کد خبر: 614052
تاریخ انتشار :

در گفتگو با «نامه نیوز» مطرح شد

حقیقت‌پور: قرار نیست دولت احمدی‌نژاد را تکرار کنیم/ می‌خواهیم این بار یک هندوانه بریده سر میز بیاوریم نه یک هندوانه سر بسته دیگر/احمدی نژاد خیلی خوب حرکت کرده بود

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، سعید محمد به واسطه استعفا از سمت فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیاء و اعلام کاندیداتوری این روز‌ها در مرکز توجه است. برخی او را یک گزینه جدی تلقی کرده و برخی نیز معتقدند که شانسی ندارد. گروه از سیاسیون سعید محمد را رقیب جدی و خطرناکی با محمدباقر قالیباف - درصورت کاندیداتوری- و برخی هم تکرار تجربه احمدی‌نژاد می‌دانند. در این میان، اما برخی مثل بادامچیان استعفا از فرماندهی قرارگاه را کافی ندانسته و از وجود شائبه استفاده از امکانات سپاه سخن می‌گویند! منصور حقیقت‌پور، فعال سیاسی اصولگرا از آن گروه سیاسیونی است که مسیر محمد تا پاستور را چندان هموار تصور نمی‌کند. معتقد است که او حداقل ۱۰، ۲۰ سال تجربه برای ریاست جمهوری کم دارد و مناسب ریاست جمهوری نیست.

*شانس سعید محمد را در این انتخابات چقدر می‌دانید؟ شانس زیادی برایش نمی‌بینم.

*چرا اینطور فکر می‌کنید؟ به هر حال ما امروز نیازمند رئیس جمهوری هستیم که دارای وزن قابل قبول و منطقی در ارائه اندیشه‌های سیاسی، مدیریت اقتصادی، رفتار در سطح بین‌الملل، شناخت مسائل امنیتی، اجتماعی، فرهنگی و ... باشد. به نظر من ورود به این فضا برای آقای محمد خیلی زود است. او باید اول در جایگاه‌های دیگر تجربه کند، مثلا استاندار شود، بعد معاون وزیر و وزیر شود، حداقل یک دوره به مجلس برود. به نظر من او ۱۰، ۲۰ سال دیگر می‌تواند وارد عرصه ریاست جمهوری شود.

*برخی او را مصداق دولت جوان انقلابی که مقام رهبری گفتند، می‌دانند. به نظر می‌رسد که خودش هم اینطور گمان می‌کند. درست است که آقا گفت جوان انقلابی، اما دقت کنیم که ایشان شهید قاسم سلیمانی ۶۵ ساله را هم جواب محسوب می‌کردند. منظور از جوان در واقع سن نیست. مثلا الان وزیر جوان هم داریم، اما مگر چه کار کرد؟! بحث کارآمدی است. بحث شایسته‌سالاری است. بحث این است اگر خواستی در سطح بین‌المللی حرف بزنی برایت وقعی قائل می‌شوند یا خیر.

*برخی معتقدند که سعید محمد بدنه رای احمدی‌نژاد را هدف گرفته و او را از جهاتی با احمدی‌نژاد مقایسه می‌کنند. احمدی‌نژاد که اگر خوب بود الان تایید صلاحیت می‌شد. او هم خوب تحرک کرد، اما وقتی رئیس جمهور نتواند در سطح نظام هارمونی ایجاد کند، فایده‌ای ندارد. احمدی‌نژاد هم به جای اینکه در طول رهبری قرار بگیرد، در عرض او قرار گرفت و در نتیجه با قوه قضاییه و ... درگیر شد. قرار نیست که دولت احمدی‌نژاد را تکرار کنیم. ما می‌خواهیم که این بار یک هندوانه بریده سر میز بیاوریم نه یک هندوانه سر بسته دیگر.

*بعد از اعلام کاندیداتوری سعید محمد، برخی او را یک رقیب جدی برای قالیباف قلمداد کرده‌اند. نظر شما چیست؟ دقت داشته باشید که اگر رئیسی در این انتخابات کاندیدا شود، وضعیت شکل دیگری خواهد داشت و نه قالیباف و نه محمد، هیچ کدام محلی از اعراب نخواهند داشت. اما اگر رئیسی نیاید، محمد با لابی موثری که پشت سر او است رقبت قالیباف خواهد بود. البته آقای جلیلی هم هست و این سه بزرگوار باید با هم رقابت کنند.

*گفتید که شانس محمد را زیاد نمی‌دانید، اما به لابی موثر پشت سرش اشاره می‌کنید! این لابی نمی‌تواند او به او کمک کند که رئیس جمهور شود؟ نه، این لابی که اگر می‌توانست که در دوم خرداد در سطح ریاست جمهوری کار خود را می‌کرد. ضمن اینکه اگر مشارکت حداکثری باشد قطعا از نقش لابی‌ها هم کاسته می‌شود.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما