کد خبر: 637435
تاریخ انتشار :

دلار در بازار امروز رکورد زد ! | قیمت روز دلار 22 آبان 1400

قیمت دلار امروز شنبه ۲۲ آبان همچنان بر مدار افزایشی قدم برمی‌دارد و از صبح تا ظهر سه مرتبه رکورد خود در سال ۱۴۰۰ را شکسته است

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

قیمت دلار امروز شنبه ۲۲ آبان همچنان بر مدار افزایشی قدم برمی‌دارد و از صبح تا الان سه مرتبه رکورد خود را بهبود بخشیده است. در لحظه آغاز به‌کار بازار آزاد قیمت اسکناس آمریکایی روی ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان بود، بعد به ۲۸ هزار و ۵۵۰ تومان رسید. ساعاتی بعد سکوی ۲۸ هزار و ۶۰۰ تومان را فتح کرد و در ساعت ۱۲ ظهر به ۲۸ هزار و ۶۵۰ تومان رسید. این عدد بالاترین قیمت دلار در سال ۱۴۰۰ است و در یک سال گذشته بی‌سابقه محسوب می‌شود. با توجه به روند افزایش قیمت دلار در معاملات پشت‌خطی (تا ۲۸ هزار و ۶۸۰ تومان) به‌نظر می‌رسد امروز رشد قیمت دلار در بازار آزاد ادامه داشته باشد.

موج جدید افزایش قیمت دلار از کجا شروع شد؟

قیمت دلار پنجشنبه هفته قبل (۲۰ آبان) خجالت را کنار گذاشت و رکوردی جدید از خود خلق کرد. دقیقا در ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه ظهر پنجشنبه که مردم خودشان را برای تعطیلات آخر هفته آماده می‌کردند و بازار از حالت رسمی خارج می‌شد. شاید برای آن‌ها که مدت‌هاست بی‌خیال دنبال کردن وقایع و اتفاقات بازار ارز شده‌اند، اتفاق غریبی باشد، اما وقایع روز پنجشنبه برای فعالان قیمت دلار کاملا قابل پیش‌بینی بود، چون یک روز قبل دلار را در جایگاه ۲۸ هزار و ۴۲۰ تومان دیده بودند و می‌دانستند خودش را برای فتح رکورد ۲۸ هزار و ۴۵۰ تومانی سال ۱۴۰۰ آماده می‌کند. در ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه روز پنجشنبه دلار نهایتا روی ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ایستاد. ۵۰ تومان بالاتر از رکورد قبلی در روز پنجشنبه هشتم مهرماه ۱۴۰۰!

دلار سال ۱۴۰۰ را سه‌هزار و ۷۵۰ تومان ارزان‌تر از چیزی که این روز‌ها روی تابلو صرافی‌ها می‌بینیم شروع کرد. قیمت دلار در روز شنبه ۱۴ فروردین ماه ۲۴ هزار و ۸۰۰ تومان بود. هرچقدر جلوتر رفتیم وضع بهتر شد. تقریبا یک ماه بعد در روز سه‌شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه قیمت دلار به ۲۰ هزار و ۹۰۰ تومان رسید. این عدد را باید کف قیمت دلار سال ۱۴۰۰ در نظر بگیریم. در این روز بارقه‌هایی از امید در دل خیلی‌ها روشن شده، اما فقط سرمایه‌گذارانی برنده شده‌اند که در آن روز دلار خریده‌اند. اگر فرض را بر این بگذاریم کسی در ۱۶ اردیبهشت روی دلار سرمایه‌گذاری کرده باشد، الان با گذشت حدود شش‌ماه از رسیدن به سود ۲۷ درصدی حتما خوشحال است.

روند قیمت دلار در نیمه اول سال ۱۴۰۰

ماه عسل دلار در اردیبهشت‌ماه به پایان رسیده و از آن به بعد اسکناس آمریکایی برمدار افزایش حرکت کرده است. در ششم شهریور ۱۴۰۰ صرافی‌های قیمت دلار را ۲۸ هزار و ۲۵۰ تومان ثبت کرده‌اند. لابد بعضی‌ها در آن روز غصه خورده‌اند. یک سری از سرمایه‌گذاران هم دلارهایشان را فروخته‌اند و از بازار خارج شده‌اند. همگی دچار اشتباه شده‌ایم، چون تقریبا ۳۰ روز بعد، قیمت دلار رکورد جدیدی به‌نام خود ثبت می‌کند: ۲۸ هزار و ۴۵۰ تومان در پنجشنبه هشتم مهرماه. در این روز قیمت دلار سه هزار و ۶۵۰ تومان بیشتر از ۲۴ هزار و ۸۰۰ تومان اول سال بوده و بازدهی سرمایه‌گذاران در عرض شش ماه به ۱۳ درصد می‌رسید.

روند قیمت دلار در چند روز اخیر

قیمت دلار در روز پنجشنبه ۲۰ آبان رکورد سال ۱۴۰۰ را شکست روی پله ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ایستاد. سه هزار و ۷۰۰ تومان بیشتر از قیمت ابتدای سال و هفت هزار و ۵۰۰ تومان بیشتر از سه‌شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه. فقط دو روز گذشته، اما دلار خیال ایستادن ندارد و امروز شنبه ۲۲ اردیبهشت دلار در معاملات صبحگاهی به ۲۸ هزار و ۵۵۰ تومان رسید و تا ظهر قله ۲۸ هزار و ۶۵۰ تومان را فتح کرد. یعنی در عرض چند ساعت موفق شد دو بار رکورد سال ۱۴۰۰ را بکشند.

قیمت دلار در حالی به ۲۸ هزار و ۶۵۰ تومان رسیده که بانک مرکزی تلاش می‌کند با کاهش نرخ صرافی ملی بخشی از تقاضای بازار را به نفع خود جمع کند. دلار در صرافی ملی صبح امروز ۲۸ هزار و ۱۲۹ تومان بود، اما الان به ۲۷ هزار و ۹۸۱ تومان رسیده است. به این ترتیب آن‌هایی که تا ظهر موفق شده‌اند سهمیه ۲۲۰۰ دلاری خود را با قیمت ۲۷ هزار و ۹۸۱ تومان تحویل بگیرند، با فروش آن در بازار آزاد حدود یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان نفع برده‌اند.

منبع: فرارو

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets