کد خبر: 624810
تاریخ انتشار :

چرا عکاس این عکس خودکشی کرد؟

«کودک و کرکس» در قاب «عکس‌های تکان‌دهنده» هیسپان تی وی بررسی می‌شود؛ عکسی که عکاسش را به دامان خودکشی سپرد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

 

 

انتظار کرکس برای پایان یافتن جان یک کودک آفریقایی که از فرط گرسنگی درحال جان دادن است، سوژه این هفته برنامه «عکس‌های تکان دهنده» شبکه هیسپان تی وی شده است. این عکس، علاوه بر موضوع دهشتناک خود، عکاسش را هم به کام مرگ کشاند و به داستانی غم انگیز درباره انسانیت تبدیل شد.

«عکس‌های تکان دهنده» به کارگردانی کیانوش الطافی که هر هفته با انتخاب عکسی تاثیرگذار و ماندگار در تاریخ، به بررسی و نقد آن می‌پردازد، در این قسمت به سراغ عکسی دردناک که بعد‌ها با نام «کودک و کرکس» شهرت یافت، رفته است.

این عکس توسط کوین کارتر ثبت شد؛ عکاسی که برای ثبت قحطی شدید سودان در سال ۱۹۹۳ به این کشور سفر کرد و توانست این عکس ماندگار را از این کودک سودانی و کرکسی که در انتظار مرگ اوست، ثبت کند. این عکس بعد‌ها به نمادی از فقر و رنج مردم آفریقا و بی‌تفاوتی کشور‌ها نسبت به آن‌ها تبدیل شد.

اگرچه این عکس در سال ۱۹۹۴ جایزه پولیتزر را برای کارتر به ارمغان داشت، اما او را در معرض انتقاد‌های شدیدی قرار داد. وی هرگز اعلام نکرد که پس از عکاسی از این صحنه، کودک را به محل امنی رسانده و به او کمک کرده است یا خیر، اما تلخی این عکس و انتقاد‌ها علیه کارتر باعث شد تا او در ۲۷ ژوئیه ۱۹۹۴ دست به خودکشی بزند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما