کد خبر: 671241
تاریخ انتشار :

واکنش روسیه به انتشار گزارش از سوی آژانس درباره ایران

ایسنا/ معاون وزیر امور خارجه روسیه در اظهاراتی از انتشار گزارشی از سوی آژانس بین‌الملی انرژی اتمی درباره برنامه هسته‌ای ایران انتقاد کرد.

واکنش روسیه به انتشار گزارش از سوی آژانس درباره ایران
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش خبرگزاری تاس، سرگی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه درباره عملکرد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در زمینه برنامه هسته‌ای ایران گفت: ما همیشه وقتی اطلاعات و اسنادی که حاوی مطالب و داده‌های محرمانه هستند و قرار نیست علنی شوند، به بیرون درز پیدا می‌کنند و تبدیل به موضوعات خبری می‌شوند، نگرانی‌مان را ابراز کرده‌ایم.

اظهارات ریابکوف درباره اقدام آژانس به منتشر کردن گزارشی محرمانه درباره تاسیسات فردو در ایران اشاره دارد.

ریابکوف گفت: آژانس نباید این طور عمل کند. این به تلاش‌های غرب برای سیاسی‌کاری بر می‌گردد. هیچ دلیلی ندارد که از روند معمول حرفه‌ای در زمینه این مسئله خارج شویم.

به گزارش ایسنا، اظهارات ریابکوف در پی این مطرح می‌شود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چهارشنبه گذشته گزارش داد که طی بازرسی اعلام نشده از نیروگاه فردو در ایران متوجه شده است که دو آبشار سانتریفیوژ IR-۶ - که درحال غنی‌سازی اورانیوم با خلوص ۶۰ درصد هستند - به نوعی به یکدیگر متصل هستند که از آنچه که ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاع داده بود، "اساسا تفاوت" دارد.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران  درباره گزارش ادعایی آژانس تصریح کرد: موضع گیری آژانس باعث ابراز تاسف است؛ اولا گزارش‌ها درباره هیچ کشوری جز ایران بلافاصله رسانه‌ای نمی‌شود؛ برداشت بازرس آژانس از بازدیدش در فردو نادرست بود اما آن را بلافاصله به آژانس گزارش کرد؛ ما بلافاصله توضیحات را ارایه کردیم که فیلم آن موجود و قابل ارائه است؛ این توضیحات همان روز مکاتبه شد؛ بازرس آژانس هم متوجه اشتباه خود شد.

در همین راستا، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز شامگاه چهارشنبه، ۱۲ بهمن، ماه در گفت‌وگویی درباره این اظهارات رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در یکی از خبرگزاری‌های بین المللی منتشر شد، گفت: اگر این مطلب را آقای گروسی گفته باشد احتمال می‌دهم اطلاعات او به‌روز شده نباشد.

کمالوندی افزود: یکی از بازرسان آژانس سهوا گزارش کرده بود که ایران در سایت غنی سازی دکتر علیمحمدی(فردو) تغییراتی در رویه بهره برداری انجام داده که پیشتر آن را اعلام نکرده است.

او ادامه داد: بازرسان قبلی در محل حضور یافتند و پس از توضیحاتی که برای آنها داده شد بازرس مذکور به سهو خود پی برد و پس از هماهنگی آنها با دبیرخانه آژانس موضوع عملا حل شد؛ ضمن این‌که امروز هم نامه‌ای از جانب دفتر پادمان سازمان انرژی اتمی ایران در پاسخ به نامه قبلی آژانس در این خصوص ارسال شده است.

دیدگاه تان را بنویسید