کد خبر: 615796
تاریخ انتشار :

چین: واشنگتن مسئول بحران‌های انسانی ناشی از مداخلات خارجی است

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

چین در گزارشی جدید آمریکا را به دلیل ایجاد بحران‌های انسانی از طریق مداخلات نظامی خارجی مقصر شناخت.

طبق گزارش خبرگزاری دولتی «شینهوا»، در گزارش جامعه مطالعات حقوق بشر چین که تحت حمایت دولت این کشور قرار دارد، ذکر شده که جنگ‌های خارجی تحت عنوان «مداخلات بشردوستانه» به تلفات گسترده، خسارات به تاسیسات، رکود تولید، موج پناهندگان، ناآرامی اجتماعی، بحران زیست محیطی، آسیب‌های روانی و سایر مشکلات پیچیده اجتماعی منجر شده است.

این گزارش می‌افزاید، بحران انسانی ایجاد شده بر اثر اقدامات نظامی از ذهنیت سلطه‌گرایانه آمریکا ناشی می‌شود که می‌تواند با ترک این طرز تفکر که انگیزه آن منافع شخصی است، از وقوع این بحران‌ها ممانعت کند.

دولت چین روز چهارشنبه هم پنج جنایت بزرگ آمریکا در حق بشریت را به سیاست‌مداران این کشور یادآوری کرد. (جزئیات بیشتر)

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشستی خبری همچنین اتهامات حقوق بشری آمریکا درباره وضعیت استان سین‌کیانگ را بزرگ‌ترین دروغ قرن توصیف کرد. لیجیان گفت آمریکایی‌ها با تهمت زدن به چین فقط به دنبال منحرف کردن اذهان از نقض حقوق بشر در کشور خودشان هستند.

اظهارات لیجیان یک روز پس از آن صورت گرفت که «ند پرایس» همتای آمریکایی او اعلام کرد آمریکا و شرکایش از نقض حقوق بشر توسط دولت چین نگران هستند و تحریم‌های واشنگتن علیه پکن را معنادار و موثر توصیف کرد.

چندی قبل آمریکا، اتحادیه اروپا، انگلیس و کانادا به بهانه اوضاع در منطقه سین‌کیانگ تحریم‌هایی را علیه چند مقام چینی اعلام کردند. این در حالی بود که وزیر خارجه چین فوریه گذشته در سخنرانی در شورای حقوق بشر سازمان ملل با رد این ادعا گفته بود: «هرگز چیزی با نام نسل‌کشی، کار اجباری یا سرکوب مذهبی در منطقه سین‌کیانگ وجود نداشته است.»

منبع: فارس

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما