کد خبر: 615081
تاریخ انتشار :

تصاویر دیده نشده از قبرستان هفتاد ملا در غار

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

در فاصله ۶۵ کیلومتری جنوب غربی شهر میرجاوه استان سیستان و بلوچستان روستای کوچکی وجود دارد به نام روپس. این روستا در پای یکی از زیباترین قله های ایران یعنی تفتان بنا شده است. روپس اگر چه کوچک است اما تاریخی بزرگ دارد. گورستان هفتاد ملا که تاریخی بیش از ۸۰۰ سال دارد گواه بر این موضوع است.

این قبرستان به شکلی بسیار زیبا و عجیب در دل صخره ها حفر شده است که برای در امان ماندن قبور از باد و باران و آفتاب و... انجام شده است. مساحت تقریبی این قبرستان ۵۰۰ متر است.در طی سالیان ظاهر این قبور دستخوش تغییرات فراوانی شده است و مرمت های مختلف بر آن انجام شده. برای ساخت قبرها از خشت خام استفاده شده است.

این خشتها به صورت مستطیل شکل بوده و سوراخهای متعددی بر روی آن وجود دارد. اندازه قبرها و ارتفاع آن بنا به سن متوفی ابعاد مختلفی دارد. در پای این قبرستان رودخانه ای جاری وجود دارد که از کوه های تفتان سرچشمه میگیرد.

در مجاورت این قبرستان غارهای دستکند متعددی وجود دارد که به احتمال زیاد محل سکونت گذشتگان بوده است. سازه های سنگی در این غارها نشان از وجود اتاق های متعدد داشته است. قبرستان هفتادملا در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۳۸۲۶ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما