کد خبر: 669156
تاریخ انتشار :

سفیر ایران در ژنو:

جنایت ترور سردار سلیمانی نباید بی‌کیفر بماند

سفیر و نماینده دایم ایران در ژنو در نامه ای به کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستار پیگیری ترور سردار سلیمانی شد.

جنایت ترور سردار سلیمانی نباید بی‌کیفر بماند
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

علی بحرینی در این نامه ترور بزدلانه سردار سلیمانی که در سفر رسمی به کشور ثالث به سر می برد را نه تنها نقض حقوق بین الملل و منشور  ملل متحد، بلکه نقض فاحش حقوق بشر دانست که توسط دولت آمریکا با همدستی تعدادی دیگر از کشورها در ۳ ژانویه ۲۰۲۰ صورت گرفت.

سفیر و نماینده دایم ایران نزد سازمان ملل متحد در ژنو در سومین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی طی نامه ای به آقای فولکر تورک کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو خواستار پیگیری ترور ناجوانمردانه شهید سلیمانی و همراهانش به دست آمریکا و همدستان آن کشور از جمله آلمان شد که با در اختیار قرار دادن پایگاه نظامی برای حمله پهپادی به خودروی حامل سردار سلیمانی و همراهانش، در این اقدام جنایتکارانه، نقش داشته اند.

بحرینی در این نامه ضمن ارجاع به گزارش خانم اَگنس کالامارد گزارشگر پیشین سازمان ملل متحد در خصوص ترورهای فراقضایی و خودسرانه که در گزارش خود به نشست چهل و چهارم شورای حقوق بشر اقدام آمریکا به شهادت رساندن سردار سلیمانی را خودسرانه، خلاف قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل متحد دانسته بود، از کمیسر عالی حقوق بشر درخواست نمود تا از هر ابزاری که در اختیار دارد برای جلوگیری از بی کیفرمانی این جنایت استفاده کند.

در این نامه، سفیر ایران ضمن اشاره به گرامیداشت سالگرد شهادت سردار سلیمانی در ایران و کشورهای منطقه غرب آسیا، تاکید کرد که ترور ژنرال سلیمانی، بعنوان یک مدافع واقعی حقوق بشر و مخالف اشغال‌گری و تروریسم داعش، اقدامی وحشیانه، خودسرانه، ناعادلانه و غیر قانونی بود. این اقدام یک جنایت و عمل متخلفانه بین‌المللی بود که صلح و امنیت بین‌المللی را نیز تهدید کرد و وظیفه سازوکارهای بین المللی بویژه مکانیسم های حقوق بشری است که بدان رسیدگی کنند.

در این نامه همچنین تصریح شده است که قصور دولت آمریکا و مسئولیت شخصی این جنایت از سوی آن‌هایی که در این ترور دخیل بودند به وضوح روشن است.

سفیر کشورمان در این نامه تاکید نموده است که مردم ایران و بسیاری از کشورهای منطقه غرب آسیا سردار سلیمانی را یک سرباز نمادین می دانند که آزادی منطقه از شر داعش را مرهون ایثارگری‌های او می‌دانند و هرگز از پیگیری اجرای عدالت در خصوص مرتکبین به این جنایت، دست نمی‌کشند.

وی تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران مصمم است که عدالت را در این زمینه اعمال نماید و نظام قضایی ایران اقدامات لازم در بررسی و تعقیب این جنایت بزرگ را پیگیری می کند.

وی تصریح کرد: انتظار می‌رود که سازوکارهای حقوق بشری و نهادهای بین المللی ذیربط نیز به مسئولیت خود در این زمینه عمل کنند.

بحرینی در این نامه سکوت و بی تفاوتی نهادهای بین المللی درقبال این عمل متخلفانه بین المللی را موجب عادی شدن و جسارت بیشتر متخلفان در تکرار چنین جنایاتی در سطح بین المللی دانست که باید جلوی آن گرفته شود.

لازم به ذکر است که اگنس کالامارد گزارشگر سازمان ملل در خصوص قتلهای خودسرانه و فراقانونی با بیان اینکه ایالات متحده آمریکا نتوانسته اسناد و شواهدی محکم درباره ضرورت حمله به کاروان حامل سردار سلیمانی ارائه کند در سخنانی که در نشست ۴۴ شورای حقوق بشر در تیرماه ۱۳۹۹ ارایه داد، اظهار کرد که ترور فرمانده سپاه قدس اقدامی خودسرانه، غیرقانونی و نقض حقوق بشر بوده است.

وی این ارزیابی را طی گزارشی مکتوب به شورای حقوق بشر نیز ارایه داده است.

سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون سازمان الحشد الشعبی عراق به همراه همراهانشان بامداد جمعه ۱۳ دی ۱۳۹۸در مسیر فرودگاه بغداد در اقدام تروریستی کاخ سفید و به دستور "دونالد ترامپ" رییس‌جمهوری وقت آمریکا و با شلیک موشک‌های پهپادهای ارتش این کشور به شهادت رسیدند.

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها