کد خبر: 614297
تاریخ انتشار :

آنکارا: یونان به پناهگاه تروریست‌ها مبدل شده است

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پس از پخش مصاحبه «فتح الله گولن» واعظ آمریکا نشین و مخالف دولت ترکیه از تلویزیون یونان، وزارت خارجه ترکیه، یونان را به پناه دادن به تروریست‌ها متهم کرد.

به نوشته روزنامه «اکاثی مرینی» وزارت خارجه ترکیه ادعا کرده که یونان به اعضای جنبش گولن (FETO) پناه داده است. «حامی آکسوی» سخنگوی وزارت خارجه ترکیه مدعی شده که یونان به مقصد امن اعضای جنبش گولن مبدل شده، زیرا آنها در آنجا می‌توانند بدون مانع حرکت و برای رسیدن به اهداف خود تلاش کنند.

آکسوی همچنین از یونان خواسته تا درمورد استرداد اعضای جنبش گولن در یونان با ترکیه همکاری کند. وی گفته است که جنبش گولن تهدیدی برای امنیت تمام کشورهای منطقه است.

آنکارا سازمان گولن را - که به گفته دولتمردان این کشور، اعضای آن به صورت مویرگی در بیشتر نهادها و سازمان‌های دولتی ترکیه نفوذ کرده بودند - تروریستی و عامل کودتای نافرجام ۱۵ جولای ۲۰۱۶ می‌داند و از آمریکا خواسته که او را به ترکیه بازگرداند.

در جریان این کودتا که توسط تعداد زیادی از نظامیان ترکیه و با توسل به ادوات ارتش مانند تانک، جنگنده و بالگرد انجام شد، حدود ۲۵۰ نفر کشته و بیش از دو هزار نفر زخمی شدند.

در تاریخ ۲۵ تیر ماه امسال بود که «سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه در مراسم چهارمین سالگرد شکست کودتاچیان، با ارائه آمار جدیدی از روند پاکسازی این کشور از عوامل گولن، گفت تاکنون ۲۸۲،۷۹۰ نفر به بهانه ارتباط با کودتا بازداشت شدند که ۹۴،۹۷۵ نفر از آنها با حکم دادگاه به زندان رفتند.

منبع: فارس

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما