کد خبر: 614540
تاریخ انتشار :

بیانیه نخست‌وزیر عراق در سالگرد بمباران شیمیایی حلبچه

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

«مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق به مناسبت سی‌وسومین سالگرد جنایت رژیم صدام در بمباران شیمیایی حلبچه، بیانیه‌ای صادر کرد.

در این بیانیه که نسخه‌ای از آن در پایگاه خبری «المعلومه» منتشر شد، آمده است: امروز یادآور نقطه عطف دردناکی در تاریخ مبارزه ملتمان علیه طاغوت و دیکتاتوری است زیرا سی‌و‌سومین سالروز جنایت بمباران شیمیایی حلبچه، شهید در کرستان عراق است که به کشته شدن هزاران غیرنظامی منجر شد.

وی افزود: تلخی آن فاجعه همچنان تا به امروز به ما گوشزد می‌کند که سلاح کشتار جمعی اگر به دست یکی از طاغوتیان روی زمین بیفتد، چه فجایعی می تواند به بار آورد و یک رژیم بی‌رحم به نام نفرت و نژادپرستی برای توجیه بقای خود در شب تاریک بی عدالتی، ارعاب و زشتی مرتکب چه چیزی خواهد شد.

در ادامه این بیانیه آمده است: حلبچه سند و قربانی گرانبهای مردم کُرد ما، همانند فداکاریهای سایر مردم عراق است که در راه آزادی از ظلم و ستم حاکمی متکبر و زورگو که فساد و کشتار و جنگهای خون بار بیهوده را به بار آورد، از خود نشان دادند.

مصطفی الکاظمی تصریح کرد: ما امروز درد یادبود قربانیان را در دلهایمان حمل می کنیم اما عزاداری ما به این دلیل است که این جنایت نیز مانند سایر جنایات دوران استبداد، بهای آزادی، نجات، و حرکت عراق به سوی دوران دموکراسی و اعتلای ارزش انسان عراقی را به ما یادآوری می‌کند.

در پایان این بیانیه آمده است: حلبچه، یادآور عمق زخم وشدت ظلم و بی عدالتی در زمانی است که ابزار دست حاکم باشد. اما امروز ما از فداکاری‌های شهدا و ضجه‌های روح آنها، برای ساختن عراقی دیگر، عراقی آزاد و دموکراتکه مردم و شهروندانش در هر وجب از خاک مقدس خود دارای عزت باشند، الهام می‌گیریم.

رژیم بعث‌ عراق در ۱۶ مارس ۱۹۸۸ (۲۵ اسفند ۱۳۶۶) اقدام به بمباران شیمیایی منطقه کُردنشین حلبچه کرد که طی آن‌۵۰۰۰ غیرنظامی کشته شدند. این بمباران از وحشتناک‌ترین و در زمره غیرانسانی‌ترین جنایات به شمار می‌رود.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما