کد خبر: 608595
تاریخ انتشار :

محمود علیزاده طباطبایی: انزوای بین‌المللی تهدید جدی پیش ‌روی ایران است / بالغ بر ۱۵ میلیون نیروی آموزش‌دیده و آماده به کار فرصت مهمی برای توسعه کشور است

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، محمود علیزاده طباطبایی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین درباره مهم‌ترین تهدید نظام جمهوری اسلامی در یک دهه پیش رو گفت: بزرگ‌ترین تهدید و بزرگ‌ترین فرصت ما در آینده تعامل‌مان با دنیا یا روگردانی از این تعامل است.

او ادامه داد: اگر تعامل ما با دنیا سازنده باشد، فرصتی برای توسعه اقتصادی، پیشرفت و آبادانی برای خود فراهم می‌کنیم.

علیزاده بالغ بر ۱۵ میلیون نیروی آموزش‌دیده و فارغ‌التحصیل دانشگاهی را فرصتی بی‌بدیل برای استفاده به سمت توسعه قلمداد کرد و گفت: با توجه به ظرفیت‌ها و نیروی انسانی آموزش‌دیده‌ای که داریم- که همه در سن کار و فعالیت هستند و متاسفانه بخش اعظمی از این گروه بیکارند- می‌توانیم عرصه‌های تولیدی و توسعه‌ای را بیش از پیش فعال کنیم.

او در ادامه افزود: با وجود همه فرصت‌هایی که در اختیار داریم، به واقع بدون تعامل با دنیا به جایی نمی‌رسیم چراکه کشورها بدون تعامل با دنیا به توسعه دسترسی پیدا نمی‌کنند.

علیزاده یکی از تهدیدات نظام جمهوری اسلامی در یک دهه آتی را نیز «انزوا» به شمار آورد و گفت: ما تجربه خوبی در خروج از انزوا داریم چراکه بعد از اتمام جنگ در همین وضعیت انزوا بودیم، ارتباط‌مان با همه دنیا و همسایه‌ها قطع بود، اما با سیاست‌های مرحوم هاشمی توانستیم با تمام همسایه‌ها و دنیا ارتباط برقرار کنیم و دیدیم که نتیجه گرفتیم.

عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی درباره این مقطع تاریخی توضیح داد: کشوری که در فقر بود و خزانه خالی داشت و جنگ‌زده بود خرابی را بازسازی کرد و زیربناها را ساخت و همان سرمایه‌گذاری‌ها با منابع مختلف داخلی و خارجی در زمان مرحوم هاشمی منجر به گشایش تولید در زمان دولت آقای خاتمی شد.

علیزاده در تشریح وضعیت فعلی نیز گفت: الان در یک جنگ اقتصادی با همه دنیا هستیم. نتیجه همه زحمات ما در عراق و حتی در افغانستان به جیب کشورهای دیگر می‌رود، بنابراین تعامل سازنده مهم است.

او اضافه کرد: بزرگ‌ترین تهدید تحریم‌های خارجی است. مقام رهبری نیز اخیراً شرط مذاکره را نه برگشتن به برجام که برداشتن تحریم عنوان کردند.

سید محمود علیزاده طباطبایی در پایان گفت: تصور می‌کنم تعامل سازنده با دنیا هم تهدید است و هم فرصت؛ اگر عاقلانه رفتار کنیم فرصت و در غیر این صورت تهدیدی بزرگ برای خودمان در دهه پیش رو ایجاد کرده‌ایم.

چکیده گفت‌وگو با محمود علیزاده طباطبایی

-بزرگ‌ترین تهدید و بزرگ‌ترین فرصت ما در آینده تعامل‌مان با دنیا یا روگردانی از این تعامل است -اگر تعامل ما با دنیا سازنده باشد، فرصتی برای توسعه اقتصادی، پیشرفت و آبادانی برای خود فراهم می‌کنیم -کشورها بدون تعامل با دنیا به توسعه دسترسی پیدا نمی‌کنند -بعد از جنگ با سیاست‌های مرحوم هاشمی توانستیم با تمام همسایه‌ها و دنیا ارتباط برقرار کنیم -به دلیل جنگ اقتصادی با دنیا نتیجه همه زحمات ما در عراق و حتی در افغانستان به جیب کشورهای دیگر می‌رود

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما