کد خبر: 671748
تاریخ انتشار :

توضیح مهم وزیر ارتباطات درباره اینترنت ماهواره‌ای

زارع‌پور باز هم در واکنش به فعالیت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران، بر لزوم رعایت قواعد سرزمینی ایران تأکید کرد.

توضیح مهم وزیر ارتباطات درباره اینترنت ماهواره‌ای
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

وزیر ارتباطات اعلام کرد قواعد سرزمینی فعالیت اپراتور‌های ماهواره‌ای را رسماً ابلاغ کرده‌اند و منتظر پاسخ هستند. زارع‌پور تأکید دارد درصورت رعایت این قواعد، از فعالیت این اپراتور‌ها و اینترنت ماهواره‌ای استقبال خواهد کرد.

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در حاشیه جلسه هیئت دولت بار دیگر به بحث ارائه اینترنت ماهواره‌ای در ایران اشاره کرد و گفت:

«طبق قواعد اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU)، هر اپراتوری که قصد فعالیت در کشوری را دارد باید قوانین لندینگ رایت آن کشور را رعایت کند. ما این قواعد سرزمینی را که در کمیسیون تنظیم مقررات تصویب شده است، رسماً ابلاغ کرده‌ایم؛ گفته‌ایم اگر این را رعایت کنید، ما استقبال می‌کنیم و منتظر پاسخ هستیم.»

او تأکید دارد اگر اپراتور‌ها این قواعد را رعایت کنند، از آن‌ها استقبال خواهند کرد: «مثل چند اپراتور ماهواره‌ای که الان فعال هستند و البته منظومه‌ای نیستند، مثل همان‌ها با آن‌ها رفتار خواهیم کرد.»

آن‌طور که پیداست مقصود وزیر ارتباطات از این سخنان، اینترنت ماهواره‌ای استارلینک بوده که مدتی است در ایران فعال شده.

ارائه اینترنت استارلینک در ایران به اواخر شهریورماه و فیلتر اینستاگرام و واتس‌اپ بازمی‌گردد. از زمان اعلام «ایلان ماسک» مبنی بر فعال‌بودن این اینترنت برای ایران، وزیر ارتباطات در گفتگو‌های مختلف بر لزوم رعایت قواعد سرزمینی ایران توسط اپراتور‌های ماهواره‌ای تأکید کرده است.

او همچنین پیش‌بینی کرده بود که سرویس استارلینک به این زودی‌ها در ایران فعال نخواهد شد: «استارلینک نمی‌تواند به این زودی دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای را برای ایرانی‌ها فراهم کند؛ چرا که سرویسشان کامل نیست.»

بااین‌حال، به نظر می‌رسد پیش‌بینی وزیر ارتباطات درست از آب در نیامد و براساس آخرین آمار اعلام‌شده از سوی اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی، به نقل از یک مقام مسئول، ۸۰۰ دستگاه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک تا اواسط دی‌ماه در ایران فعال شده است و خود ایلان ماسک نیز از فعال بودن چند دستگاه در ایران صحبت کرده است.

به گفته «مهدی محبی»، رئیس این اتحادیه، ورود این دستگاه‌ها به‌صورت قاچاق است و به همین علت امکان استفاده از این دستگاه رشد زیادی خواهد داشت.

منبع: دیجیاتو

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها