کد خبر: 627787
تاریخ انتشار :

تاکید قالیباف بر ایستادگی اتحادیه بین المجالس مقابل آمریکا

رییس مجلس در دیدار با رییس اتحادیه جهانی بین‌المجالس گفت که IPU باید به عنوان یک قدرت پارلمانی در مقابل یکجانبه‌گرایی آمریکا بایستد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی امروز(جمعه، ۱۵ مردادماه) با دوآرته ونتورا پاچکو رییس اتحادیه بین المجالس جهانی(IPU)  که به منظور حضور در مراسم تحلیف سیزدهمین دوره ریاست جمهوری به ایران سفر کرده بود، دیدار و گفت و گو کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برخی کشورها با پول و امکانات بر سازمان‌های بین‌المللی تسلط پیدا می‌کنند، گفت: اینجاست که یکجانبه‌گرایی شکل می‌گیرد و هر تصمیمی که آنها می‌گیرند باید اجرایی شود که نمونه آن تحریم ایران از سوی آمریکاست که سازمان ملل و شورای امنیت تصمیمی می‌گیرد و آمریکا با یک حرف تمام آنها را نادیده گرفته و تصمیم خود را اجرا می‌کند.

قالیباف در ابتدای این دیدار ضمن تشکر از حضور رییس پرتغالی اتحادیه بین المجالس جهانی در مراسم تحلیف ریاست جمهوری گفت: شما به عنوان یک پرتغالی می توانید ارتباط پارلمانی خوبی میان دو کشور برقرار کنید.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه IPU باید بیش از پیش از ظرفیت خود در شرایط متفاوت امروز دنیا استفاده کند، افزود: باید پذیرفت دیپلماسی عمومی دنیای امروز به خاطر حضور رسانه ها و فضای مجازی قدرتمند شده و قدرت های یکجانبه گرا اگر می خواستند، می توانستند آن را مدیریت و کنترل کنند البته آنها نیز در حوزه رسانه تسلط دارند ولی NGOها و تشکل های غیردولتی نیز توانسته اند قدرت خوبی در این خصوص کسب کنند.

وی با بیان اینکه اتحادیه بین المجالس جهانی می تواند به عنوان نماینده پارلمان ها حد واسطی میان مردم، دولت ها و قدرت ها باشد، توضیح داد که نمایندگان مجلس به مردم نزدیک تر هستند و بهتر می توانند حرف آنها را منتقل کنند، هرچند در نگاه اول قدرت های بزرگ، خود را نماینده مردم جلوه می دهند اما نوع قدرت آنها به گونه ای است که ممکن است حتی بعد از مدتی در شرایطی مقابل مردم هم بایستند.

قالیباف با بیان اینکه قدرت های جهانی ساختارهایی را سازماندهی کرده اند که تولید قدرت کرده و هیچ گاه از بین نمی رود و صرفا افراد در آن جابجا می شوند، گفت: در گذشته جامعه ملل را داشتیم که امروز تحت عنوان سازمان ملل فعالیت دارد  و این سازمان شورای امنیتی دارد که در کنار آن رژیم هایی تشکل شده و امنیت، اقتصاد،FATF  و غیره را در دست گرفته اند.

به گزارش خانه ملت، رییس نهاد قانونگذاری کشورمان ادامه داد: دولت هایی که پول و امکانات بیشتری داشته باشند بر این سازمان ها تسلط پیدا می کنند و اینجاست که یکجانبه گرایی شکل گرفته و هر تصمیمی آنها می گیرند باید اجرایی شود.

وی به موضوع تحریم ایران از سوی آمریکا اشاره  کرد و توضیح داد: سازمان ملل و شورای امنیت تصمیمی می گیرد و آمریکا با یک حرف تمام آنها را نادیده گرفته و حرف کنگره و دولت خود را اجرا می کند، لذا آنها نه می توانند نماینده مردم خود باشند و نه نماینده مردم جهان.

قالیباف با تأکید بر اینکه ازIPU  می خواهیم به عنوان یک قدرت پارلمانی جلوی یکجانبه گرایی آمریکا را بگیرد، ادامه داد که آنها این قدرت را دارند که رژیم های بین المللی، تشکل ها و NGOها را به خصوص سازمان هایی همچون FATF، فیفا و یونسکو را تحت تأثیر خود قرار دهند، لذا اتحادیه بین المجالس جهانی باید از فرصت استفاده کرده و با فعالیت مؤثر در موضوعات بین المللی و منطقه ای تأثیرگذار باشد تا به امنیت و توسعه کشورها به عنوان یک اولویت توجه شود.

رییس قوه مقننه یادآورشد که  IPU می تواند در ایجاد صلح و امنیت منطقه غرب آسیا نیز مؤثر باشد و ما نباید به دولت های خارجی اجازه نفوذ و دخالت در منطقه را بدهیم.

رییس اتحادیه بین المجالس جهانی نیز گفت  که اجازه نمی‌دهیم هیچ کشوری اتحادیه بین‌المجالس را مدیریت کند.

دوآرته ونتورا پاچکو همچنین ضمن تشکر از دعوت برای حضور در مراسم تحلیف ریاست جمهوری، به روابط بیش از ۵۰۰ ساله ایران و پرتغال اشاره کرد و گفت: از حمایت های جمهوری اسلامی ایران در انتخاب اینجانب به عنوان رئیس اتحادیه جهانی بین المجالس تشکر می کنم.

رییس اتحادیه جهانی بین المجالس با تأکید بر اینکه این اتحادیه یک سازمان حامی چندجانبه گرایی برای حل مشکلات دنیا است، گفت: ما حامی گفتگو بوده و معتقدیم هر اتفاقی در دنیا بیفتد در نقطه دیگر دنیا نیز تأثیرگذار خواهد بود.

وی در ادامه با بیان اینکه تلاش داریم علاوه بر مشکلات جهانی، در سطح منطقه نیز سهم مؤثری ایفا کنیم، یادآور شد: در حوزه مناقشات یمن نیز تلاش های بسزایی کردیم و هیأتی برای تسهیل گفتگو ها به این کشور اعزام کردیم تا بتوانیم اندکی از این رنج انسانی بکاهیم.

پاچکو با بیان اینکه همه گیری کرونا نشان داد ما ظرفیت ها و ابزارهای ویژه ای داشتیم که تا کنون از آنها استفاده نکرده بودیم، عنوان کرد: مثلا در ۶ ماه گذشته، بیش از ۸۰ وبینار جهانی برگزار کردم؛ البته نشست آنلاین نمی تواند جایگزین نشست حضوری باشد اما برای حل برخی از مشکلات می توان با استفاده از یک وبینار یک ساعته، راه حل پیدا کرد.

رییسIPU  تصریح کرد: یکی از سازوکارها برای اینکه مانع نفوذ بیش از حد برخی کشورها در این سازمان باشیم، تلاش برای حفظ رأی تمام کشورها به صورت برابر است و برای ما شرایط این کشورها؛ برای مثال جمعیت آنها تفاوتی ندارد و هر کشور تنها یک رأی در این اتحادیه دارد.

وی افزود: از سوی دیگر برخی از کشورها حق السهم اختیاری پرداخت می کنند که ما اجازه نداده ایم این موضوع به گونه ای باشد که سازمان را به این کشورها وابسته کند .

پاچکو ادامه داد: سازمان تلاش کرده در رابطه با تروریسم، قاچاق انسان و مناقشات اقلیمی راه حل ارائه کند و تا حدودی توانسته ایم به خصوص در حوزه مناقشات اقلیمی موثر واقع شده و آن را کاهش دهیم.

رییس اتحادیه جهانی بین المجالس ضمن محکوم کردن تحریم ها علیه ایران، توضیح داد که ما معتقدیم این تحریم ها باید هر چه سریعتر برداشته شود ،چرا که این مردم هستند که در اثر تحریم ها، بیشترین خسارت را متحمل می شوند، که این مسئله منصفانه نیست و استفاده از تحریم به عنوان روشی برای حل و فصل مشکلات میان دولتمردان درست نیست.

به گزارش خانه ملت، در این نشست، احمد نادری و مجتبی رضاخواه نمایندگان تهران رییس و دبیر این اتحادیه در ایران و علیرضا سلیمی   عضو هیأت رئیسه مجلس نیز حضور داشتند.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما