کد خبر: 682883
تاریخ انتشار :

جزئیات توقیف ‌یک میلیون لیتر سوخت قاچاق در خلیج فارس؛

‌‌۲ جنگنده آمریکایی برای فرار نفتکش به پرواز درآمد

فرمانده منطقه دوم نیروی دریایی سپاه از توقیف نفتکش خارجی حامل یک میلیون لیتر سوخت قاچاق در خلیج‌فارس توسط رزمندگان نیروی دریایی سپاه خبر داد.

 ‌‌۲ جنگنده آمریکایی برای فرار نفتکش به پرواز درآمد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

سردار رمضان زیرراهی ظهر امروز در جمع خبرنگاران در بوشهر انهدام باند سوخت قاچاق در خلیج فارس خبر داد و اظهار داشت: شناور خارجی حامل با بیش از یک میلیون لیتر سوخت قاچاق در مرز دریایی خلیج‌ فارس با هوشیاری و اقتدار نیروی دریایی سپاه توقیف شد.

وی با بیان اینکه این کشتی از پشتیبانی نظامی آمریکا برخوردار بود اضافه کرد: با هوشیاری، دقت عمل، رفتار حرفه‌ای و اقتدار رزمندگان نیروی دریایی سپاه اقدامات غیر قانونی و غیرحرفه‌ای آمریکایی‌ها در خلیج فارس با شکست مواجه و مایه سرافکندگی آنها شده است.

دریادار دوم زیراهی با تشریح توقیف کشتی حامل سوخت قاچاق در مرز دریایی خلیج فارس خاطرنشان کرد: 15 تیر ماه رزمندگان منطقه دوم نیروی دریایی سپاه در حال بازرسی یک فروند شناور با نام تجاری (NADA 2)  که به  صورت سازمان یافته مبادرت به  قاچاق نفت گاز جمهوری اسلامی در  خلیج فارس‌ می‌کرد، بودند که آمریکایی‌ها برای ممانعت از این اقدام قانونی، یکسری تحرکات غیرحرفه‌ای و مخاطره‌آمیز انجام دادند.

وی با بیان اینکه رزمندگان منطقه دوم نیروی دریایی سپاه در زمان بازرسی و توقیف متوجه می‌شوند که کاپیتان شناور متخلف با مرکز کنترل و فرماندهی آمریکایی‌ها در منطقه در حال مکالمه برای فرار است گفت: در مکالمه‌های ضبط شده مامور مرکز کنترل و فرماندهی آمریکایی به کاپیتان کشتی می‌گوید موتور شناور را خاموش کنید تا نیرو‌های نظامی آمریکایی برای کمک برسند.

فرمانده منطقه دوم دریایی سپاه ادامه داد: آمریکایی‌ها برای این منظور مبادرت به پرواز در آوردن 2 فروند جنگنده رزم سطحی a10، یک فروند هواپیمای با سرنشین شناسایی p8a، 2 فروند بالگرد c  howk، یک فروند هواپیمای بدون سرنشین mq9 و اعزام شناور‌های گشتی آمریکایی به محل توقیف کردند و تا آخرین لحظه هم تلاش کردند که مانع توقیف شناور متخلف شوند، اما رزمندگان منطقه دوم دریایی سپاه با  تسلط، هوشیاری، رفتار حرفه‌ای و اخطار قاطع به تمام پرنده‌های با سرنشین و بدون سرنشین و شناور‌های آن‌ها، با اقتدار شناور متخلف توقیف شده را تا  لنگر گاه بندر بوشهر برای سیر مراحل قانونی هدایت کردند.

وی اقدام غیر قانونی و غیر حرفه‌ای آمریکایی‌ها در تلاش برای فراری دادن شناور‌های متخلف قاچاق سوخت در خلیج فارس را سابقه‌دار عنوان کرد و افزود: آمریکایی‌ها در موارد متعددی از طریق نیرو‌های نظامی خود در خلیج فارس به حمایت شناور و نفتکش‌های قاچاق سوخت و متخلف پرداخته‌اند و با  پرواز جنگنده و اعزام شناور گشتی برای فرار آن شناور‌ها اقدام کرده‌اند، اما همواره با هوشیاری، دقت عمل و اقتدار رزمندگان نیروی دریایی سپاه مواجه شده و تمام آن اقدامات مایه ذلت و سرافکندگی آن‌ها شده است.

دریادار دوم زیراهی اضافه کرد: نقطه اوج حمایت آمریکایی‌ها از نفتکش‌های قاچاق سوخت و متخلف آبان ماه سال 1400 بود که در آن عملیات پیچیده در  دریای عمان، آمریکایی‌ها با 5 ناوچه نظامی و چندین جنگنده، بالگرد و هواپیمای با سرنشین و بدون سرنشین با سرافکندگی مجبور به ترک منطقه شدند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما