کد خبر: 622246
تاریخ انتشار :

گزارش «نامه نیوز» درباره اظهارات اخیر مصلحی

تکان‌دهنده؛ راز رد صلاحیت هاشمی فاش شد

روایت وزیر اطلاعات احمدی‌نژاد از رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی در انتخابات 92 با واکنش‌های بسیاری همراه بود و خاطر افکار عمومی را به شدت آزرد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاسی / ویژه انتخابات – شورای نگهبان هنوز از زیر بار آن همه انتقادی که بعد از اعلام نظر خود در انتخابات جاری و عدم احراز صلاحیت امثال لاریجانی و جهانگیری روانه‌اش شد، خارج نشده بود که حیدر مصلحی به نحوی آن را در سیبل انتقادات قرار دارد. 

وزیر اطلاعات دولت احمدی‌نژاد در نشست خبری دیروز خود اظهاراتی داشت که باید آن را تکان‌دهنده توصیف و تلقی کرد. او به انتخابات92 و احراز نشدن صلایت مرحوم هاشمی رفسنجانی اشاره کرد و گفت: «خیلی وقتها شورای نگهبان براساس کلان نظام تصمیم‌گیری می‌کند، وقتی اینجور باشد یک جاهایی هزینه‌ - فایده را در نظر می‌گیرد. کار عاقلانه این است که بنشینی و هزینه فایده کنی تا آنچه که کمترین هزینه و بیشترین فایده دارد را عملی سازی. شورای نگهبان یکی از بحث‌های جدی‌اش همین است.»

مصلحی افزود: «من در دوران وزارتم در مورد یکی از شخصیت‌هایی که جایگاه قابل‌توجهی هم داشت بررسی‌هایی انجام دادم در کف خیابان نشان می‌داد این آقا اگر بیاید، رأی می‌آورد. در بررسی‌هایم تأیید صلاحیت و رد صلاحیت آن فرد و هزینه فایده هرکدام از آن‌ها را مشخص کردم. بعد جمع‌بندی کردم و این جمع‌بندی را به دستگاه‌هایی که باید، ارائه کردم و در نهایت شورای نگهبان از من دعوت کرد بیایم و این هزینه فایده را توضیح دهم که رفتم و در دو صفحه این موضوع را به آنان گفتم».

وی ادامه داد: «در این بررسی که به شورای نگهبان ارائه شد تمام ابعاد را دیده بودم و چیزی نبود که از قلم افتاده باشد. فقط یکی از آقایان حقوقدان شورای نگهبان از من پرسید شخصیت این فرد چه می‌شود؟ گفتم من با شخصیت کاری ندارم من دارم هزینه فایده برای نظام می‌کنم. بله، ممکن است یک شخصیت گاهی لازم باشد که فدای نظام شود. ما این‌همه شهید دادیم و شخصیت‌هایی مثل شهید بهشتی را برای انقلاب و نظام دادیم، پس گاهی لازم است شخصیت‌هایی را برای نظام کنار بگذاری».

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان نیز در واکنش به این سخنان در صفحه توییتر خود نوشت: «‌آقای مصلحی هرگز چنین مطلبی را در جلسه شورا بیان نکرد و نسبت به دیگر مطالب کلی ایشان نیز به شدت اعتراض شد و اعضا آن را قبول نداشتند. نمی خواهم برخورد آقایان را در جلسه با ایشان بگویم. شورا گزارش نهادهای قانونی را بررسی می کند و نهایتا بر اساس تشخیص و رای اعضا نتیجه اعلام می گردد.»

پاسخ کدخدایی همان‌طور که انتظار می‌رفت ختم ماجرا نبود زیرا اظهارات و روایت مصلحی از ماجرای رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی افکار عمومی را که در آستانه انتخابات و با توجه به ردصلاحیت‌های انجام شده حساس‌تر از هر وقت دیگری است، را سخت شوکه کرده است. 

از همین رو است که شاهد واکنش‌های متعدد و مختلفی هستیم. یکی از این واکنش‌ها نیز اشاره به اظهارات کدخدایی در سال‌های گذشته و پیرامون همین قضیه است. مثلا اینکه او در سال 97 گفته بود: «خیلی ساده‌انگارانه است که فرض کنیم مقامی به شورای نگهبان می‌آید و می‌گوید ایشان رای می‌آورد و شورای نگهبان هم او را در صلاحیت کند. خب در این صورت اصلا شورای نگهبان نداریم. بلکه تعدادی آدم داریم که نه خدا سرشان می‌شود نه قانون و نه شرع و اینجا نشسته‌اند تا هر کسی حرفی زد بر آن اساس عمل کنند. فکر نمی کنم چنین تصوری درست باشد که شورای نگهبان را به اندازه یک جمع فرصت طلب تابع هوا و هوس و تابع معادلات ناسالم تلقی کنیم. اصلا ما در انتخابات ریاست جمهور رد صلاحیت نداریم. پس با جرات می‌گویم که مرحوم آقای هاشمی اصلا ردصلاحیت نشدند».

قابل توجه آنکه سخنگوی شورای نگهبان در بهمن ماه 92 و در برنامه شناسنامه، نظر متفاوتی را عرضه کرده و گفته بود که اکنون از سوی برخی کاربران در فضای مجازی مورد توجه قرار گرفته است. کدخدایی گفته بود: «نظر شورای نگهبان این بود که او (هاشمی رفسنجانی) رای نخواهد آورد و بهتر است در انتخابات شرکت نکند».

واکنش‌ها به سخنان مصلحی اما بیش از این حرف‌ها است. مثلا عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در توییتی نوشت: «اگر دو دهه پیش کسی می‌گفت روزی برسد که فردی چون هاشمی را یک روحانی درجه چند ردصلاحیت کند و به قول خودش 12 مجتعهد و حقوقدان هاج و واج نظرش را بپذیرند؛ حتما چنین شخص پیشگویی را به تیمارستان می‌بردند. ولی این هم رخ داده است».

حسام الدین آشنا اما به این ماجرا واکنشی توام با کنایه داشت و توییت کرد: «حضرت حجت الاسلام و المسلیمن جناب آقای حید مصلحی؛ از جنابعالی بابت روشن کردن بخشی مهم ، حساس و ناشناخته از تاریخ جمهوریت در نظام جمهوری اسلامی ایران سپاسگزاریم».

لازم به ذکر است که اظهارات مصلحی و نقد نگاه او در فضای مجازی بسیاری گسترده و بعضا با ادبیاتی است که بازنشر آن برای ما مقدور نیست. 

 

 


 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما