کد خبر: 639579
تاریخ انتشار :

اظهارات مهم وزیرخارجه درباره اقتصاد ایران

فارس/ وزیر خارجه با بیان اینکه هنوز تجارت خارجی به ویژه در نقاط مرزی، در طراز جمهوری اسلامی و گام دوم انقلاب نیست، گفت: وزارت خارجه با تمام ظرفیت آمادگی دارد به وزارت کشور و استانداران برای برداشتن موانع کمک کند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

در دومین روز از گردهمایی رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه، امروز (یکشنبه) وزیر کشور به همراه ۱۷ نفر از استانداران  مرزی و همچنین دبیر شورای ‌عالی مناطق آزاد اقتصادی و رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس دیدگاه و نقطه نظرات خود در زمینه ارتقای همکاری‌ها با کشورهای همسایه را مطرح کردند. 

در این نشست، وحیدی، وزیر کشور، با اشاره به اهمیت توجه به کشورهای همسایه، فرصتهای فراوان موجود در منطقه را مورد اشاره قرار داد و با اشاره به چشم انداز ۱۴۰۴ نگاه به منطقه را ضرورتی مهم خواند.

وزیر کشور ابراز امیدواری کرد روسای نمایندگی های کشورمان و استانداران مرزی از تمامی ظرفیتهای موجود در منطقه بهره بگیرند و با طراحی مشترک برای همکاری همه جانبه با کشورهای همسایه تحرک را افزایش دهند.

«سعید محمد» دبیر شورای ‌عالی مناطق آزاد اقتصادی نیز در این نشست ظرفیت‌های موجود در مناطق آزاد و مزایای مغفول مانده در این بستر را برشمرد.

«جوکار» رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس نیز آمادگی مجلس شورای اسلامی برای همکاری با وزارت امور خارجه و وزارت کشور جهت ایجاد بسترهای ارتقای همکاری ها در حوزه مناسبات با کشورهای همسایه  را مورد تاکید قرار داد. 

در این نشست حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه نیز برنامه سیاست خارجی دولت سیزدهم برای فعال سازی رابطه با همسایگان و توسعه تجارت و گردشگری را مورد اشاره قرار داد.

رئیس دستگاه دیپلماسی بیان کرد: که وزارت امور خارجه در ۲۹ استان از ۳۱ استان کشور، دفتر دارد که در گذشته شرح وظایف آن‌ها بیشتر به امور کنسولی اختصاص داشت، اما اکنون رویکرد غالب وزارت امور خارجه و دفاتر آن در استان‌ها اقتصادی است؛ همانطور که بیش از ۴۰ درصد موضوعات سمینار سفرا کشورهای همسایه به مسائل اقتصادی مربوط شده است. 

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه متاسفانه هنوز تجارت خارجی به ویژه در نقاط مرزی، در طراز جمهوری اسلامی ایران و گام دوم انقلاب اسلامی نیست، اعلام کرد وزارت امور خارجه در رویکرد دیپلماسی اقتصادی، با تمام ظرفیت آمادگی دارد که به وزارت کشور و استانداران یاری دهد تا موانع را از سر راه بردارند.

در این نشست، روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه و استانداران مرزی، پیشنهادات و نکات مدنظر خود را به تفصیل بیان کردند و در پایان روسای نمایندگی ها در قالب گروههای کاری، به صورت جزیی و مصداقی، مسائل خود را با استانهای همجوار کشور محل ماموریت مطرح کردند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets