه با تاکید بر لزوم توسعه روابط ایران و روسیه تصریح کرد: برای ما ایران شریک مطمئن در بسیاری از عرصه ها است.

وی در پاسخ به سوالی در باره موضع روسیه در خصوص پایان یافتن تحریم تسلیحانی ایران در ۱۸ اکتبر (‌۲۷ مهر) گفت: همه امکانات و فرصت ها که باتوجه به منقضی شدن بخشی از موارد درباره همکاری ها تسلیحاتی در قطعنامه ۲۲۳۱ بوجود می آید برای همکاری‌های دوجانبه به نفع مردم دو کشور روسیه و ایران بطور شایسته مورد توجه قرار خواهد گرفت.

گشوده شدن باب همکاری های فنی نظامی روسیه با ایران

سفیر روسیه در ایران با بیان اینکه روسیه در همکاری های فنی -نظامی با ایران از تحریم های آمریکا هراسی ندارد، خاطرنشان کرد: در این عرصه دورنمای معینی برای همکاری گشوده می شود.

لوان جاگاریان در گفت وگو با خبرگزاری روسی اینترفاکس گفت: پایان محدودیت تسلیحاتی در مورد ایران بدون شک همکاری ما (روسیه) با این کشور در عرصه تسلیحاتی را تسهیل می کند.

سفیر روسیه در ایران گفت: علت آن مشخص نیست که چرا این رویداد (پایان محدودیت تسلیحاتی) چنین سر و صدایی در رسانه ها و محافل سیاسی- اجتماعی شماری از کشورها برانگیخته است. به نظر ما هیچ چیز خارق العاده ای رخ نخواهد داد. با این حال باید خاطرنشان کرد که روسیه مطابق با معیارهای قوانین بین المللی عمل می کند و به تعهدات خود بطور کامل پایبند است.

وی ادامه داد: آنچه که مربوط به تحریم های یکجانبه آمریکا می شود، روسیه قدرت بزرگ است و واشنگتن از ترساندن ما با این تهدیدها هیچ موفقیتی بدست نمی آورد.

سفیر روسیه در واکنش به اینکه آیا این نگرانی و خطر وجود دارد که تهران از لغو محدودیت تسلیحاتی برای تحکیم مواضع خود استفاده کند و رویارویی با رقبای منطقه ای خود را تشدید می کند؟ گفت: واقعا بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی و برخی کشورهای حوزه خلیج فارس روابط پیچیده ای برقرار شده است.

وی افزود: تنش های موجود تا اندازه زیادی به دلیل حضور نظامی گسترده آمریکا در منطقه و نیز سیاست واشنگتن برای تحویل گسترده تسلیحات به شماری از کشورهای منطقه خاورمیانه بوده است. این عامل در کنار مساله فعالیت پایگاه های نظامی متعدد آمریکا در منطقه و خصومت جویی آشکار کاخ سفید به دولت ایران، نمی تواند نگرانی مقام های ایران را برنیانگیزد.

به گفته سفیر روسیه، جمهوری اسلامی ایران در چنین شرایطی همانند سایر کشورهای مستقل از حق کامل برای تحکیم و تقویت توانمندی دفاعی نیروهای مسلح برخوردار است. روسیه بارها ابتکارهای مسالمت آمیزی را برای بهبودی اوضاع منطقه و برقراری گفت وگوهای سازنده بین بازیگران منطقه ای مطرح کرده است.

وی تصریح کرد: به عقیده ما حسن نیت از سوی کشورهای خاورمیانه به همراه سهم مثبت قدرت های جهانی امکان دستیابی به پیشرفت های قابل توجه در روند تثبیت اوضاع در این منطقه پر خطر جهان را فراهم می کند.

جاگاریان خاطرنشان کرد: روسیه در دوره ریاست خود بر شورای امنیت سازمان ملل در ماه اکتبر جاری مصمم است حداکثر تلاش ها را در این عرصه بکار گیرد.

به گزارش ایرنا، بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ملل متحد و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از امروز ۲۷ مهر همه محدودیت‌های تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی ایران و همچنین اقدامات و خدمات مالی مرتبط با آن و تمامی ممنوعیت‌-های ورود یا عبور از قلمرو دولت‌های عضو ملل متحد که پیش از این علیه برخی از شهروندان و مسئولین نظامی ایران تحمیل شده بودند، به صورت خودکار خاتمه یافت.

جمهوری اسلامی ایران بامداد امروز با انتشار بیانیه‌ای رسمی در خصوص پایان محدودیت‌های تسلیحاتی ایران تاکید کرد که براساس یکی از نوآوریهای برجام، اختتام قطعی و بدون قید و شرط محدودیت‌های تسلیحاتی و ممنوعیتهای مسافرتی مستلزم هیچگونه تصویب قطعنامه جدیدی نیست و هیچ نیازی به صدور بیانیه و یا هیچ اقدام دیگری از سوی شورای امنیت ملل متحد ندارد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما