کد خبر: 647754
تاریخ انتشار :

نگاه تحلیلگر/ هادی حق‌شناس در گفت‌وگو با «نامه‌نیوز» پاسخ داد

چرا شرایط امروز اقتصادی کشور شبیه به سال 92 است؟

هادی حق‌شناس گفت: مهم‌تر از حذف ارز ترجیحی یا میزان افزایش حقوق، کنترل تورم است که دولت باید در سال آینده این کار را انجام دهد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه‌نیوز: ارز ترجیحی حذف و حقوق کارگران افزایشی 57درصدی داشت. با جمع این دو خبر می‌توان حدس زد که سال آینده شاهد تورمی بالا خواهیم بود.

هادی حق‌شناس، تحلیلگر مسائل اقتصادی، درباره این موضوع به «نامه‌نیوز» گفت: «طبیعی است که حذف ارز ترجیحی باعث افزایش قیمت‌‌ کالاهای اساسی می‌شود. دولت می‌تواند بر بعضی کالاها مانند گندم نظارت داشته باشد اما بر دارو و دان مرغداری‌ها این نظارت ممکن نیست و آنها با ارز آزاد وارد می‌شوند. البته این را هم بگویم که من برخلاف مخالفان صددرصدی حذف ارز ترجیحی که می‌گویند قیمت‌ها تا 400درصد افزایش خواهد داشت، باور دارم این طور نمی‌شود و جهش قیمت خیلی عجیبی را نخواهیم داشت زیرا برای مثال همین مرغ که امروز کیلویی 30 تا 35هزار تومان عرضه می‌شود، تقریبا به قیمت ارز آزاد محاسبه می‌شود و وقتی ارز 4200تومانی حذف شود، اتفاقی برای قیمت مرغ نمی‌افتد».

او درباره حقوق کارگران در سال آینده بیان کرد: «حقوق کارگران 57درصد افزایش داشته است؛ یعنی حداقل حقوق باید بیش از پنج میلیون تومان باشد. ممکن است گفته شود افزایش 57درصدی میزان قابل توجهی است اما من می‌گویم همین میزان هم کفاف یک خانواده چهارنفره را نمی‌دهد زیرا تورم موجود خیلی بیش از اینهاست؛ بنابراین به باور من مهم‌تر از حذف ارز ترجیحی یا میزان افزایش حقوق، کنترل تورم است که دولت باید در سال آینده این کار را انجام دهد و اگر چنین شود، در آن صورت شاید افزایش حقوق کنونی بتواند قدری مردم را به یک زندگی طبیعی نزدیک کند. پس سیاست‌های پولی و بانکی دولت در سال آینده از همه‌چیز مهم‌تر است».

حق‌شناس در پایان گفت: «احیای برجام و رفع تحریم‌ها دور از ذهن نیست. اگر دولت بتواند نرخ تورم را کنترل کند و به نزدیکی یک رقمی‌شدن برساند، آثار حذف ارز ترجیحی هم خیلی کم مشاهده می‌شود و افزایش حقوق کارگران معنای واقعی به خود می‌گیرد. در غیر این صورت اگر قرار باشد تورم باز هم بالاتر برود که اصلا افزایش حقوق معنایی پیدا نمی‌کند. اکنون شرایط کشور خیلی شبیه به سال 91 و 92 است؛ به این معنی در آن سال‌ها هم تورم به شدت بالا بود و با تغییر دولت تورم در مسیر کاهشی قرار گرفت و با انعقاد برجام مشاهده کردیم که در سال‌های 95 و 96 تورم تک‌رقمی شد. الان هم دولت می‌تواند با اتخاذ سیاست‌های پولی و بانکی درست و در عین حال با تکیه بر رفع تحریم‌ها تورم را تک‌رقمی کند، هرچند کار سختی است».

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها