کد خبر: 611756
تاریخ انتشار :

نخست‌وزیر تونس 5 وزیر کابینه را برکنار کرد

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

«هشام المشیشی» نخست‌وزیر تونس امروز (دوشنبه - ۱۵ فوریه)، طی حکمی، پنج وزیر کابینه خود را که در تاریخ ۲۶ ژانویه گذشته از پارلمان رأی اعتماد گرفته بودند، برکنار و پنج وزیر جدید به جای آنها معرفی کرد.

به نوشته خبرگزاری رسمی تونس، «محمد بوسته» وزیر دادگستری، «سلوی الصغیر» وزیر صنایع، انرژی و معادن، «کمال دقیش» وزیر جوانان و ورزش، « لیلی جفال» وزیر املاک و امور مستغلات و «عاقصه البحری» وزیر کشاورزی و منابع آبی و شیلات، پنج وزیری هستند که امروز بر کنار شدند و نخست‌وزیر تونس پنج فرد دیگر را به عنوان سرپرست‌های جدید این وزارت‌خانه‌ها معرفی کرد.

بنا بر این گزارش، سرپرستی وزارت دادگستری به «حسناء بن سلیمان»، وزارت صنایع، انرژی و معادن به «محمد بوسعید»، وزارت املاک و امور مستغلات به «احمد عظوم»، وزارت کشاورزی و منابع آبی و شیلات به «محمد فاضل کریم» و وزارت جوانان و ورزش به «سهام العیادی» واگذار شد.

المشیشی همچنین اعلام کرد که آماده پذیرش و بررسی کلیه راهکارهای ضامن تکمیل روند ترمیم کابینه است تا وزرا مستقیما بتوانند در چارچوب قانون اساسی به وظایف خود عمل کنند.

«قیس سعید» رئیس جمهور تونس، در ۲۶ ژوئیه گذشته، المشیشی٬ وزیر کشور وقت تونس را مامور تشکیل دولت جدید کرده بود. تونس بیش از دو هفته است که در پی ادای سوگند 11 وزیر جدید کابینه المشیشی با بحران جدیدی مواجه شده است. رئیس‌جمهور تونس به روند ترمیم کابینه ملاحظاتی دارد و به انتخاب برخی وزرا که به اعتقاد او دارای پرونده‌های فساد و مسائلی که منافع ملی را تهدید می‌کند، هستند، اعتراض دارد. همین امر نوعی بحران قانونی میان او و نخست‌وزیر ایجاد کرده است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما