کد خبر: 649731
تاریخ انتشار :

نگاه تحلیلگر/ گفت‌وگوی «نامه نیوز» با ناصر قوامی

برگشت طرح صیانت به صحن اتفاق خوبی است

قوامی از برگشت طرح صیانت به صحن علنی استقبال کرد و گفت که علنی بودن جلسات مجلس باعث می‌شود مردم صدای موافقان و مخالفان را شنیده و برخی از نگرانی‌ها در این رابطه رفع شود.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه نیوز – نمایندگان مجلس در جلسه غیرعلنی دیروز تصمیم گرفتند که طرح صیانت به صحن برگشته و به جای کمیسیون ویژه توسط کلیت مجلس مورد بحث و بررسی قرار بگیرد. اتفاق خوبی که شاید موجب رفع نگرانی‌های برخی از مخالفان طرح نیز باشد. منتها آنچه در این بین جبران نخواهد شد وقت و انرژی است که از مجلس هدر رفت و بار روانی که بر افکار عمومی تحمیل شد. ضمن اینکه اصلا معلوم نیست نتیجه بررسی‌های مجلس درباره این طرح چیزی غیر از آنچه کمیسیون ویژه می‌خواست باشد و پرونده محدودیت و مسدودیت سازی در فضای مجازی بسته شود.

ناصر قوامی، نماینده پیشین مجلس و فعال سیاسی اصلاح‌طلب از این تصمیم اخیر استقبال می‌کند. او در گفت‌وگو با «نامه نیوز» گفت: «برگشت این طرح به صحن اتفاق خوبی است». وی توضیح داد: « بر اساس قانون اساسی مجلس می‌تواند یک طرح را به کمیسیون ویژه یا کمیسیون تخصصی مربوطه ارجاع کند تا آنها برای سه یا 5 سال به صورت آزمایشی تصویب کنند. در آن صورت نیازی به ماده و تبصره و تصویب صحن نیست چون این اختیار به کمیسیون داده شده است. بر این اساس حالا که طرح صیانت به صحن آمده بهتر است چون در پروسه تصویب آن در صحن، موافقان و مخالفان صحبت می‌کنند و علنی بودن جلسات سبب می‌شود که مردم متوجه اصل موضوع و مواد طرح باشند. این شفاف خوب است و جامعه را بیشتر در جریان قرار می‌دهد».

وی در مخالفت با تصویب طرح صیانت ، ضمن تاکید بر اینکه «نمایندگان مجلس سردرگم بوده و درک صحیحی از مسائل سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور ندارند» گفت: «‌این‌ها درکی از مشکلات مردم ندارند و نمی‌دانند که این مصوبه مشکل فعلی مردم نیست. این مصوبه نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند، مشکلات بسیاری را برای زندگی مردم ایجاد می‌کند. نمایندگان مجلس درک صحیحی از مشکلات جامعه ندارند که سراغ چنین طرح‌هایی می‌روند یا دنبال این هستند که به دولت نامه بنویسند و بر اخذ تضمین از آمریکا تاکید کنند و ...».

قوامی در پاسخ به اینکه پیش‌بینی می‌کنید طرح صیانت در صحن علنی تصویب شود یا خیر نیز گفت؟ «این موضوع قابل پیش‌بینی نیست. به نظر من این نمایندگان مجلس مستقل نبوده و کنترل از راه دور هستند لذا اگر آنهایی که این‌ها را سر کار آورده‌اند و در نهادهای قدرت حضور دارند، تصمیم به تصویب داشته باشند حتما خواهد شد. اگر هم چنین تصویبی نداشته باشد، تصویب نمی‌شود. به هرحال نمی‌توان نتیجه را پیش‌بینی کرد».


 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها