کد خبر: 613964
تاریخ انتشار :

تصاویر منتشر شده از سنگال؛ صحنه درگیری مخالفان با دولت

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

سنگال در پی بازداشت عثمان سونکو رقیب جوان مکی سال رئیس جمهور این کشور که در انتخابات سال ۲۰۱۹ از دست‌یابی به قدرت ناکام ماند و دولت را با چالش‌های جدی مواجه کرده، از چهارشنبه گذشته تاکنون صحنه خشونت طرفداران سونکو و ناآرامی‌های گسترده است.

سونکو به دلیل برهم زدن نظم عمومی در بازداشت به سرمی‌برد؛ شهر داکار پایتخت سنگال در پی بازداشت او در هفته گذشته روز‌های ناآرامی را تجربه کرد. این ناآرامی‌ها همچنان ادامه دارد.

در پی این ناآرامی‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای فرانسوی اوشان در سنگال غارت شدند؛ به گفته ادگار بونته رئیس اوشان، ۱۴ سوپرمارکت از مجموع ۳۲ سوپرمارکت اوشان در شهر داکار پایتخت سنگال مورد حمله قرار گرفت که از این تعداد ۱۰ فروشگاه غارت شدند.

طی دو روز، دست کم پنج نفر در درگیری‌ها بین پلیس و طرفداران عثمان سونکو که به تجاوز متهم شده است، کشته شدند.

عثمان سونکو در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۹ مغلوب رقیب شد و در جایگاه سوم قرار گرفت.

سونکو مخالف دولت که پیش‌بینی می‌شد از اصلی‌ترین مدعیان انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ باشد، زمانی که برای اتهام تجاوز راهی دادگاه بود، بازداشت شد. البته سونکو اتهام‌ها علیه خود را رد کرده است. یکی از کارکنان زن یک سالن زیبایی ماه گذشته او را به تجاوز متهم کرد.

مکی در انتخابات سال ۲۰۱۹ به دنبال اعلام شورای قانون اساسی مبنی بر انتخاب مجدد او با ۵۸ درصد آرا به طور رسمی به عنوان برنده انتخابات ۲۴ فوریه این کشور اعلام شد. مکی سال همچنین در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۲ سنگال، توانست با کسب ۶۵.۸ درصد آرا بر عبدالله واده رئیس‌جمهوری وقت که ۱۲ سال قدرت را در دست داشت، پیروز شود.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما