کد خبر: 682850
تاریخ انتشار :

کنعانی خطاب به غرب: به هرگونه تحریمی پاسخ متقابل می‌دهیم

سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به نشست اخیر شورای امنیت و بهانه‌جویی غربی‌ها گفت: هرگونه تحریم جدید براساس ادعاهای بی پایه و اساس کاملا مردود است و ایران این حق را برای خود محفوظ می‌داند و به هرگونه اقدام غیرمسؤولانه واکنش جدی و متناسب در زمان خود نشان خواهد داد.

کنعانی خطاب به غرب: به هرگونه تحریمی پاسخ متقابل می‌دهیم
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

مهمترین بخش اظهارات ناصر کنعانی به شرح زیر است:

خطاب به غرب: به هرگونه تحریمی پاسخ متناسب و متقابل می‌دهیم

* سه دولت اروپایی به اندازه آمریکا در اجرای تعهداتشان مسؤولیت دارند و کوتاهی کردند و باید پاسخگوی کوتاهی باشند.

* اینکه در موضع مدعی بنشینند و علیه ایران اتهاماتی را مطرح و یا تحریم‌هایی را بر مبنای ادعاهای واهی اعمال کنند، کاملا غیرقانونی و غیرقابل پذیرش است.

* دولت‌های اروپایی به جای بهانه‌جویی و اتهام‌زنی پاسخگوی خود در مورد برجام و ایران باشند. هرگونه تحریم جدید براساس ادعاهای بی پایه و اساس کاملا مردود است و ایران این حق را برای خود محفوظ می‌داند و به هرگونه اقدام غیرمسؤولانه واکنش جدی متناسب در زمان خود نشان خواهد داد.

در مناسبات با جمهوری آذربایجان در مسیر سازنده دوجانبه قرار گرفتیم

در مناسبات تهران-باکو در مسیر خیلی خوب و سازنده دوجانبه قرار گرفتیم.

* ۲ طرف اتفاق‌نظر دارند آن چیزی که در روند روابط و موضوع ناگوار مرتبط با حمله به سفارت را در چارچوب گفت‌وگوهای ۲جانبه عبور کرده و روابط را به مسیر درست خود برگردانند.

* اکنون فضای بسیار مثبتی را شاهد هستیم و نتیجه گفت‌وگوها با گام‌های عملی تکمیلی می‌تواند زمینه ساز از سرگیری فعالیت سفارت آذربایجان باشد. 

* ایران به مسؤولیت‌های خود در ارتباط با تامین امنیت اماکن دیپلماتیک واقف است و مسؤولانه عمل می‌کند و یک رخداد غیرمنتظره ملاکی برای تعیین امنیت سفارتخانه‌ها نیست.

موضوع حق‌آبه هیرمند را با جدیت ادامه می‌دهیم

* طرف افغانستانی متعهد و مسؤول است که حق‌آبه ایران را تامین و پرداخت کند و مقامات دولت افغانستان به حق ایران و حق‌آبه ایران مبتنی بر معاهده موجود اعتراف و تأکید دارند ولی در مسیر ادای تعهد و تامین حق‌آبه متاسفانه به رغم پیگیری‌ها چنین چیزی را شاهد نیستیم.

* این انتظار به حق و قانونی ایران است که میزان حق‌آبه خود را داشته باشد. در مذاکرات این را بیان کردیم و گفت‌وگوها در سطوح مختلف با مقامات دولت سرپرستی افغانستان ادامه دارد و این موضوع را با جدیت ادامه می‌دهیم. 

* تامین حق‌آبه یکی از اقدامات توأم با حسن‌نیتی خواهد بود که به ما نشان خواهد داد دولت سرپرستی موقت افغانستان مایل است روابط را مبتنی بر منافع مشترک ادامه دهد و در این مسیر به تلاش‌های خود ادامه خواهیم داد.

واکنش به اظهارات سالیوان درباره مذاکرات غیرمستقیم برای آزادی زندانیان

* از همه مسیرها و فرصت‌های دیپلماتیک از جمله گفت‌وگوهای با واسطه و تبادل پیام‌های با واسطه برای احقاق حقوق حقه ملت ایران در موضوع هسته‌ای استفاده خواهیم کرد و از هیچ فرصتی دریغ نخواهیم کرد.

* تلاش‌های دیپلماتیک ادامه دارد و متناسب با شرایط و فرصت‌ها این مسیر را دنبال خواهیم کرد. هم در ارتباط با آزادی زندانیان و هم رفع انسداد از دارایی‌های مالی ایران و هم در ارتباط با مذاکرات رفع تحریم‌ها این گفت‌وگوها و تبادل پیام‌ها با فراز و نشیب‌هایی ادامه دارد و روند جاری محسوب می‌شود.

مشروح اظهارات سخنگوی وزارت خارجه را در ادامه بخوانید:

 ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) ۱۹ تیر ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت.

این دیپلمات ارشد ایرانی درباره نشست اخیر شورای امنیت و اینکه شاهد بهانه جویی سه کشور اروپایی بودیم، اظهار داشت: تحریم‌های یکجانبه به عنوان ابزار قانونی توسط آمریکا و متحدان آن علیه ایران استفاده شده است. گفته‌ایم توسل به این تحریم‌ها غیرقانونی و نقض حقوق بشر است.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: درباره برجام هم دولت آمریکا به صورت غیرقانونی از یک توافق بین‌المللی خارج شد و هم دولت‌های اروپایی از انجام تعهداتشان در چارچوب برجام اجتناب کردند و به رغم وعده‌هایی که دادند نتوانستند نقصان آمریکا را جبران کنند. دولت‌های اروپایی و سه دولت به اندازه آمریکا در اجرای تعهداتشان مسؤولیت دارند و کوتاهی کردند و باید پاسخگوی کوتاهی باشند.

وی گفت: اینکه در موضع مدعی بنشینند و علیه ایران اتهاماتی را مطرح و یا تحریم‌هایی را برمبنای ادعاهای واهی علیه ایران اعمال کنند، یک اقدام کاملا غیرقانونی و غیرقابل پذیرش است. این اقدامات را رد می‌کنیم و غیرسازنده و حرکت در مسیر کاملا بی نتیجه می‌دانیم که هم دولت آمریکا و هم طرف‌های اروپایی مدت‌ها در این مسیر حرکت کردند و به نتیجه نرسیدند.

کنعانی ادامه داد: دولت‌های اروپایی به جای بهانه‌جویی و اتهام زنی پاسخگوی خود در مورد برجام و ایران باشند. هرگونه تحریم جدید براساس ادعاهای بی پایه و اساس کاملا مردود است و ایران این حق را برای خود محفوظ می‌داند و به هرگونه اقدام غیرمسؤولانه واکنش جدی متناسب در زمان خود نشان خواهد داد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین در پاسخ به سؤال دیگری درباره سفر رئیس جمهور به آفریقا بیان کرد: آفریقا قاره فرصت‌هاست. ایران در زمینه‌های دانش بنیان می‌تواند کمک‌های جدی و موثر به کشورهای آفریقایی داشته باشد. این سفر را نقطه آغاز جدید می‌‌توانیم بدانیم که جهش جدیدی در روابط ایجاد کند.

وی گفت: کشورهای حوزه آفریقا علاقه‌مند جدی به توسعه روابط با ایران هستند و ظرفیت‌های فنی و تکنولوژیکی ایران برای آنها حائز اهمیت است.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره مناسبات ایران و جمهوری آذربایجان در پی سفر حسین امیرعبداللهیان به باکو و اظهارات اخیر وزیر خارجه آذربایجان و همچنین موضوع بازگشایی سفارتخانه آذربایجان در تهران نیز گفت: در مسیر خیلی خوب و سازنده دوجانبه قرار گرفتیم و دو طرف اتفاق نظر دارند که آن چیزی که در روند روابط دوجانبه و موضوع ناگوار مرتبط با حمله به سفارت را در چارچوب گفت‌وگوهای دوجانبه عبور کرده و روابط را به مسیر درست خود برگردانند. سفر امیرعبداللهیان مشارکت در جنبش عدم تعهد بود و با توجه به اهمیت روابط دوجانبه و هم دیدار با همتای آذربایجانی و هم گفت‌وگوهای سازنده و مثبتی با رئیس جمهور آذربایجان انجام شد هم نفس این دیدارها و هم گفت‌وگوهای انجام شده همگی بیانگر آن است که خوشبختانه در مسیر درست قرار گرفتیم و اینکه اتفاق نظر وجود دارد از این شرایط با گفت‌وگو عبور کنیم.

وی ادامه داد: اکنون فضای بسیار مثبتی را شاهد هستیم و نتیجه گفت‌وگوها با گام‌های عملی تکمیلی می‌تواند زمینه ساز از سرگیری فعالیت سفارت آذربایجان باشد. ایران به مسؤولیت‌های خود در ارتباط با تامین امنیت اماکن دیپلماتیک واقف است و مسؤولانه عمل می‌کند و یک رخداد غیرمنتظره ملاکی برای تعیین امنیت سفارتخانه‌ها نیست. سفارت آذربایجان از حداکثر امنیت برخوردار خواهد بود و امیدواریم در آینده نزدیک با دیدارها شاهد آغاز فعالیت سفارت جمهوری آذربایجان در تهران باشیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤال دیگر خبرنگار فارس درباره حق‌آبه هیرمند اظهار داشت: پیگیری‌ها ادامه دارد و جزو مطالبات ماست. در مورد آب هیرمند طرف افغانستانی متعهد و مسؤول است که حق آبه ایران را تامین و پرداخت کند و مقامات دولت افغانستان به حق ایران و حق‌آبه ایران مبتنی بر معاهده موجود اعتراف و تأکید دارند ولی در مسیر ادای تعهد و تامین حق آبه متاسفانه به رغم پیگیری ها چنین چیزی را شاهد نیستیم.

وی افزود: این انتظار به حق و قانونی ایران است که میزان حق‌آبه خود را داشته باشد. در مذاکرات این را بیان کردیم و گفت‌وگوها در سطوح مختلف با مقامات دولت سرپرستی افغانستان ادامه دارد و این موضوع را با جدیت ادامه می‌دهیم. تامین حق‌آبه یکی از اقدامات توأم با حسن نیتی خواهد بود که به ما نشان خواهد داد دولت سرپرستی موقت افغانستان مایل است روابط را مبتنی بر منافع مشترک ادامه دهد و در این مسیر به تلاش‌های خود ادامه خواهیم داد.

وی درباره میدان گازی آرش و ادعای عربستان و کویت در این خصوص نیز اظهار داشت: در چارچوب گفت‌وگوهای دوجانبه با مقامات دولت کویت در حال پیگیری این موضوع هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین درباره دیدار امیرعبداللهیان و سرپرست وزارت خارجه سودان در باکو گفت: نتیجه تحرکات دیپلماتیک دو طرف در ما‌ه‌های گذشته بود. نتیجه این اقدامات دیپلماتیک را در نشست باکو دیدیم که به دیدار وزرای خارجه منتهی شد. گفت‌وگوهای مثبتی بود. سودان به عنوان کشور مهم عربی و اسلامی برای ما حائز اهمیت است. دو کشور روابط سازنده و خوبی داشتند.

وی افزود: طرف سودانی تمایل خود را برای بازگرداندن روابط به مسیر طبیعی و ازسرگیری روابط رسمی اعلام کرد که مورد استقبال گرم و جدی طرف ایرانی قرار گرفت. نسبت به آنچه در داخل سودان می‌گذرد نگران هستیم و تحولات داخلی این کشور را با نگرانی دنبال می‌کنیم و متاسف هستیم که مردم سودان شرایط سختی را در حال تجربه کردن هستند و امیدواریم شاهد ثبات و آرامش در سودان باشیم. امیدواریم با از سرگیری روابط رسمی شاهد تقویت روابط و برداشتن گام‌های جدید در راستای گسترش روابط باشیم.

کنعانی ادامه داد: روابط دو کشور به نفع جهان اسلام خواهد بود.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی اظهار داشت: استفاده از ظرفیت چندجانبه گرایی برای تقویت همکاری‌های اقتصادی را دنبال می‌کنیم. تقویت روابط با کشورهای همسایه گویای این است که سیاست دولت در حوزه دیپلماسی اقتصادی در روابط با همسایگان سیاست موفقی بوده است و دستگاه‌ها و وزارت خارجه به عنوان دستگاه تسهیل کننده نقش موفقی داشته‌اند. در ارتباط با روابط با همسایگان تقریبا با همه کشورها شاهد افزایش نرخ رشد همکاری‌های اقتصادی هستیم. 

وی افزود: اسنادی که امضا شد نشانگر موفق بودن این سیاست است. در ارتباط با سازمان همکاری شانگهای و عضویت ایران در این سازمان که ظرفیت اقتصادی بسیار عظیم دارد موفقیت بسیار بزرگ است. در مورد تقویت همکاری با سازمان همکاری اوراسیا شاهد همکاری‌های خوبی هستیم. شاهد تقویت مناسبات با مجموعه بریکس و مشارکت رئیس جمهور در نشست مجازی و دعوت به عمل آمده در نشست آتی سران هستیم.

این دیپلمات ارشد ایرانی بیان کرد: همه اینها نشانگر موفقیت ملموس و چشمگیر دولت در حوزه اقتصادی است. این روند با جدیت و استقبال از سوی شرکا ادامه خواهد یافت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید درباره اینکه مذاکرات غیرمستقیم برای آزادی زندانیان در جریان است، اظهار داشت: از همه مسیرها و فرصت‌های دیپلماتیک از جمله گفت‌وگوهای با واسطه و تبادل پیام‌های با واسطه برای احقاق حقوق حقه ملت ایران در موضوع هسته‌ای استفاده خواهیم کرد و از هیچ فرصتی دریغ نخواهیم کرد. تلاش‌های دیپلماتیک ادامه دارد و متناسب با شرایط و فرصت‌ها این مسیر را دنبال خواهیم کرد. هم در ارتباط با آزادی زندانیان و هم رفع انسداد از دارایی‌های مالی ایران و هم در ارتباط با مذاکرات رفع تحریم‌ها این گفت‌وگوها و تبادل پیام‌ها با فراز و نشیب‌هایی ادامه دارد و روند جاری محسوب می‌شود.

سالیوان: مذاکرات غیرمستقیم با ایران برای آزادی شهروندان آمریکایی در جریان استسالیوان: مذاکرات غیرمستقیم با ایران برای آزادی شهروندان آمریکایی در جریان است1402/04/19 - 11:29

وی درباره اجلاس بین‌المللی گرد و غبار در تهران نیز گفت: معضل گرد و غبار در سال‌های اخیر روی زندگی مردم کشور ما در مناطق مختلف تاثیر گذاشته و آسیب‌های جدی بر سلامت و حتی فعالیت روزمره مردم در بعضی از زمان‌های سال گذاشته است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما