کد خبر: 648047
تاریخ انتشار :

واکنش قالیباف به اعدام افراد بی گناه در عربستان

ایسنا/ رئیس مجلس شورای اسلامی با محکوم کردن اعدام دسته جمعی افراد بی گناه در عربستان گفت: ضروری است دولت های جهان دورویی و بی عملی را کنار بگذارند، این قبیل اقدامات غیر انسانی را محکوم کرده و مانع از تکرار چنین حوادث ناگواری شوند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور خود در آغاز جلسه علنی امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اعدام دسته جمعی افراد بی‌گناه و مظلوم در عربستان سعودی مغایر با ابتدایی ترین حقوق انسانی افراد و رویه های حقوق بین الملل است و جمهوری اسلامی ایران این اقدام دردناک و ناگوار را به شدت محکوم می کند و ضروری است دولت های جهان دورویی و بی عملی را کنار بگذارند، این قبیل اقدامات غیر انسانی را محکوم کرده و مانع از تکرار چنین حوادث ناگواری شوند.

وی افزود: لازم است علما و مراجع دینی جهان اسلام، جوانان مسلمان، اصحاب قلم و رسانه و سایر آزادگان و عدالت جویان سراسر جهان این اقدامات را به شدیدترین شکل ممکن محکوم کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: واضح است که جمهوری اسلامی ایران با دورویی در بحث حقوق بشر مخالف است و در برخورد با مسائل انسانی معتقد به حفظ حقوق انسان ها در تمام کشورها و در هر سطحی است و برخوردهای تناقض آمیز و استفاده ابزاری از حقوق بشر را غلط و غیرانسانی می داند.

قالیباف خاطرنشان کرد: درخصوص مساله اوکراین نیز همانطور که رهبر معظم انقلاب تاکید فرمودند جمهوری اسلامی ایران با جنگ در هر نقطه از دنیا مخالف است و ضمن تاکید بر لزوم حفظ جان غیر نظامیان و ضرورت پایان یافتن هر چه سریع تر این درگیری، تمام طرف ها را به رفع تنش ها و پرهیز از آسیب به غیر نظامیان با بهره گیری از راهکارهای دیپلماتیک دعوت می کند.

وی افزود: البته معتقدیم برای اینکه بحران به طور دائمی حل شود باید برای برطرف کردن ریشه بحران نیز تدبیر کرد. این یک واقعیت است که تنش زایی و زمینه چینی برای ایجاد اختلاف میان کشورها و ملت ها بخشی از ماهیت وجودی آمریکا است و می توان گفت امروز بقای رژیم آمریکا به افروختن آتش جنگ دنیا و پایمال کردن حقوق انسان ها پای منافع تجاری و نا امن نگاه داشتن کشورهای وابسته است و ریشه بحران اوکراین نیز به بحران سازی های  آمریکا بر می گردد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: مردم ایران قربانیان اصلی سیاست های خصمانه زورگویان عالم به ویژه مستبدان آمریکایی هستند و از همین رو ملت سربلند ایران همواره خواهان برقراری صلح و رفع تنش در تمام دنیا و جلوگیری از هرگونه آسیب به  زنان، کودکان و غیر نظامیان هستند و برای تمامی ملت ها از خداوند متعال زندگی در سایه آرامش، عدالت، صلح، محبت و دوستی و رفع تبعیض و خشونت طلب می کنند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها