کد خبر: 615805
تاریخ انتشار :

بازدید نمایندگان مجلس از چهار سایت هسته‌ای

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، «ابوالفضل عمویی» در تشریح بازدید نمایندگان مجلس از سایت‌های هسته‌ای کشور گفت: به منظور نظارت میدانی مجلس شورای اسلامی بر روند اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها، روز چهارشنبه و پنجشنبه، ۱۲ نفر از نمایندگان مجلس، عمدتا از کمیسیون‌های امنیت ملی و انرژی، از چهار سایت هسته‌ای کشورمان در اصفهان، نطنز، خنداب و فردو بازدید کردند.
وی با اشاره به اینکه نمایندگان حاضر در سایت اصفهان از واحد‌های تولید میله‌ها و صفحه‌های سوخت بازدید کردند؛ افزود: در سایت اصفهان روند رو به تکمیل کارخانه اورانیوم فلزی مشاهده شد. در ماده چهارم قانون اقدام راهبردی برای تکمیل این کارخانه پنج ماه زمان در نظر گرفته شده است. در بازدید از مجتمع شهید احمدی روشن در نطنز مشاهده شد که در اجرای ماده ۳ قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم، هزار سانتریفیوژ IR ۲ m اخیرا در این سایت نصب شده است. همچنین یک زنجیره ۱۶۴ تایی از سانتریفوژ‌های نسل ۶ در مهلت ۳ ماهه قانونی، در سایت نطنز نصب شده است.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: کارشناسان پرتلاش سازمان انرژی اتمی کشورمان در سایت نطنز، به منظور افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده مورد نیاز کشور، ۲ زنجیره از سانتریفیوژ‌های IR ۴ را در سایت نطنز در تولید اورنیوم غنی شده مورد بهره برداری قرار داده اند. در بازدید از سایت فردو مشاهده کردیم که روند تولید اورنیوم غنی شده ۲۰ درصد، طبق ماده ۱ قانون، در ۶ زنجیره سانتریفیوژ‌های نسل اول IR ۱ با دقت جریان دارد.
وی افزود: نمایندگان کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس همچنین از روند بهینه سازی راکتور خنداب اراک بازدید کردند. تکمیل بهینه سازی این راکتور که خواسته نمایندگان ملت در ماده ۵ قانون اقدام راهبردی بوده و با سرعت خوبی پیش می‌رود.
عمویی خاطرنشان کرد: در نظارت میدانی از این چهار سایت هسته‌ای روشن بود که صنعت هسته‌ای کشورمان بالنده و پویاست و جوانان دانشمند ایرانی با همت عالی خود در حال پیشبرد علم و فناوری ایران هستند. سازمان انرژی اتمی هم گام‌های اساسی در اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها برداشته است. نمایندگان کمیسیون امنیت ملی و انرژی هم برای نظارت مستمر خود بر اجرای قانون و پیگیری سایر تکالیف قانونی در تهران نیز جلساتی را با مدیران سازمان انرژی اتمی برگزار خواهند کرد و گزارش دقیقی از اقدامات صورت گرفته به مجلس شورای ارائه خواهند داد.
منبع: ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما