کد خبر: 657178
تاریخ انتشار :

غوغاسالاری تل آویو در آستانه سفر بایدن/ اسرائیل به دنبال ائتلاف نظامی علیه ایران

آمریکا تمرکز خود را بر فشار اقتصادی و تحریم ها می گذارد و در زمینه نظامی حداقل سیاست ها و اقدامات را پیش‌ خواهد گرفت.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش خبر فوری، قرار است جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در هفته جاری به منطقه خاورمیانه سفر کند. دیدار با مقامات اسرائیل و عربستان سعودی از جمله اهداف اصلی بایدن در این سفر است.

رژیم صهیونیستی برای این سفر برنامه خاصی چیده و اعلام کرده که هدف اصلی این سفر برنامه ریزی برای مقابله با ایران است. هدف رژیم صهیونیستی این است که نوعی اتحاد نظامی با آمریکا و کشورهای عربی علیه ایران ایجاد کند و به خصوص نوعی حریم هوایی از تل آویو  تا ریاض به وجود آورد.

با از دست رفتن فرصت مذاکرات دوحه، حالا شرایط برای اسرائیل فراهم شده است. جو بایدن چند روز پیش اعلام کرد که برای وادار کردن ایران جهت بازگشت به مذاکرات، آمریکا قصد دارد از تحریم های سخت اقتصادی خود استفاده کند.

با وجود این، نقشه اسرائیل چیز دیگری است. رسانه ها و مقامات این رژیم سعی دارند از طریق غوغاسالاری در هفته های جاری سناریو ایران هراسی خود را تشدید کرده و به خصوص باعث ترس و وحشت کشورهای عربی منطقه و تحریک آمریکا شوند. آنها از این طریق سعی دارند ائتلاف نظامی خود را با آمریکا و کشورهای عربی در همین هفته آغاز کنند.

ایران هراسی، الگوی ثابت رسانه های اسرائیلی در هفته های اخیر

حداقل دو رسانه مهم اسرائیلی یعنی هاآرتص و اورشلیم پست در گزارش هایی سعی کردند به سناریوی فوق الذکر (پروژه ایران هراسی) دامن بزنند. هاآرتص در گزارشی تاکید کرد که با نابودی برجام دسترسی به برنامه هسته ای ایران قطع می شود و احتمالا ایران به سرعت به توان کامل هسته ای برسد. این پایگاه مدعی است برجام مانع از تشدید فعالیت های هسته ای می شد و حالا با از بین رفتن آن، ایران می تواند به سرعت فعالیت و پیشرفت های هسته ای خود را بیشتر کند.

به جز هاآرتص، پایگاه اورشلیم پست نیز در گزارشی به مساله پیشرفت هسته ای ایران و سفر بایدن به منطقه پرداخت. این پایگاه به نقل از یوال اشتینیتز (نماینده کنست) نوشت که اسرائیل باید از سفر اخیر بایدن به منطقه خاورمیانه حداکثر استفاده را بکند و برای مقابله با ایران، ائتلافی نظامی با آمریکا و متحدین عربی اش ایجاد کند. این نماینده صهیونیست مدعی شد که آمریکا به جای تحریم های اقتصادی باید وارد فاز "تهدید نظامی" شود و از این‌ طریق مانع از پیشرفت های هسته ای ایران گردد.

بایدن وارد باتلاق نظامی اسرائیل نمی شود

با وجود تلاش رسانه های صهیونیستی برای سوق دادن غرب و کشورهای عربی به سمت ائتلاف نظامی علیه ایران اما رسانه های اروپایی و آمریکایی تاکید کرده اند که بسیار بعید است دولت باید رغبتی به فعالیت جدی نظامی علیه ایران داشته باشد. هاآرتص در گزارشی که چندی پیش نوشت تاکید کرد که اسرائیل به تنهایی قادر نیست در مقابل ایران بایستد و به شدت به همراهی آمریکا احتیاج دارد اما آمریکا در حال حاضر اولویت های مهم تری دارد. مساله چین و روسیه برای بایدن مهم تر از خاورمیانه هستند و او به‌ شدت دنبال این است که با احیای برجام، فعلا از جانب‌ خاورمیانه در امان باشد و در مسائل مربوط به اسرائیل و ایران دخالت نکند.

این امر ثابت می کند که آمریکای بایدن علاقه ندارد ایران را تحریک کرده یا وارد جنگ شود. البته بعید نیست رئیس جمهور  آمریکا در سفر اخیرش به اسرائیل و عربستان برای ترساندن ایران، حداقل اقداماتی را در زمینه طرح ائتلاف هوایی خاورمیانه آغاز کند و شکی هم نیست که با مقامات اسرائیلی همدلی و همراهی خواهد کرد اما آنچه قطعی است این است که آمریکا تمرکز خود را بر فشار اقتصادی و تحریم ها می گذارد و در زمینه نظامی حداقل سیاست ها و اقدامات را پیش‌ خواهد گرفت.

منبع: خبر فوری

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها