کد خبر: 626832
تاریخ انتشار :

پیش بینی قیمت دلار/ افزایش قیمت دلار چقدر جدی است؟

دلار از مرز ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان عبور کرد. همتی می‌گوید درآمدهای ارزی حتی در صورت موفقیت آمیز بودن مذاکرات جواب هزینه‌ها را نمی‌دهد و دولت آینده احیای برجام را در اولویت‌های خود قرار داده است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

قیمت دلار آمریکا عصر روز گذشته روی ۲۵ هزار و ۱۲۰ تومان قرار گرفت. عرضه نسبتا بالای دلار در بازار متشکل نتوانست در روز گذشته دلار را به کانال ۲۴ هزار تومان بازگرداند. به اعتقاد تحلیل‌گران کند شدن روند احیای برجام و به تعویق افتادن مذاکرات یکی از دلایل افزایش نرخ دلار بود.

مرز ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان یک مرز حساس برای دلار محسوب می‌شد. تحلیل‌گران معتقد بودند عبور دلار از این مرز می‌تواند انتظارات افزایشی در بازار را تقویت کند.

قیمت دلار در شروع معاملات امروز ۲۵ هزار و ۲۴۰ تومان بود. دلار بالای مرز حساس ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان قرار گرفته بود. تحلیل‌گرن معتقد بودند با قرار گرفتن دلار در این سطوح قیمتی احتمالا بانک مرکزی عرضه دلار در بازار متشکل را در سطوح بالا نگه خواهد داشت تا مانع رشد بیشتر قیمت دلار شود.

قیمت دلار در پایان معاملات نیمه اول روز روی ۲۵ هزار و ۲۷۰ تومان قرار گرفت و جایگاه خود بالای مرز حساس را از دست نداد. باید دید عرضه دلار متشکل در آخرین روز کاری هفته در چه سطحی قرار خواهد گرفت، آیا بانک مرکزی خلاف انتظارات عمل کرده و عرضه را کاهش می‌دهد یا به تزریق دلار برای تعدیل روند افزایشی قیمت‌ها ادامه می‌دهد.

آیا نوسان قیمت دلار تحت تاثیر نزاع‌های سیاسی است؟

رئیس سابق بانک مرکزی معتقد است که در بخش هزینه‌های بودجه رشد بی‌سابقه‌ای وجود داشته است و در بخش منابع بودجه نمی‌توان بر صادرات نفت خام، میعانات و درآمدهای ارزی ناشی از آن‌ها، حداقل در ۴ ماه ابتدایی، حتی با وجود گشایش در مذاکرات حساب باز کرد. در صورت صحت اظهارات عبدالناصر همتی باید انتظار رشد بیشتر قیمت دلار را داشت.

از طرف دیگر سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی می‌گوید که مذاکرات احیای برجام از اولویت‌های دولت جدید است و دولت رئیسی به اف ای تی اف نیاز دارد. اظهار نظرهایی از این دست این سناریو که نوسان این روزهای قیمت دلار ممکن است به واسطه نزاع‌های سیاسی اتفاق افتاده باشد برجسته می‌کند. طرفداران این تئوری معتقدند دولت کنونی قصد دارد در آخرین روزهای کار خود قیمت دلار را پایین نگاه دارد و این کار را از طریق تزریق دلار انجام خواهد داد، طرف دیگر ترجیح می‌دهد قیمت دلار در این مقطع رشد کند و با شروع به کار دولت جدید سیر نزولی قیمت دلار آغاز شود.

افزایش قیمت سکه امامی

قیمت سکه امامی عصر روز گذشته روی مرز ۱۱ میلیون تومان متوقف شد. مرزهای حساس سکه در این مقطع ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و ۱۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان عنوان می‌شدند.

قیمت سکه در شروع معاملات امروز ۱۱ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان بود. در ساعت ۱۱ و ۵۰ دقیقه صبح به وقت ایران قیمت طلای جهانی ۱۸۰۵ دلار بود، اما با فرکانس بالایی نوسان می‌کرد، نرخ دلار نیز در این مقطع ۲۵ هزار و ۲۶۰ تومان بود. با این حساب اندازه حباب سکه نزدیک به ۳.۶ درصد به دست می‌آمد که نسبتا بزرگ بود. به نظر می‌رسد وضعیت تقاضا سکه در این روزها قدری تغییر کرده است و از حالت پایدار خارج شده است، زیرا انتظارات افزایشی در بازار سکه رشد کرده و اندازه حباب سکه قدری بزرگ شده است. (سکه در پایان معاملات نیمه اول روز روی ۱۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قرار گرفت)

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار آمریکا که عصر روز گذشته روی ۲۵ هزار و ۱۲۰ تومان قرار داشت، در شروع معاملات امروز از مرز ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان عبور کرد. سکه امامی رشد کرد و بالای ۱۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قرار گرفت. همراه با رشد قیمت سکه اندازه حباب آن بزرگ شد.

منبع: اقتصاد نیوز

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets