کد خبر: 613220
تاریخ انتشار :

در گفت‌وگو با «نامه‌نیوز» مطرح شد

اسماعیل گرامی‌مقدم: اصلاح‌طلبان دیگر خود را خرج اعتدالیون نمی‌کنند/ کارگزاران در نهایت به نظر نهاد اجماع‌ساز تمکین می‌کند/ اصلاح‌طلبان به آن بلوغ رسیده‌اند که تجربه سال84 را تکرار نکنند/ چک سفید امضا به هیچ نامزدی نمی‌دهیم/ دوره رودست‌زدن تمام شده است

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه‌نیوز: برنامه انتخاباتی اصلاح‌طلبان هنوز به طور کامل روشن نیست زیرا از یک‌سو بنای نهاد اجماع‌ساز حمایت از یک نامزد کاملا اصلاح‌طلب است و از سوی دیگر همچنان از برخی احزاب عضو این نهاد مانند حزب کارگزاران سازندگی شنیده می‌شود که هنوز احتمال حمایت از نامزدی ائتلافی مانند علی لاریجانی یا حمایت از فردی غیرجناحی مانند محمدجواد ظریف وجود دارد.

اسماعیل گرامی‌مقدم، از اعضای نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان درباره دیدگاه حاکم بر این نهاد در مواجهه با نامزدهای غیراصلاح‌طلب بیان کرد: «خانم آذرمنصوری به عنوان سخنگوی نهاد اجماع‌ساز اخیرا اعلام کردند که اگر نامزد اصلاح‌طلبان ردصلاحیت شود، خواهیم گفت که نامزدی نداریم. این سخن از سوی سخنگوی نهاد اجماع‌ساز بیان شده است و می‌توان به عنوان موضع رسمی این تشکل دانست. اصلاح‌طلبان در این دوره خود را خرج اعتدالیون نمی‌کنند و به‌هیچ‌وجه نمی‌خواهند که از یک نامزد غیراصلاح‌طلب حمایت کنند زیرا تجربه حمایت از آقای روحانی وجود دارد».

او ادامه داد: «به نظرم فضا اصلا به گونه‌ای نیست که اجازه حضور هیچ اصلاح‌طلبی به عرصه انتخابات مهیا نباشد و اگر مسئولان بررسی صلاحیت‌ها به سخنان اخیر رهبری انقلاب توجه کنند، به هیچ‌وجه فضای انتخابات را یک‌دست نمی‌کنند زیرا رهبری تأکید کردند که باید مشارکت حداکثری در انتخابات رخ دهد و مشارکت بالا هم با حذف اصلاح‌طلبان از صحنه رقابت محقق نمی‌شود؛ بنابراین اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست‌جمهوری1400 نامزد خواهند داشت اما به هرحال باید صبر کرد و دید که چه نامزدهایی تأییدصلاحیت می‌شوند و بعد از آن نهاد اجماع‌ساز با سازوکاری که تعیین خواهد شد، بر یک نامزد اصلاح‌طلب اجماع کند و او به جامعه معرفی شود».

این فعال سیاسی در پاسخ به این پرسش که آیا احزابی مانند کارگزاران که هنوز تمایل به حمایت از نامزد ائتلافی دارند، به نظر نهایی نهاد اجماع‌ساز تمکین می‌کنند یا خیر، بیان کرد: «حزب کارگزاران عضو نهاد اجماع‌ساز است و حتما در نهایت به نظر نهایی تمکین می‌کند زیرا اقتضای اجماع همین است که اگر نظر مخالفی هم داشتیم به نظر اکثریت تن بدهیم؛ هرچند تا اینجای کار که اختلافی هم در کار نبوده است. البته این امکان وجود دارد که احزاب و گروه‌هایی به صورت مستقل بروند و از نامزدی غیر از آن فردی که نهاد اجماع‌ساز معرفی می‌کند، حمایت کنند که این دیگر به نهاد اجماع‌ساز ربطی ندارد اما من باور دارم که اصلاح‌طلبان به آن بلوغ رسیده‌اند که تجربه سال84 را تکرار نکنند و همه بر یک نامزد به اجماع برسند».

او همچنین درخصوص احتمال حمایت اصلاح‌طلبان از محمدجواد ظریف هم اظهار کرد: «آقای ظریف شخصیت محترمی در میان اصلاح‌طلبان است اما نکته‌ای فراتر از این را بیان می‌کنم؛ آنکه اصلاح‌طلبان در این دوره چک سفیدامضایی به هیچ نامزدی نمی‌دهند و تعدادی از احزاب عضو در نهاد اجماع‌ساز خواهان تنظیم میثاق‌نامه‌ای هستند که اگر نامزد مورد نظر آن میثاق‌نامه را امضاء کرد، از او حمایت شود زیرا همه اصلاح‌طلبان معتقدند که دوره رودست‌زدن تمام شده است».

گرامی‌مقدم در پایان درباره نامه محمد خاتمی به رهبر انقلاب هم گفت: «من از جزئیات نامه آقای خاتمی به رهبر انقلاب اطلاعی ندارم و تا زمانی که مفاد کامل آن منتشر نشود، نمی‌توان درباره آن نامه اظهارنظر کرد».

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما