کد خبر: 638779
تاریخ انتشار :

نگاه تحلیلگر/ گفت‌وگوی «نامه نیوز» با قنادباشی

توافق بشود یا نشود در مسیر قدرت هستیم

قنادباشی افزایش توان هسته‌ای و تمرکز اقتصاد بر نگاه به شرق و تواند داخلی را برگ برنده ایران دانسته و معتقد است که توافق بشود یا نشود ما در مسیر قدرتمندی قرار داریم.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه نیوز- مذاکرات برجامی که از دوشنبه عصر در وین گره خورده یکی از داغ‌ترین موضوعات روز است و دلیلش هم آنکه اقتصاد و معیشت و زندگی مردم چه خوشمان بیاید و چه نیاید با آن گره خورده است. چشم‌ها به وین است که ببینیم تیم دیپلماسی در دولت جدید در اولین مواجهه خود با طرف‌های غربی به کجا می‌رسد و چه می‌کند. تا آنجایی که فعلا گفته شده حرف از پیش‌نویس و به قول باقری‌کنی تا وقتی روی همه چیز توافق نشود، روی هیچ چیز توافق نشده است. 

تحلیلگران در داخل ایران اما خوشبین هستند.  گروه اصلاح‌طلب شروع مذاکرات و دست برداشتن طیف مخالف برجام در داخل از مواضع پیشین را به فال نیک گرفته و گروه دیگر هم با اتکا تغییر وضعیت از برگ‌های برنده ایران گفته و منتظر نتیجه مورد نظر خود هستند.

جعفر قنادباشی یکی از همین افراد است. او در گفت‌وگو با «نامه نیوز» از نشانه‌های مثبتی که از طرف‌های مذاکره کننده دیده شده، گفته و تاکید می‌کند: « در زبان، تبلیغات و لفاظی‌های سیاسی همچنان مقامات آمریکایی و کشورهای غربی شرکت‌کننده در مذاکرات بر مواضع قبلی خود تاکید دارند اما در عمل وضعیت فرق دارد زیرا همه مذاکره‌کنندگان بر سر گفت‌وگو درباره پایان دادن به تحریم‌ها توافق کرده‌اند و این نشان می‌دهد که آنها در عرصه عمل بسیار متفاوت ظاهر شده‌اند.»

وی افزود: «به طور معمول کشورهای غربی هیچ‌وقت حاضر نیستند که به شکست‌ها و عقب‌نشینی خود اعتراف کنند بنابراین نباید توقع داشته باشیم در عرصه تبلیغات و لفاظی‌های سیاسی از مواضع خود عدول کنند. اما در عرصه عمل ناگزیر هستند چون هیچ برگ ‌برنده‌ای ندارند و ایران در مقابل آنها برگ برنده‌های خوبی دارد.»

این کارشناس مسائل بین‌المللی ادامه داد: «به این ترتیب حتی اگر در این دور از مذاکرات توافقی که روی کاغذ بیاید، حاصل نشود، نتیجه این مذاکرات بسیار خوب و روشن خواهد بود؛ نتیجه‌ای که مبتنی بر عقب‌نشینی کشورهای غربی بعد از سال‌ها تحریم و اعمال فشار علیه ایران است.»

او معتقد است که »اکنون در مسیر توافق قرار داریم» و می‌گوید: «ما برگ‌های برنده قابل‌توجهی داریم. چه توافق حاصل بشود یا نشود در روند اقتصادی ما تغییری ایجاد نمی‌شود و همچنان به سوی توانمند و قدرتمند شدن پیش می‌رویم».

به گفته قنادباشی «با توجه به اینکه ایران الان نگاهی به شرق دارد، در شانگهای عضویت پیدا کرده، همکاری با سازمان همکاری‌های اکو را فعال کرده و با همسایگان خود در حال همکاری‌های جدی اقتصادی است، آنها می‌دانند که ما در مسیر قدرتمندی قرار داریم.»

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما