کد خبر: 648125
تاریخ انتشار :

وکیل زاغری مدعی شد: آزادی نازنین زاغری؛ بزودی !

ایرنا/ وکیل «نازنین زاغری» تبعه دو تابعیتی انگلیسی-ایرانی که به جرم فعالیت‌های تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران محکوم است، به تازگی ادعا کرده است که اخبار خوبی درباره آزادی موکل او در راه است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه با انتشار گزارشی همسو با سایر رسانه‌های غربی تلاش کرده تا پرونده آزادی زاغری را به پیشرفت در مذاکرات ایران و انگلیس برای تسویه بدهی قدیمی لندن گره بزند و بر همین اساس نوشت: با ادامه گفت‌وگوها درباره بدهی قدیمی ۴۰۰ میلیون پوندی (۵۲۰ میلیون دلاری) انگلیس به ایران، حجت کرمانی وکیل نازنین زاغری گفت که امیدوار است به زودی خبرهای خوبی شنیده شود.

این درحالیست که تاکنون هیچ یک از مقامات ذیربط کشور ادعای مطرح شده درباره آزادی زاغری را تائید نکرده‌اند.

نازنین زاغری تبعه ایرانی ــ انگلیسی است که ۱۵ فروردین سال ۱۳۹۵ توسط نیروهای سازمان اطلاعات سپاه کرمان در فرودگاه امام خمینی(ره) دستگیر و به کرمان منتقل شد.

سپاه ثارالله کرمان ۲۶ خرداد سال ۹۵ طی اطلاعیه‌ای از این دستگیری به عنوان «یکی از سرشبکه‌های اصلی وابسته به بیگانگان که مأموریت‌های مختلفی در راستای تحقق اهداف شوم دشمنان نظام» انجام داده بود، یاد کرد و در این باره توضیح داد: «وی با عضویت در شرکت‌ها و مؤسسات بیگانه در طراحی و اجرای پروژه‌های رسانه‌ای و سایبری با موضوع براندازی نرم نظام مقدس جمهوری اسلامی مشارکت داشته است. نامبرده یکی از سرشبکه‌های اصلی مؤسسات معاند بوده که تحت هدایت و حمایت سرویس‌های رسانه‌ای و جاسوسی دولت‌های بیگانه فعالیت‌های مجرمانه خود را طی سالیان گذشته انجام داده است.»

پرونده زاغری برای ادامه رسیدگی‌ها به دادستانی تهران انتقال یافت و پس از انجام تحقیقات با صدور کیفرخواست به دادگاه انقلاب ارسال شد و شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، زاغری را به پنج سال حبس محکوم کرد که این محکومیت در دادگاه تجدیدنظر تأیید شد.

۲۵ مهر سال ۹۶ عباس جعفری دولت آبادی دادستان وقت تهران در خصوص نازنین زاغری گفته بود: شوهر وی تبعه انگلیس و خود وی نیز دارای تابعیت مضاعف از انگلیس بوده و در سیستم آن کشور فعالیت می‌کرده است. وی مسئول آموزش خبرنگاری آنلاین بی بی سی فارسی بوده که با هدف جذب و آموزش افرادی برای فعالیت تبلیغی علیه ایران اقدام کرده است. چگونگی استفاده از ایمیل‌ مستعار، پسوردهای پیچیده و طولانی، ذخیره سازی پسوردها و استفاده از نرم‌افزارهای رمزنگاری مطالب و اطلاعات، از جمله مواردی است که در این آموزش‌ها لحاظ می‌شده است و اساتید این دوره، افرادی همچون مهدی یحیی‌نژاد (مدیر سایت بالاترین)، اردوان روزبه (رادیو کوچه) و محمود عنایت (مدیر گروه اسمال مدیا) هستند.

جعفری دولت‌آبادی ارسال نامه از سوی دیوید کامرون نخست وزیر پیشین انگلیس برای نازنین زاغری را موید ارتباط وی با دولت انگلیس و اهمیت این متهم برای آن کشور دانست. 

اما برخلاف تاکید مقام‌های تهران، رسانه‌های انگلیسی اصرار دارند که پرونده خانم زاغری را به بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی انگلیس پیوند بزنند. سعید خطیب زاده سخنگوی وزیر امور خارجه ایران چندی پیش در این زمینه تاکید کرد: بدهی انگلیس به ایران یک بدهی قطعی است و به قول دوستان با توجه به تاخیر انگلیس در بازپرداخت آن بر روی این بدهی کنترات می افتد.

وی با بیان اینکه انگلیس باید این بدهی را بپردازد و این موضع ربطی به موضوعات دیگر از جمله مسئله زندانی ها ندارد افزود: خانم زاغری حکم دادگاه را دارد و قوه قضائیه در ایران کاملا مستقل است. او بر اساس حکم قضایی دوران محکومیت خود را طی می کند.

خطیب زاده خاطر نشان کرد: این پرونده مسیر قضایی خاص خود را دارد و فقط یک امر سیاسی نیست و باید مراحل قضایی خود را طی کند و پس از طی شدن مراحل قضایی هر چیزی ممکن است. وزارت خارجه در کنار سایر قوا از جمله قوه قضائیه قرار دارد تا امور را تسهیل کند.

دیدگاه تان را بنویسید