کد خبر: 614230
تاریخ انتشار :

جدیدترین خبر از حکم محکومیت مشاور روحانی در دیوان عالی کشور + جزئیات

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، «متن رأی» به نقل از کانال تلگرامی آقای آشنا در پی می‌آید:

در وصف فعلی رأی فرجام خواسته از قابلیت ابرام برخوردار نیست. زیرا: تحقق یک جرم سیاسی متوقف بر آن است که ابتدا عناصر و اجزاء تشکیل دهنده آن جرم محقق شده باشد سپس با توجه به انگیزه و داعی مرتکب در دسته جرایم سیاسی قرار گیرد. در حالی که در پرونده حاضر چنین نیست.

زیرا اولاً: کمترین مصداق رکن مادی بزه نشر اکاذیب )اعم از رایانه ای وغیر رایانه ای( آن است که مطلب انتشار یافته از ویژگی یک گزاره خبری برخوردار بوده و کذب بودن آن به اثبات رسیده باشد ًو فرضیه تحلیلی ارایٔه شده در تویٔیت های مذکور از چنین ویژگی برخوردار نیست.

ثانیا: تحقق رکن روانی بزه مذکور نیز علاوه بر اراده آگاهانه مرتکب در انتشار مطلب مستلزم احراز قصد اضرار به غیر و تشویش اذهان عمومی و یا مقامات رسمی به عنوان سوء نیت خاص است که مندرجات پرونده محاکماتی و توجه به مدافعات انجام شده چنین چیزی را اثبات نمی کند و در رأی فرجام خواسته نیز هیچگونه استدلالی در تحقق این رکن از بزه ملاحظه نمی گردد. بنا به مراتب مذکور و مستنداً به بند ۴ قسمت ب ماده ۴۶۹ قانون آیین دادرسی کیفری رأی فرجام خواسته نقض و رسیدگی مجدد به شعبه هم‌عرض دادگاه محترم صادر کننده رأی منقوض محول می‌گردد.

شعبه ۴۷ دیوان عالی کشور عضو معاون: مجید باقری ریٔیس: حمیدرضا موحدی امضای صادر کننده

منبع: انصاف نیوز

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما