کد خبر: 665049
تاریخ انتشار :

رئیس جمهور جدید برزیل و بیم ها و امیدهایش/ کارگر فقیری که برزیل را نجات داد، کیست؟

برزیل سال 2022 با برزیل سال 2000 تفاوت بسیار زیادی دارد. همان مردم فقیری که روزی داسیلوا تلاش داشت برایشان مسکن تهیه کند، حالا نسبتا ثروتمند شده و از سیاست های چپ گرایانه لولا داسیلوا ناراضی هستند.

رئیس جمهور جدید برزیل و بیم ها و امیدهایش/ کارگر فقیری که برزیل را نجات داد، کیست؟
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

خبر فوری نوشت: با پیروزی لولا داسیلوا بر بولسونارو حالا برزیل وارد یک دوره جدید می شود. پیروزی داسیلوا در حالی رقم خورد که نیروهای راست افراطی در همه جای دنیا در حال پیروزی هستند اما در سرزمینی که چپ‌ها همیشه قدرت داشته اند، بار دیگر یک رئیس جمهور چپ گرا توانست به پیروزی برسد.

بسیاری از تحلیلگران معتقدند لولا داسیلوا کار بسیار سختی در پیش دارد. اگرچه بسیاری او را پدر برزیل مدرن می دانند و معتقدند او بود که با سیاست هایش توانست کشور فقیر برزیل را به یکی از قطب های اقتصادی دنیا تبدیل کند اما نباید از یاد برد که برزیل سال 2022 با برزیل سال 2000 تفاوت بسیار زیادی دارد. همان مردم فقیری که روزی داسیلوا تلاش داشت برایشان مسکن تهیه کند، حالا نسبتا ثروتمند شده و از سیاست های چپ گرایانه لولا داسیلوا ناراضی هستند. رئیس جمهور راست گرایی مانند بولسونارو توانست مانند ترامپ بسیاری از خانواده های سنتی، شهرنشین و نسبتا پردرآمد برزیلی را جذب خود کند. کمتر کسی فکر می کرد انتخابات برزیل به دور دوم کشیده شود و در انتها لولا داسیلوا تنها با یک درصد اختلاف بر حریف تندرو خود پیروز شود. این پیروزی قاطع نیست و نشان می دهد داسیلوا برای پیشبرد سیاست های خود با مشکلات فراوانی روبه‌رو خواهد شد.

احتمالا بولسونارو شروع به سنگ اندازی در مسیر داسیلوا کند. اگرچه او گفته اگر در انتخابات شکست بخورد، سیاست را برای همیشه کنار می گذارد اما فردی با شخصیت او بعید است به همین راحتی ها کنار رفته و بگذارد قدرت به چپ گرایان برسد. همچنین، بافت سنتی و طبقاتی برزیل تغییر کرده است. دیگر لولا داسیلوا قادر نیست بر مردم حالا مدرن شدۀ برزیل حکمرانی کرده و آنها را به سمت سیاست های خود بکشاند. حزب او هم مانند سال 2000 جوان، مستحکم و پاک نیست. رسوایی های اقتصادی حزب کارگر برزیل باعث ضعف شدید لولا داسیلوا و پایگاه اجتماعی اش شد و حالا این حزب، آن محبوبیتی را که مثلا در سال 2006 و 2007 داشت، ندارد.

همه این مسائل نشان می دهد که رئیس جمهور برزیل با مشکلات متعددی روبه رو خواهد بود. با این حال، پیروزی او باعث جلب توجه بسیاری از رسانه ها و سیاستمداران به برزیل شده است. حالا رسانه های متعددی درباره پیرمرد برزیلی مطلب نوشته و به تحلیل سیاست های احتمالی او می پردازند. واشنگتن پست در یکی از مطالب اخیرش به زندگی، سیاست ها و مشکلات رئیس جمهور برزیل پرداخته است. در زیر به مهم ترین نکاتی که واشنگتن پست به آن پرداخته می پردازیم.

کارگر فقیری که برزیل را احیاء کرد

لولا داسیلوا توانست در یک انتخابات سخت و پرهیجان رقیب خود، ژائیر بولسونارو را شکست دهد. لولا که پیش از این، دو دوره رئیس جمهور برزیل بوده، پیروزی خود بر بولسونارو را برای نجات  دموکراسی برزیل ضروری دانست.

لولا که یک سیاستمدار کاریزماتیک است، یکی از بازوان پرتوان چپ گرایی در قاره آمریکا است. او در پرنامبوکو در شمال شرقی برزیل و از پدر و مادر کشاورزی زاده شد که توانایی تامین هزینه های تغذیه 7 فرزند خود را نداشتند. در سن 7 سالگی، مادر و شش خواهر و برادرش در جستجوی زندگی بهتر به ایالت سائوپائولو نقل مکان کردند.

زمانی که لولا در سائوپائولو بود، مدرسه را رها و شروع به کار کرد. او ابتدا یک کفش دوز دوره گرد بود اما بعد از مدتی در یک کارخانه مشغول به کار شد. لولا در 17 سالگی انگشت کوچک دست چپ خود را در یک حادثه از دست داد.

او در بیست سالگی فعالیت های صنفی خود را آغاز کرد. در 25 سالگی، همسر خود را که هشت ماهه باردار بود، بر اثر هپاتیت از دست داد. با این حال، دست از کار نکشید و شدت فعالیت های صنفی خود را بیشتر کرد. او به عنوان رهبر اتحادیه به کار خود ادامه داد و در سال 1975 به عنوان رئیس اتحادیه قدرتمند کارگران صنایع فلزی انتخاب شد. لولا چندین اعتصاب را برای به چالش کشیدن دولت دیکتاتوری برزیل ترتیب داد و تصویر خود را به عنوان نمادی از دموکراسی و جنبش کارگری تثبیت کرد و باعث شد همه او را با لخ والسا لهستانی مقایسه کنند.

در سال 1980 لولا و گروهی از کارگران، روشنفکران و هنرمندان، حزب کارگران را در واکنش به رژیم نظامی و دیکتاتوری برزیل تأسیس کردند. حزب کارگران یک حزب چپِ تکثرگرا بود که اتحادیه‌های کارگری، روشنفکران، هنرمندان و متخصصان الهیات آزادی‌بخش (liberation theology) را گرد هم آورد.

او پیش از پیروزی در سال 2002، سه بار برای ریاست جمهوری نامزد شد اما هر بار در پیروزی ناکام بود. با این حال، بعد از پیروزی برزیل را به سمت یک تحول عمیق پیش برد. در دوران او، برزیل از رونق اقتصادی ناشی از افزایش تقاضای جهانی کالاها برخوردار بود و دوران ریاست او به خاطر برنامه‌های رفاه اجتماعی عظیمی که میلیون‌ها نفر را از فقر نجات داد، به یاد آورده می شود.

لولا بعد از پایان ریاست جمهوری اش با مشکلات مختلفی مواجه شد. او در آوریل 2018  به دلیل فساد مالی به زندان رفت اما مدتی بعد آزاد شد. لولا و حزبش با اتهام رشوه به شرکت نفت دولتی پتروبراس برزیل رو به رو شده بودند.

لولا با چه چالش هایی مواجه است؟

نتایج نزدیک دور اول انتخابات ریاست جمهوری (48 درصد آرا برای لولا، 43 درصد برای بولسونارو)، نشان می دهد که نظرسنجی ها نتوانستند به خوبی از محبوبیت بولسونارو با خبر شده و او را دست‌کم گرفته بودند. این نتایج باعث نگرانی لولا شده و او را مجبور می کند به ایجاد یک ائتلاف گسترده دست بزند. او همچنین با چالش‌هایی در کنگره روبه رو خواهد شد، جایی که حزب بولسونارو به دستاوردهای مهمی دست یافته است.

برزیل در نیمه دوم سال 2021 به شدت تحت تأثیر تورم قرار گرفته است و داسیلوا باید بخشی از تمرکز خود را روی این مساله بگذارد. اگرچه نباید فراموش کرد که اکنون تورم در حال کاهش و اقتصاد برزیل در حال بهبود است اما درآمد واقعی هنوز به سطح قبل از همه‌گیری  کرونا بازنگشته است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها