کد خبر: 615242
تاریخ انتشار :

تصاویر زیگورات چغازنبیل؛ اولین اثر تاریخی و فرهنگی ایران

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

شهر شوش در استان خوزستان یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی ایران را در خود جای داده، جایی به نام «زیگورات چغازنبیل» که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده است. چغازنبیل یکی از زیباترین آثار باستانی ایران است. این زیگورات، پرستشگاهی است که عیلامیان برای خود ساخته بودند.

یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های روی زمین سرزمین ایران است. در این تمدن برای ساخت بنا‌های مذهبی از شیوه‌ی خاصی از معماری استفاده می‌شده و عمده بنا‌های مذهبی آن دوران هرمی شکل بوده. این هرم‌ها به صورت پله پله و از جنس آجر بوده‌اند که به آن‌ها به صورت اختصاصی زیگورات گفته می‌شود.

این شیوه از ساخت زیگورات‌ها از ۴۲۰۰ سال پیش هم مرسوم بوده است. زیگورات‌ها بنا‌های مورد احترام و مهمی در آن دوران بوده‌اند و به همین دلیل در ساخت آن‌ها از بهترین مواد و مصالح استفاده می‌شده است. آن‌ها بهترین آجر‌ها و خشت را آماده می‌کرده‌اند تا بتوانند چنین بنا‌هایی بسازند. این بنا توسط میلیون‌ها خشت و هزاران آجر ساخته شده است که حدود ۵۰۰۰ آجر آن نوشته به خط ایلامی دارد.

آجر‌ها توسط مهر مکتوب نشده‌اند و هر کدام جداگانه با دست، نوشته شده‌اند. در ضمن قدیمی‌ترین و مهمترین سازه تاریخی آبی ایران و جهان به نام تصفیه خانه چغازنبیل نیز در کنار همین سازه باستانی قرار دارد. زیگورات چغازنبیل به عنوان اولین اثر تاریخی و فرهنگی ایران با شماره ۱۱۳ در سال ۱۹۷۹ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

عکس: سید حامد موسوی/ ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما