کد خبر: 624819
تاریخ انتشار :

عقب‌نشینی اصولگرایان در دفاع از طالبان؟

هیئت طالبان در حالی قرار است برای دومین‌بار به تهران سفر کند که در روزهای گذشته جریان اصولگرایی مواضعی حامیانه در دفاع از این گروه شبه‌نظامی گرفته بود؛ گروهی که این روزها در حال تسخیر قدرت در افغانستان است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

 بااین‌حال جبهه پایداری با انتشار مطلبی به انتقاد از مواضع هم‌جناحی‌هایش پرداخته است. سایت رجانیوز با اشاره به اینکه برخی اصولگرایان ازجمله حسین شریعتمداری و کارشناسان شبکه افق از حمایت ایران از طالبان دفاع می‌کنند، این راهبرد را نقد کرد. روزنامه کیهان به‌تازگی مدعی شده بود طالبان تغییر موضع داده است و دیگر سر نمی‌بُرد. برخی نمایندگان اصولگرای مجلس هم در دفاع از طالبان از آنها به‌عنوان یک جنبش اصیل در منطقه نام برده بودند. اما به نظر می‌رسد واکنش‌های به این نگاه‌های حامیانه باعث شده برخی درون این جریان از این نگاه عدول کنند؛ تاجایی‌که رجانیوز گفته تأکید بر شیعه‌کش‌نبودن طالبان در جمهوری اسلامی ایران باعث بروز حساسیت‌های مذهبی خواهد شد؛ چراکه به دیگری، یعنی اهل‌ سنت این پیام را می‌رساند که ایران فقط به فکر شیعه است و اگر کل کشور درگیر جنگ و خون‌ریزی شود، برایش مهم نیست. در نوع عملکرد افراطی و تکفیری طالبان تردیدی وجود ندارد، اما اینکه ایران شیعیان را برای خودش جدا کرده و دائم بر امنیت آنان توسط طالبان تأکید کند، باعث می‌شود اهل‌ سنت گمانه‌های منفی‌شان راجع به سیاست خارجه ایران تقویت شود.

از طرف دیگر، یکی از دلایل کافردانستن خود طالبان توسط داعش، ارتباط‌شان با ایران است؛ یعنی طالبان به‌ واسطه ارتباط با شیعه و از دیدگاه آنان رافضی، توسط برخی جریان‌های تندتر متهم هستند و ‌این نوع موضع‌گیری‌ ایران، باعث تقویت گفتمان داعش در افغانستان خواهد شد. به عبارت دیگر تأکید دائم ایران بر شیعه‌کش‌نبودن طالبان باعث سرپوش‌گذاشتن بر تکفیر سیاسی آنان نمی‌شود و این مسئله در افکار عمومی باعث تأیید گمانه اتحاد و پیوندهای عمیق جمهوری اسلامی ایران و طالبان می‌شود.

به نوشته رجانیوز، یکی از اشکالات دیگر این سیاست این است که عموم شیعیان افغانستان همدل و همراه طالبان نیستند و این سؤال جدی را پیش می‌آورد که آیا ایران در پی نجات شیعیان است درصورتی‌که با خود شیعیان همکاری نمی‌کند و کاری به آنان ندارد؟ به عبارت دیگر ایران دقیقا در پی چه چیزی است؟ در نتیجه این گمانه شدیدا تقویت می‌شود که ایران مسئله شیعیان را تنها بهانه‌ای برای حمایت از طالبان کرده است. در واقع ایران هم بر گفتمان مذهبی تأکید کرده و زمینه‌ساز تفرقه مذهبی شده‌ و هم شیعیان را از متحد مذهبی خود رنجانده‌ است. منطق حکم می‌کند اگر ایران واقعا به فکر شیعیان افغانستان است، باید این کار را با همراهی خود آنان انجام دهد، نه با کسانی که از دیدگاه شیعه دشمنشان است و اگر به فکر مسلمانان، اسلام و نظام اسلامی است و رویکرد فرامذهبی دارد، باز هم باید رویکرد کلان‌نگر و آینده‌نگرانه‌ای در پیش بگیرد. آنچه در این زمان که نیروهای خارجی در حال خروج از این کشور هستند، اولویت دارد، حفظ دماء مسلمین و تلاش برای توقف جنگ و خون‌ریزی در کشور است.

این تحلیل در واکنش به سخنان یک کارشناس شبکه افق صداوسیما بوده که با حمایت از طالبان گفته بود: شیعه را در افغانستان تسلیح می‌کنند و می‌گویند با طالبان بجنگید؛ اگر شلیک کنند، به آنها شلیک می‌شود، اما این شیعه‌کشی نیست.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما