کد خبر: 605790
تاریخ انتشار :

لاوروف: آمریکا در دولت بایدن هم به تصمیمات دسته جمعی پایبند نخواهد بود

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه‌نیوز، به نقل از خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در اظهاراتش طی نشستی از طریق ویدیو کنفرانس با شرکت کنندگان در اجلاسی تحت عنوان " گفتگو به نام آینده" تاکید کرد، آمریکا از یونسکو، شورای حقوق بشر سازمان ملل و توافق آب و هوایی پاریس خارج شده است.

او بیان کرد: برخی می گویند دولت جدید آمریکا بیشتر به بازگشت به نهادهای بین المللی مایل خواهد بود اما روند فعلی نشان می دهد اگر حتی آمریکا دوباره به برخی سازمان های بین المللی بپیوندد، به روشنی این سیگنال را می دهد که مایل به پایبندی به تصمیم های دسته جمعی که کاملا منعکس کننده منافع آمریکا نباشند نیست و چنین تصمیمهایی هم غیرممکن هستند.

این دیپلمات ارشد روسیه به جایگاه آمریکا در سازمان تجارت جهانی اشاره کرده و گفت: نهاد حل مناقشه سازمان تجارت جهان سالهاست به یک دلیل ساده غیرفعال است: حدنصابی برای کارکرد آن لازم است و آمریکا همچنان تلاشها برای تشکیل یک حدنصاب را بلوکه می کند. و از آنجا که این مکانیزم ناکارآمد است، در نظر گرفتن شکایتها علیه آمریکا که اتحادیه اروپا و دیگر کشورها در سازمان تجارت جهان ثبت کنند غیر ممکن است.

به گفته او، چنین اقداماتی آشوب در تجارت جهانی ایجاد می کنند و آنهایی که ابزارهای مالی کلیدی همچون دلار و سیستم سوئیفت را کنترل می کنند به دنبال بهره برداری از آن هستند.

وزیر امور خارجه روسیه همچنین بر لزوم برگزاری نشست رو در روی اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل در شرایط کنونی تاکید کرده و گفت: البته آن را می توان از طریق ویدیوکنفرانس برگزار کرد، با توجه به اهمیت و پیچیدگی مشکلات انباشته شده، یک نشست رو در رو لازم است. من امیدوارم هستم آن را در آینده نزدیک برگزار کنیم.

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما