کد خبر: 619891
تاریخ انتشار :

زمان تزریق نخستین واکسن ایرانی کرونا اعلام شد

وزیر بهداشت گفت: در خردادماه امسال نخستین ترزیق‌ واکسن کرونای ایرانی در کنار واکسن‌های وادراتی انجام خواهد شد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

سعید نمکی در آئین بیست و هفتمین پویش راه سلامت در دانشگاه علوم پزشکی دزفول ضمن گرامی داشت چهار خرداد روز مقاومت و پایداری مردم دزفول، اظهار کرد: حماسه‌ای که مردم دزفول خلق کردند عشق بود بسیار خرسندم که امروز زیارت این خاک مقدس نصیبم شد.

وی زیارت مقتل شهدا و قبور شهدا رزق و روزی دانست و افزود: با چشم خود دیده‌ام که این خاک مقدس به چه خون‌های پاک و منزه‌ای آغشته شده خدا را شاکر هستم که باز نصیبم شد تا این خاک مقدس را ببویم، سجده و زیارت شهدا این سرزمین را کنم.

وزیر بهداشت گفت: دزفول در هشت سال دفاع مقدس پایگاه مقاومت و ایستادگی بود و مردم شهرستان دزفول لحظه‌ای شهر را ترک نکردند و مثل کوه ایستادند و این ایستادگی مردم دزفول دشمن را عصبانی و مأیوس کرد.

وی به تحریم‌های ظالمانه علیه ایران اشاره کرد و گفت: در اوج تحریم‌های ظالمانه و فشار اقتصادی با طوفان کرونا مواجهه شدیم که با همت بسیجیان طرح شهید سلیمانی را آغاز کردیم.

نمکی با اشاره به اجرای طرح شهید سلیمانی، تصریح کرد: از آموزه‌های دفاع مقدس بهره گرفتیم و در کنار هم با شیوه‌ای بسیجی، همدلی و وفاق بیماری کرونا را کنترل کنیم.

وی به تفاوت‌های دفاع مقدس با بیماری کرونا اشاره کرد و افزود: در زمان دفاع مقدس اطلاع داشتیم دشمن از کجا می‌آید و موشک از کدام جهت است و همچنین حمله هوایی و زمینی از کدام نقطه است. اما در دفاع از سلامت مردم خبر نداشتیم شخصی که در کنار ما است مبتلا به کرونا است یا نیست.

وزیر بهداشت با بیان اینکه سردارانی را در نظام سلامت از دست دادیم که هیچ جایگزینی برای آنها نمی‌توان داشت، گفت: مقاومت مردم استان خوزستان برای مردم ایران یک فرهنگ تبدیل شد، این فرهنگ چاشنی توفیق ما برای مبازره با کرونا شد و همه مسئولان، ارگان‌های نظامی، مردم، جامعه روحانیت در کنار هم بودیم.

وی با بیان اینکه امسال و سال گذشته پربارترین دوران ساخت و ساز زیر ساخت‌های نظام سلامت بوده است، اظهار کرد: ما در ایام کرونا قریب به سه هزار تخت آی سی یو در کشور اضافه شد، ۴۶۰ اکسیژن‌ساز به بیمارستان کشور اضافه شد و نیز در همین پیک چهارم ۶۶ دستگاه اکسیژن ساز به بیمارستان کشور اضافه شد.

نمکی گفت: امسال و سال گذشته هر ماه حدود هزار و سیصد تخت راه انداختیم و همچنین ۱۳ هزار تخت به تخت‌های بیمارستانی در طول یک سال در حال اضافه شدن است و هزار چهار صد پروژه بهداشتی خانه بهداشتی مرکز بهداشت درمانی افتتاح می‌شود.

وی بر بیماری کرونا فائق خواهیم آمد، گفت: در خردادماه نخستین تزریق واکسن کرونای ایرانی را در کنار واکسن‌های وارداتی انجام می‌شود، همچنین تا پایان خردادماه واکسیناسیون گروه‌های آسیب‌پذیر بالا ۶۰ سال و بیماران صعب‌العلاج و خاص انجام و در تابستان واکسیناسیون عمومی را شروع خواهیم کرد.

منبع: رکنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما