کد خبر: 611387
تاریخ انتشار :

توصیه یک عضو شورای ائتلاف به جامعه روحانیت مبارز

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، «عبدالرحمان معاشر» روز جمعه در گفتگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، همچنین افزود: به نظرم جامعه روحانیت وارد بحث مصداقی انتخابات نخواهد شد و این موضوع را به همان مجموعه‌ای که با تجربه است و سابقه مدیریت انتخابات مختلف را داشته، خواهد سپرد و احتمالاً با همین مدل اجماع بسیار بزرگی در کشور شکل می‌گیرد و همه جریان‌ها و گروه‌های سیاسی حول محور و پرچم شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب عمل خواهند کرد.

رییس هیات موسس جمعیت گفتمان انقلاب اسلامی افزود: شورای وحدت به نوعی همان جامعه روحانیت مبارز است. اعتقاد دارم در نهایت جامعه روحانیت و شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب اجماع خواهند کرد و کنار هم خواهند نشست.

وی خاطرنشان کرد: اگر جامعه روحانیت مبارز نامزد مشخصی را معرفی کند و رای نیاورد، باعث آسیب به جایگاه جامعه روحانیت خواهد شد، به نظرم جامعه روحانیت مبارز با درایت‌تر از این است که بخواهد وارد چنین کارزاری شود.

معاشر درباره رویکرد اصولگرایان در حوزه انتخابات شورا‌های شهر و روستا گفت: به نظرم حتی در موضوع شورا‌ها هم در شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب و کلیت بدنه نیرو‌های انقلابی اجماع صورت می‌گیرد و طیف‌های مختلف لیست‌های جداگانه نخواهند داد، چون هزینه بسیار زیادی دارد و بعید است که جامعه روحانیت در بخش شورا‌ها که خیلی بحث ریز و کوچکی است بخواهد خودش را هزینه کند.

این فعال اصولگرا در مورد جریان حامی رییس دولت دهم عنوان کرد: تصمیم گیری در مورد حضور او در انتخابات باید شورای نگهبان سپرده شود. افرادی که در گذشته دور او جمع شده بودند، بدنه نیرو‌های انقلابی بودند. رییس دولت دهم طیف و جریان ندارد و این جریان نیرو‌های انقلاب بود که حول او حلقه زده بودند. طبیعی است اگر او از مسیر ولایت خارج شود، آن بدنه در پی او نخواهند رفت.

معاشر درباره احتمال غیبت اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ و رقابت درون اصولگرایی، اظهار کرد: اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس یازدهم به نوعی کنار کشیدند و رقابت میان یک جناح شکل گرفت، طبیعی بود مورد اقبال مردم قرار نگیرد. مردم دوست دارند همه گروه‌های سیاسی در انتخابات نقش داشته باشند. توصیه می‌کنم که جریان اصلاحات در ۱۴۰۰ حضور پررنگ داشته باشد و گزینه‌های مختلفی را معرفی کند.

این فعال اصولگرا ادامه داد: پیشنهاد می‌کنم اصلاح‌طلبان به جای معرفی گزینه‌های مشکل دار در این دوره افراد جوان، نخبه، توانمند و جدید معرفی کنند. تاکنون مدل کار جریان اصلاحات این بوده که افرادی را که از قبل احتمال رد صلاحیت آن‌ها زیاد بود را معرفی می‌کردند.

معاشر درباره احتمال رقابت درون جریانی اصولگرایان در صورت غیبت جریان رقیب در انتخابات ۱۴۰۰، گفت: اطمینان داشته باشید جریان انقلابی برای انتخابات ۱۴۰۰ متحد خواهد شد و با یک گزینه وارد صحنه انتخابات می‌شود و حتی اگر جریان اصلاحات ورود نکند، ائتلاف نیرو‌های انقلاب با همان یک گزینه مسیر انتخابات را طی خواهد کرد.

وی در ارزیابی کیفیت مشارکت مردم در انتخابات، گفت: در انتخابات ۱۴۰۰ مردم و به ویژه جوانان باید حضور داشته باشند. دولتی که در ۱۴۰۰ شکل می‌گیرد نخستین دولت در گام دوم انقلاب است. نگاه حضرت آقا به حضور جوانان در حوزه مدیریتی کشور است، به همین دلیل جوان‌ها می‌توانند موثر باشند. ما حدود ۳۵ میلیون جوان داریم که آماده هستند برای آینده کشور تصمیم بگیرند. البته برای تحقق این مهم گروه‌های مختلف، احزاب و تشکل‌ها، حتی جریان اصلاحات و انقلابی باید دست به دست هم دهند و حضور پررنگی داشته باشند که بتوانیم انتخاباتی با شکوه رقم بزنیم.

معاشر در ادامه سخنانش با اشاره به فرا رسیدن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، یادآور شد: در آستانه چهل و دومین بهار انقلاب اگر بخواهیم مقایسه‌ای صورت دهیم، باید گفت که پس از انقلاب دستاورد‌های بسیار زیادی داشته ایم. در حوزه‌هایی، چون اقتصادی و تولید علم در رژیم گذشته جایگاهی در دنیا نداشتیم، ولی امروز در حوزه تولید علم دررتبه شانزدهم جهان قرار داریم.

رییس هیات موسس جمعیت گفتمان انقلاب اسلامی افزود: ایران رتبه بیستم ثبت اختراع در جهان است. البته در مجموع شاخص‌های مالکیت معنوی جهانی با احتساب مخترعان مقیم و غیرمقیم، ایران رتبه ۱۱ جهان را دارد، در حالی که در رژیم گذشته، ایران در رتبه نود و پنجم جهان از حیث ثبت اختراع قرار داشت. در بحث صنعتی امروز جزو برترین‌های جهان هستیم.

معاشر ادامه داد: قبل از انقلاب در پزشکی رتبه چهل و سوم جهان بودیم، ولی امروز در رتبه دهم هستیم. رتبه ورزشی ما ۷۰ بود، رتبه‌ای که اکنون به ۱۳ رسیده است. در بحث هوافضا در گذشته جایگاهی نداشتیم، ولی امروز جزو قدرت‌های هوافضا هستیم، این دستاورد‌ها به برکت انقلاب اسلامی شکل گرفته است.

وی ادامه داد:، اما در حوزه اقتصادی و معیشت امروز مشکلاتی داریم که امیدواریم با برنامه‌ریزی این مشکل برطرف شود تا مردم بتوانند طعم شیرین رفاه و آرامش را تجربه کنند.

این فعال اصولگرا گفت: رژیم سابق تحت فرمان آمریکا و انگلیس بود و با تصمیم و خواست این کشورها، بخش‌هایی از کشور را واگذار کرد. در مقطعی انگلیسی‌ها به رژیم پهلوی دستور دادند بحرین را واگذار کند و این رژیم به خواست آن‌ها عمل کرد. حاکمان ایران در رژیم گذشته سر سپرده تام و تمام خارجی‌ها بودند و بیگانگان تصمیم می‌گرفتند که ما چگونه عمل کنیم، ولی امروز ایران در منطقه و جهان از ظرفیت‌های خیلی خوبی برخوردار است.

وی افزود: امروز جزو قدرت برتر نظامی منطقه هستیم. نگاه کشور‌های منطقه خاورمیانه به ایران است که ببینند ایران چگونه عمل می‌کند. آیا مشکلات سوریه و عراق بدون دخالت و مشارکت ایران حل می‌شد؟ دیدیم که سردار شهید قاسم سلیمانی با حضورش در عراق مانع اشغال آن کشور از سوی داعش شد.

معاشر خاطرنشان کرد: در همان مقطع آمریکایی‌ها به این جمع‌بندی رسیدند که برای حل مشکلات عراق باید با ایران مذاکره کنند که جلسات متعددی در این‌باره برگزار شد که بتوانند مشکلات منطقه را حل کنند؛ بنابراین نقش ایران در منطقه پررنگ است و کشور‌های جهان بدون ایران در منطقه نمی‌توانند به تصمیم مهمی برسند.

وی اظهار کرد: در سوریه دیدیم که ایران چگونه توانست با همکاری روسیه ورق بازی را به نفع بشار اسد عوض کند، در حالی که غربی‌ها دنبال این بودند که بشار اسد را از قدرت را کنار کنند و فرد دیگری را حاکم کنند، ایران اجازه نداد این اقدام به نتیجه برسد.

منبع: ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما