کد خبر: 668056
تاریخ انتشار :

واکنش اولیانوف به سفر آتی هیأت فنی آژانس به ایران

فارس/ نماینده روسیه در مذاکرات رفع تحریم‌ها ضمن استقبال از سفر آتی کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران، گفت که در صورت حذف عوامل تحریک‌آمیز از دستورکار شورای حکام آژانس، شانس دستیابی به نتیجه مثبت در مذاکرات وجود دارد.

واکنش اولیانوف به سفر آتی هیأت فنی آژانس به ایران
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در گفت‌وگو با خبرگزاری روسی تاس، در ارتباط با سفر آتی کارشناسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (1AEA) به ایران گفت: «ما از رایزنی‌های آتی بین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و طرف ایرانی در تهران استقبال می‌کنیم. در حقیقت این دیدارها برای نیمه دوم نوامبر برنامه‌ریزی شده بود اما ایالات متحده، آلمان و فرانسه که قطعنامه‌ای نابهنگام و غیرسازنده‌ای را در جریان جلسه ماه نوامبر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با هدف فشار به ایران ارائه کردند، موجب تأخیر در برگزاری این دیدارها شدند».

اولیانوف ادامه داد: «مقام‌های ایران تقریباً همانطور که پیش‌بینی می‌شد، واکنش نشان دادند و رایزنی‌ها (با آژانس) را به تعویق انداختند. جای خرسندی است که این توقف چندان طولانی نبود و هیچ‌کس انتظار پیشرفت در جریان نشست آتی را ندارد اما امیدوارم که این نشست، پیش نیازها برای بحث عمیق‌تر و اساسی‌تر را در راستای رسیدن به نزدیک‌ترین راه‌حل برای حل و فصل موضوعات باقیمانده مربوط به شناسایی ذرات اورنیوم با منشأ انسانی در شماری از نقاط در قلمرو ایران ایجاد کند».

نماینده روسیه در وین تصریح کرد: معتقدیم که اگر اراده سیاسی در هر دو طرف وجود داشته باشد، همه این مسائل کاملاً قابل حل است.

اولیانوف با اشاره به این موارد ادامه داد: «زمان آن رسیده است که این عوامل تحریک کننده از دستورکار شورای حکام و تماس‌های دوجانبه بین آژانس و ایران حذف شود. اگر بتوان این کار را به سرعت انجام داد، آن هنگام واقعاً می‌تواند تا حدودی همانطور که شما بیان می‌کنید، به سازنده بودن مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای کمک کند. امروز مذاکرات عملاً در بن‌بست قرار دارد اما شانس دستیابی به یک نتیجه مثبت وجود دارد».

سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیش‌تر اعلام کرد تیم فنی آژانس یکشنبه (۲۷ آذر) به ایران سفر می‌کند. محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران هم چهارشنبه (۲۳ آذر) گفت: در بحث تعاملات با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مسئولان آژانس در روزهای آینده به تهران خواهند آمد. تعاملات ما برقرار است و امیدواریم در جهت رفع موانع و ابهامات، بتوانیم با آن‌ها پیشبرد موثری داشته باشیم و یک گام به جلو برداشته شود.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها