کد خبر: 612728
تاریخ انتشار :

در گفتگو با «نامه نیوز» مطرح شد

چمران: کاندیدا نشدن رئیسی به خاطر ترجیح خدمتگزاری است/ چندکاندیدایی قبلا هم تجربه شده و جدید نیست

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، اصولگرایان در هفته‌های گذشته همه تلاش خود را برای ترغیب سید ابراهیم رئیسی به کاندیداتوری در انتخابات پیش رو کرده‌اند، اما اینطور که معلوم است به نتیجه مورد نظر خود نرسیدند. نه تلاش‌های شورای وحدت که به گفته غلامرضا مصباحی مقدم در قالب دعوت رسمی بیان شده بود، به نتیجه رسیده و نه دعوت اعضای خبرگان و نامه‌ای که برخی در مجلس نوشتند. آنطور که توکلی بینا، عضو شورای مرکزی حزب موئتلفه خبر داده است رئیسی دعوت اصولگرایان را نپذیرفته است. پاسخ منفی رئیسی طبق گفته مصباحی مقدم در قالب پاسخ رسمی بیان نشده، اما در نتیجه امر تفاوتی ایجاد نمی‌کند. نیامدن رئیسی به اندازه آمدنش در نتیجه این انتخابات اثرگذار است و اصولگریان خوب می‌دانند که در پی این تصمیم قاضی القضات رسیدن به اجماع و کاندیدای واحد سخت خواهد بود. با این حال برخی از چهره‌های اصولگرا تلاش دارند که بد به دل خود راه نداده و به جای ناامید شدن منتظر ورود و نهایی شدن کاندیدا‌های دیگر بمانند. مهدی چمران از جمله همین سیاسیون است. چمران معتقد است که چندکاندیدایی پدیده‌ای جدید نیست و نباید نسبت به آن نگران شد. وی همچنین معتقد است که نیامدن رئیسی به خاطر ترجیح خدمت گذاری به مسائل دیگر است.

*خبر‌ها از این حکایت دارد که آقای رئیسی پیشنهاد کاندیداتوری از سوی اصولگرایان را رد کرده‌اند، به نظر شما علت آن چیست؟ من نمی‌دانم که ایشان چه دلیلی برای این کار داشته است و قاعدتا خودشان باید توضیح دهد، اما با توجه به شخصیت ایشان که خدمت گذاری را اصل می‌داند، تصور این است که به خاطر انجام برنامه‌ها و ماموریت‌های خود در قوه قضاییه، نپذیرفته‌اند و به این وظایف خود در این جایگاه بیش از هر امر دیگری اهمیت داده‌اند.

*نیامدن آقای رئیسی چه تاثیری بر آرایش نیرو‌های اصولگرا خواهد داشت؟ برای پاسخ به این سوال هم باید بیشتر صبر کرد و دید که اصلا چه کسانی کاندید می‌شوند و چه کسانی نمی‌شوند.

*قبلا گفته بودید که آمدن آقای رئیسی موجب حذف قالیباف خواهد شد، حالا که رئیسی نمی‌آید، گمانه کاندیداتوری قالیباف تقویت می‌شود؟ اینکه آقای قالیباف مایل است کاندیدا شود یا نشود را نمی‌دانم. باید ببینیم چه تصمیمی در این رابطه می‌گیرد.

*نیامدن آقای رئیسی موجب عدم اجماع و تکثر کاندیدا‌ها خواهد شد؟ درست است که اگر آقای رئیسی می‌آمد، افراد کمتر ترغیب و تشویق می‌شدند که وارد رقابت شوند، اما بحث چند کاندیدایی چیز جدیدی نیست که بگوییم با نیامدن آقای رئیسی رقم می‌خورد. بالاخره در انتخابات قبلی نیز علاوه بر آقای رئیسی کاندیدا‌های دیگری آمده بودند و در نهایت هم فقط آقای قالیباف به نفع او کنار رفت. یعنی آقای میرسلیم تا پایان کار به رقابت ادامه داد بنابراین موضوع چند کاندیدایی قبلا هم سابقه داشته است.

*فکر می‌کنید با کاندیدا نشدن آقای رئیسی شانس موفقیت اصولگرایان کاهش می‌یابد؟ فرقی نمی‌کند. البته ایشان شخصیت خاصی دارند و قاعدتا توجه به ایشان بیش از سایر گزینه‌ها است و نظرسنجی‌ها نیز این را نشان می‌دهد، اما به طور کلی باید دید که رقابت‌ها چطور پیش می‌رود و چه کسانی کاندیدا خواهند شد. از حالا نمی‌توان گمانه‌زنی کرد که نتیجه چه خواهد بود.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما